Landing Page Nedir ve Nasıl Hazırlanmalı?

0
35

Landing Page, site ziyaretçilerini kısa sürede istedikleri sonuca ulaşmaları için kullanılan sade, anlaşılır ve amaca yönelik bir tasarıma sahip harekete geçirici sayfalar olarak tanımlanır. Sunmak istediğiniz teklifin birkaç cümleyle açıklamak, harekete geçirici mesaj ve buton ziyaretçilerinizin dikkatini çekebilir.

Böylece ziyaretçinize sade, basit, dikkatlerini dağıtmayan ve onları harekete geçmeye ikna edecek kısa ve net bir teklif sunmuş olursunuz. Bu tür sayfalara genellikle sosyal medya, e-postalar veya çeşitli reklamlar ile erişim sağlanır.

Landing Page Amacı Nedir?

  • Landing Page’in en temel amacı ziyaretçiyi çok kısa sürede istedikleri amaca ulaştırmak ve onları harekete geçirmektir.
  • E-ticaret sitesine sahipseniz, en popüler veya kampanyalı ürününüz için hazırlayacağınız Landing Page satış oranlarınızı artıracaktır. Bu sayede ziyaretçiniz tüm ürünleriniz arasında kaybolmadan ürüne ulaşır, kampanyalı veya popüler ürününüze kolaylıkla yönelecektir.
  • Reklam aracılığıyla sitenize çektiğiniz ziyaretçileriniz karmaşık bir görüntüyle karşılaşmayacağından dolayı sayfanıza yeni müşteriler girip ve onları kazanma olasılığınız olacaktır.
  •  Landing Page’de sunduğunuz teklifler sayesinde dönüşüm oranlarınız kısa sürede artış gösterebilecektir. Hızlı dönüşüm oranını yükseltmek için mutlaka bir Landing Page kullanmalısınız.
  • Landing Page sayesinde E-posta veya abone sayılarınız kısa sürede artar ve böylece kampanyalarınızı müşterilerinize ulaştırabilirsiniz. Çünkü e-posta ve aboneler günümüzde çok değerli verilerdir.

İyi Bir Landing Page Nasıl Hazırlanmalı?

Her web sitesinde olduğu gibi Landing Page’de de ziyaretçiye doğru şekilde tasarımı ve aktarımı yapmak çok önemlidir. Müşterilerin memnuniyeti ve onların ilgisini çeken bir sayfanın tabiki kusursuz hazırlanmış olması gerekir.

Tasarım renginiz çok önemli

Sitenizin tasarım rengi baştan sonuna kadar birbiriyle uyumlu tonlardan olmalı. Arka plan rengi, öne çıkarmak istediğiniz hem alanların hem de yazıların rengi, butonların rengi ve bunların hepsi birbiriyle uyumlu olacak renk tonları seçilmeli.

Mobil uyumu unutmayın

Hazırlamış olduğunuz Landing Page mobile uyumlu olması gerekir. Hazırlayacağınız Landing Page her ekran çözünürlüğüne uygun olmasının, hem mobilde hem de masaüstü bilgisayarda aynı şekilde görünmelidir.

Sade ve net olun

Her zaman en önemli kural sadeliktir. Sade, net ve anlaşılır bir tasarım Landing Page için en önemli özelliktir. Kalitesi yüksek görseller kullanın, fakat bu görseller çok olmamalı ve müşterinin algısını dağıtacak şekilde abartılı bir kullanım olmamasına dikkat edin. Gözü yormayacak ve okunması kolay fontlar seçin.

Başlık hayat kurtarır

Sitenizdeki başlıklar mutlaka ziyaretçinin ilgisini çekmeli. Başlığınız konunuzla ilgili ve doğrudan harekete geçirici bir başlık olmalı.

Butonunuz ilgi çekici olmalı

Eklediğiniz buton hedefe yönelik olmalı. Kullandığınız butonun içerisindeki metin ilgi çekici ve harekete geçirici bir içerik olmalıdır. Ayrıca buton rengini göze çarpan sıcak renkler seçmelisiniz. Böylelikle sitenizi hızlıca geçen bir ziyaretçi buton direk gözüne çarpacaktır.

Sayfa hızınıza dikkat edin

Sitenizin yüklenme hızı 2-3 saniyeyi geçmeyecek şekilde tasarlanmasına dikkat edilmeli. Aksi takdirde ziyaretiler geç açılan sayfaları tercih etmez ve hemen o sayfadan çıkmak ister.

Formlar kısa ve net olmalı

Sitenizde form kullanmak isterseniz bu formlar çok uzun doldurulması gereken formları olmamalı. Kısa bilgileri alabileceğiniz, ziyaretçinin doldurması kolay formları seçin.

Bahsettiğim bütün bu noktaları doğru şekilde uygularsanız Landing Page için başarısız olmanızı sağlayacak sebepler ortadan kalkmış olur. Bu tür başarılı şekilde tasarlanmış olan sayfa sizleri başarı getirecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz