Nameservers ve DNS Nedir, Nasıl Çalışır ve Farkları Nelerdir?

2
417

Sitenizi yeni bir sağlayıcıya taşımak istediğinizde ve Web sağlayıcınızı değiştirdiğinizde, site ziyaretçilerinizin içeriklerinize erişemeyeceğinden endişe duyabilirsiniz. Bu nedenle alan adı sistemi (DNS) ve ad sunucuları (Nameservers) kavramlarını bilmek, bu geçişi daha verimli yapmanıza yardımcı olabilir. Nameservers ve DNS kavramlarını kısa bir şekilde açıklamak gerekirse alan adınızı hem sitenize hem de e-mail adresinize bağlayan sistemler olarak tanımlanabilir. Alan adınız doğru şekilde Nameservers’e işaret edilmezse web sitesine erişilemez. Aşağıda DNS ve Nameservers kavramlarını ayrıntılı bir şekilde sizlere anlatacağım.

Nameservers(NS) Nedir?

Nameservers, alan adlarının sorgulanmasında kullanılan ad sunucularına denir. Nameserver, site sunucularına bağlanmamızı sağlayan IP adreslerinin ve karşılarındaki alan adlarının içinde kayıtlı olduğu sunuculardır. Nameserver, ait olduğu domain içine IP bilgilerini saklamaktadır. Herhangi bir alan adını satın aldığınız zaman bu alan adının çalıştığı sunucuyu görebilmeniz için alan adınızı yönlendirdiği adreslere Nameservers denir. Nameserver, web adreslerinin bulunduğu yerleri sorgulayarak bize söyler. İnternetteki her sistem ve sitenin bir IP adresi mevcuttur. IP adresleri, noktalarla ayrılmış 4’lü sayı dizeleridir (Örn: 200.180.365.9). Nameservers, IP adreslerinin alan adlarıyla ilişkilendirilmesini sağlar. Bunun sayesinde IP adresleri yerine alan adlarını yazarak istediğiniz web siteye ulaşabilme imkanınız olur. Küçük bir örnekle size açıklıyım;

Telefon numaralarını isimleriyle birlikte kaydettiğimiz için numaraları tek tek ezbere bilmemize gerek yoktur. Nameservers’de aynen bu şekilde çalışır. Genel olarak yönetimi Google ve Amazon tarafından yapılır. Her bir Nameserver içerisinde bulunan bilgiler birden çok etki alanını içine alabilir. Her bir alan adının düzgün çalışması için yetkili ad sunucularını tanımlamalıdır. NS, İnternet’in adres defteridir.

NameServers Nasıl Çalışır?

Alan adı belirlenip satın alındıktan sonra bu alan adını e-posta adresi veya web sitesi olarak çalıştırmak istiyorsanız, bir hosting hizmetine ihtiyacınız vardır. Hosting satın aldığınızda servis sağlayıcısı sizi DNS kayıtlarının bulunduğu Nameservers adresine ulaştıracaktır. Size ait web siteyi çalıştırabilmeniz için alan adınız NS kayıtlarına ve NS sunucusuna yazılır. İnternet üzerindeki herhangi bir yerden alan adınıza ulaşmaya çalıştığınız zaman DNS kayıtlarının bulunduğu NS sunucusuna bağlanır. Böylelikle sitenizin IP adresine  bağlı olarak sitenizin içeriğini çağırmış olursunuz.

Nameservers alan adınızı web sitenizi barındıran IP adresiyle birleştirilir. İnternet kullanıcıları herhangi bir tarayıcıda herhangi bir site adresini girdikleri zaman NS bu kullanıcıların ziyaret etmek istedikleri siteye yönlendirir.

DNS Nedir?

DNS(Domain Name System), alan adlandırma sistemi anlamına gelir. Tarayıcılar web sitelere erişebilmesi için domainleri IP adreslerine dönüştürür. İnternete bağlı cihazlar, diğer cihazları bulabilmek için her biri farklı IP adresine sahiptir. Karmaşık ve hatırlanması zor olan IP adresleri yerine DNS sistemi kullanılır.

DNS’nin ana amacı ağ üzerinden gelen alan adları veya IP numaraları ile ilgili sorgulamalara yanıt vermektir. Erişimi hızlı olan DNS hangi IP hangi cihaza ait olduğunu, hangi site nerede olduğunu belirleyerek ağ içerisinde ulaşılmak istenilen siteye gidilir.

DNS Nasıl Çalışır?

DNS sistemi, dünyanın farklı yerlerinde bulunan sunucular üzerinden çalışır. Bunlara DNS sunucuları denilir. Bu sistem IP adresi ile alan adları arasında siz farkında olmadan saniyeler içinde bağlantıyı kurar. DNS sisteminin 4 tane alt sunucusu vardır.

DNS İmleci

DNS imleci, DNS sisteminin karşılaştığı ilk sunucudur. İnternet tarayıcınıza herhangi bir alan adı yazdığınızda, DNS imleci alan adıyla eşleşir ve onu derin bir sorguya alır. Sorgu başarılı olursa bir sonraki adıma geçilir.

Kök Sunucusu

Alan adı DNS imlecinden geçtikten sonra buraya gelir ve burada çözümlenmeye başlar. Alan adlarının taşıdığı karmaşık IP adresleri burada ortaya çıkar.

TLD Sunucusu

Kök sunucusu gibi çözümleme sürecinin bir parçasıdır. Çözümlemenin son aşamasıdır. Bu aşamada alan adı tamamen temsil ettiği IP adresine dönüştürülür. Her web sitesinin alan adının sonunda bulunan .com uzantısı TLD sunucusu aracılığıyla çözümlenir.

Yetkili Sunucu

Çözümlenen alan adı, bu sunucuya IP adresi olarak ulaşır. Yetkili sunucu IP adresine ulaşabilirse web sitesini açar. Fakat erişim sağlanmazsa “DNS sunucusu yanıt vermiyor” uyarısı karşınıza çıkar.

NameServers ile DNS Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • DNS alan adı çözümleme hizmetini barındırır. Nameservers ise alan adını tanımlayan bir tür kayıt tipidir.
  • DNS kayıtları, web sitenizin IP adresi ile tarayıcıların etkileşimde bulunması için gereken reel bilgileri içerir. Nameservers ise bireyseldir, DNS kayıtlarının düzenlenmesini ve saklanmasını sağlar.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz