WordPress mi? Yoksa Blogger mı?

7
342

Blog yazarlarının sıklıkla sorduğu soruların başında WordPress mi yoksa Blogger mı sorusu gelmektedir. Blogger’ı kullananlar da WordPress’i kullananlarda da farklı yorumlar yapmaktadır ve kendilerine göre kullandıkları sistemler üstündür. Blogger ve WordPress ayrı özelliklere sahiptir anca son derece kullanışlı sistemlerdir. Ancak Blogger kullanıcısı WordPress’e, WordPress kullanıcısı da Blogger’a geçebilmektedir. Blogger Google ürünüdür. Bu sistemin yararı, Google’da indekslenme hızının WordPress’e göre çok daha avantajlı olmasıdır. Ayrıca Blooger, Google sayesinde yüksek güvenilirliğe sahiptir. WordPress’in dikkat çeken özelliği de tüm blog ayarlarına ulaşım izninin olmasıdır. WordPress çok fazla tema seçeneği sunmaktadır. Blogger’in bir başka özelliği de ekstradan domain ve host’a gerek duymamasıdır.

 

Blogger hizmetlerin tamamını ücretsiz olarak sunmaktadır Ancak Blogger tüm hizmetleri ücretsiz olarak verirken, kullanıcıya blogun tüm özelliklerine erişim hakkını vermemektedir. Blogger sadece “blog sistemi” olarak geliştirilmiştir. WordPress ise Blogger’a göre bu konuda avantajlıdır. WordPress temelde içerik yönetim sistemidir ve bu nedenle sistemin bütün ayarlarına ulaşma imkanı bulunmaktadır. Blogger kullanıcısı bir blog’dan daha fazlasını yapmak istediğinde, kullandığı sistem yetersiz kalmaktadır. Bu durumda da WordPress mi yoksa Blogger mı sorusunu soran WordPress kullanıcısı, tercihini WordPress olarak yapmaktadır ancak WordPress’in sınırsız özellikleri yalnızca hosting hizmeti alındığında açık olduğu da bilinmelidir. Ayrıca blog hesabında değişikliklerin yapılabilmesi için belli bir ücretin ödenmesi gereklidir. Bu durum WordPress’in olumsuz yanlarından biridir. Blogger’da ise kullanıcı kod yazmayı bilmesi durumunda ücret ödemeden blog içinde değişiklik yapabilmektedir.

 

WordPress mi yoksa Blogger mı? Sorusuna en kısa cevap da iki sistemin birbirlerine göre artı ve eksilerinin olduğu şeklindedir. Ancak hangi sistemin daha kullanışlı olduğu da kullanıcılıl ileriki dönemlerde yapmak istedikleri belirlemektedir. Blogger sadece blog amaçlıdır. WordPress ise hem blog, hem normal bir web sitesinin oluşturulabilmesini sağlayan sistem sunmaktadır. Blogger’da ücret ödenmemekte, WordPress’te ise tema geliştirmeleri için ücret ödenmektedir. Blogger ve WordPress’in özellikleri göz önüne alındığında Blogger mı WordPress mi sorusunun cevabının kullanıcıya göre değiştiği ortaya çıkmaktadır. Çünkü Blogger kullanan bu sistemi, WordPress kullanan da su bu sistemi tercih etmeyi sürdürmektedir.

7 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz