WordPress mi? Yoksa Blogger mı?

Blog yazarlarının sıklıkla sorduğu soruların başında WordPress mi yoksa Blogger mı sorusu gelmektedir. Blogger’ı kullananlar da WordPress’i kullananlarda da farklı yorumlar yapmaktadır ve kendilerine göre kullandıkları sistemler üstündür. Blogger ve WordPress ayrı özelliklere sahiptir anca son derece kullanışlı sistemlerdir. Ancak Blogger kullanıcısı WordPress’e, WordPress kullanıcısı da Blogger’a geçebilmektedir. Blogger Google ürünüdür. Bu sistemin yararı, Google’da indekslenme hızının WordPress’e göre çok daha avantajlı olmasıdır. Ayrıca Blooger, Google sayesinde yüksek güvenilirliğe sahiptir. WordPress’in dikkat çeken özelliği de tüm blog ayarlarına ulaşım izninin olmasıdır. WordPress çok fazla tema seçeneği sunmaktadır. Blogger’in bir başka özelliği de ekstradan domain ve host’a gerek duymamasıdır.

 

Blogger hizmetlerin tamamını ücretsiz olarak sunmaktadır Ancak Blogger tüm hizmetleri ücretsiz olarak verirken, kullanıcıya blogun tüm özelliklerine erişim hakkını vermemektedir. Blogger sadece “blog sistemi” olarak geliştirilmiştir. WordPress ise Blogger’a göre bu konuda avantajlıdır. WordPress temelde içerik yönetim sistemidir ve bu nedenle sistemin bütün ayarlarına ulaşma imkanı bulunmaktadır. Blogger kullanıcısı bir blog’dan daha fazlasını yapmak istediğinde, kullandığı sistem yetersiz kalmaktadır. Bu durumda da WordPress mi yoksa Blogger mı sorusunu soran WordPress kullanıcısı, tercihini WordPress olarak yapmaktadır ancak WordPress’in sınırsız özellikleri yalnızca hosting hizmeti alındığında açık olduğu da bilinmelidir. Ayrıca blog hesabında değişikliklerin yapılabilmesi için belli bir ücretin ödenmesi gereklidir. Bu durum WordPress’in olumsuz yanlarından biridir. Blogger’da ise kullanıcı kod yazmayı bilmesi durumunda ücret ödemeden blog içinde değişiklik yapabilmektedir.

 

WordPress mi yoksa Blogger mı? Sorusuna en kısa cevap da iki sistemin birbirlerine göre artı ve eksilerinin olduğu şeklindedir. Ancak hangi sistemin daha kullanışlı olduğu da kullanıcılıl ileriki dönemlerde yapmak istedikleri belirlemektedir. Blogger sadece blog amaçlıdır. WordPress ise hem blog, hem normal bir web sitesinin oluşturulabilmesini sağlayan sistem sunmaktadır. Blogger’da ücret ödenmemekte, WordPress’te ise tema geliştirmeleri için ücret ödenmektedir. Blogger ve WordPress’in özellikleri göz önüne alındığında Blogger mı WordPress mi sorusunun cevabının kullanıcıya göre değiştiği ortaya çıkmaktadır. Çünkü Blogger kullanan bu sistemi, WordPress kullanan da su bu sistemi tercih etmeyi sürdürmektedir.

Önceki Yazı Sosyal Medya Pazarlama Nedir?
Sonraki Yazı Rakip Analizi Nedir? Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

Yazar Hakkında

Mert Can İlter
Mert Can İlter 155 yazı bulunuyor

19 Yaşında İstanbul doğumlu webtasarımcı. Samsun 19 Mayıs Üniversitesi, Bilgisayar Programcılığı öğrencisi. Webtasarım, seo işleriyle uğraşan amatör fotoğrafçı ve hayvansever kimse.

Benzer Yazılar

Bloglama 4 Yorum

Kişisel Bloglardan Para Kazanma

Merhaba değerli okurlarım, bu yazıyı yazdığım sıralarda sitemde hiçbir reklam bulunmamaktadır, bunun birinci nedeni .com alan adındaki sitemi com.tr uzantılı adına taşımış olmam fakat, eski sitedeki reklamlarımı buraya taşıyabilirdim fakat,

Bloglama Yorum Yok

Kişisel Bloglarda İçerik Pazarlama Önemli Midir?

İçerik pazarlama faaliyetleri, web sitesinin arama görünürlülüğünü yükselterek daha fazla ve kaliteli ziyaretçilerin gelmesini sağlayan çalışmalardır. İçerik pazarlama stratejilerinde ilk hedef, içeriklerin en uygun şekilde ziyaretçilere ulaşılmasıdır. Bu hedefe ulaşmak

Bloglama 2 Yorum

Yazılarımı Kimse Okumuyor Neler Yapabilirim?

İnternet ortamında yazılan yazılar okunmadığında bazı sistemlerin geliştirilmesi gereklidir. Yazılarımı kimse okumuyor neler yapabilirim diye soru soranlara yazının özgün olması tavsiye edilmektedir. Başka sitelerde yer alan yazıların siteye eklenmesi, yazıların

7 Yorum

 1. Onur
  Ocak 19, 09:57 Reply
  Özgürlük açısından Wordpress, sade ve rahatlık açısından blogger iyi tercih olabilir.
 2. Nakkase
  Ocak 22, 16:52 Reply
  İki paltformunda kendine göre faydaları var ikiside çok güçlü. Yazınızda çok güzel bir yazı olmuş tebrik ederim. Böyle iyi kaynaklara ihtiyaç var.
 3. kişisel blog
  Ocak 28, 08:49 Reply
  Tabiki de Wordpress. Blogumda da kullanıyorum çok da güzel..
 4. İsmail
  Mayıs 14, 13:38 Reply
  Blogger sadece bana mı karışık geliyor :)

Bir Yorum Bırakmak İster Misin?