JSON Dosyası Nedir Ve Nasıl Çalışır?

0
54

Başta Java olmak üzere birçok farklı programlama dillerinde hazırlanan basit nesneleri ve temel veri yapısını barındıran, değişimi kolaylık sağlayan uzantısı “.json” olan JSON dosyası, yazılım dünyasında çok yaygın olarak kullanılmaktadır.


Günümüzde hayatımıza geçen ve dijital dünyada birçok farklı veri formatı ve bu verileri içeren birçok farklı dosya formatı bulunmaktadır. Sıklıkla karşılaştığımız fakat daha çok yazılımcılara hitap eden bu dosya formatı pek çok kullanıcıya yabancıdır. JSON dosyası, özellikle yazılımcılar arasında yaygın olarak en çok kullanılan dosya formatlarından biridir.
JSON dosyası, önce Java dili ile hazırlanmış ancak günümüzde bütün programlama dillerinde kullanılarak hazırlanabilen basit nesneler ve temel veri yapısını içermektedir. JSON’ın kullanım amacı yapılandırılmış veri değişimini sağlamaktır. Ayrıca kolayca oluşturulur, açılır ve düzenlenebilir.

JSON Dosyası Nedir?

JSON(JavaScript Object Notation – Javascript Nesne Gösterimi); uzantısı .json olarak kullanılan veri değişimini sağlayan yaygın bir dosya formatıdır. JSON dosyası metin biçiminde olur. Başta Java olmak üzere birçok farklı programlama dili ile hazırlanmış basit nesneleri ve temel veri yapısını içermektedir.

JSON Dosyası Ne İşe Yarar?

JSON dosya formatının amacı, yapılandırılan veri sistemlerinin değişimini ve transferini kolaylaştırır. Basit metin formatında olduğu için az alan kaplar, paylaşması ve saklaması kolaydır. Java dili içinde değişmez nesne ilkesi ile tasarlanmıştır. ECMAScript programlama dili kullanılarak geliştirilmiş olsa da günümüzde bütün programlama dillerinden bağımsız olmuştur.

JSON Dosyası Nasıl Açılır?

JSON dosyası genellikle metin biçiminde oluşturulmuş temel verileri ve basit nesneleri içerir. Kısacası bu dosya formatı aslında bir metindir ve kolayca okunabilir. JSON dosyasını herhangi bir metin düzenleyici programlar tarafından ya da internet tarayıcıları üzerinden açabilirsiniz. Kullanabileceğiniz uygulamalardan bazıları şunlardır:
➤ Mac için;
▹ Mac VIm
▹ Apple TextEdit
➤ Windows için;
▹ Microsoft Not Defteri
▹Microsoft Word
▹ Atom
▹ VS Code
➤ Linux için;
▹ PICO
▹ Vim editor
➤ Android için;
▹ Android dosya görüntüleyicisi

JSON Dosya Dönüştürme İşlemi Nasıl Yapılır?

JSON dosya formatı temel olarak basit metin formatında olduğundan dolayı dönüştürme işlemini yalnızca uygulama üzerindeki “Farklı Kaydet” seçeneğini seçerek dönüştürebilirsiniz. Bunun yerine bütün metni kopyalayarak sonradan başka bir uygulamaya yapıştırabilirsiniz.
İnternet sitesi üzerinden JSON dosyasını ücretsiz olarak birçok farklı dosya formatına dönüştürebilirsiniz. Dönüştürmeden önce dosyanın orijinal halini yedekleyin.

JSON Dosyasının Açılmama Sorununu Nasıl Ortadan Kaldırabiliriz?

JSON dosyası, başta Java olmak üzere birçok farklı programlama dili ile oluşturulmuş birçok basit nesne ve temel veri yapısını içerir. Bu da son derece önemli bir dosya olduğunu anlamına gelir. Fakat temeli basit bir metin formatında olduğu için kolayca açma sorunu yaşamazsınız.
JSON dosyanızı tüm alternatif uygulamalar üzerinden açmaya çalıştıysanız ancak açamadıysanız dosya bozuk veya hasar görmüş olabilir. Dosyayı aldığınız kaynak ile iletişime geçerek dosyanın size tekrar gönderilmesini rica edin. Çünkü JSON dosyasının açılmamasının nedeni hasar görmüş ya da bozulmuş olmasıdır.

JSON Dosyasına Örnek:

/* JSON Kodu Örneği */
{
“firstName”: “fname”,
“lastName”: “lname”,
“gender”: “female”,
“age”: 22,
“address”: {
“streetAddress”: “Tahtakale Mah. Lilyum Sok.”,
“city”: “İstanbul”,
“state”: “İstanbul”,
“postalCode”: “34315”
},
“phoneNumbers”: [
{ “type”: “business”, “number”: “530 000 00 00” }
]
}

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz