Sosyal Medya Pazarlama Nedir?

2
190

Sosyal medya, en etkili pazarlama uygulamalarının yapıldığı platformlar arasında yer almaktadır. Facebook, Twitter, Linkedin sosyal medya siteleri üzerinden yapıla tüm pazarlama stratejilerine sosyal medya pazarlama denilmektedir. Hizmet ya da ürünün tanıtımı ve satışının soysal medya siteleri üzerinden yapılması, düzenlenen kampanyaların bu siteler aracılığı ile yapılması, çok daha fazla kişiye üstelik makul bir bütçe ile yürütülen bir pazarlama şeklidir. Sosyal medyanın gücü gün geçtikçe çok daha fazla artmaktadır. Geleneksel medya pazarlamasında hedef kitleye tam olarak ulaşılması mümkün olmazken, sosyal medya pazarlaması ile hedefe çok daha isabetli olarak ulaşılabilmektedir. Çünkü bu pazarlama stratejisinde tüm tanıtım ve satış faaliyetleri kullanıcı tercihlerine göre yapılmakta, bu da hedef kitlenin çok daha doğru bir şekilde tespit edilmesini sağlamaktadır. Ayrıca pazarlama tekniği de cep telefonu, bilgisayar ve tablet bilgisayarlar gibi kişisel kullanım araçları üzerinden geliştirilmektedir.

 

Sosyal medya pazarlama genellikle arama motorların üzerinden sosyal medyaya doğru yönlenmiştir ve bu da profesyonel destek alınmasını zorunlu bir hale getirmiştir. Sosyal mecraların sayısının artması, buna bağlı olarak kullanıcı sayısının yükselmesi de bu tür reklamcılığın iyi uzmanlar tarafından yürütülmesini zorunlu kılmaktadır. Sosyal medyaya yönelik olarak hazırlanan tanıtımlar genellikle profesyonel kişiler tarafından gerçekleştirilse de aslında bu alandaki reklamların sosyal medya ajanslarına devredilmesi tavsiye edilmektedir. Sosyal medya ajansları, tüm kampanyaları sosyal medya uzmanları tarafından yürütmekte ve bu sayede zamandan da tasarruf avantajı sunmaktadır. Sosyal medya pazarlamasında iletişim de önemlidir. Müşterilerin beğenileri, eleştirileri ve önerileri sosyal medya aracılığı ile anında öğrenilebilmektedir. Bu sayede müşteri memnuniyeti ölçülebilmekte, müşterilerin beklentilerine uygun kampanyalar düzenlenebilmekte, müşterilerin güveni kazanılmaktadır. Kısaca sosyal medya ile rakiplerin bir adım ilerisine geçmek mümkün olmaktadır.

 

Sosyal medya pazarlama, potansiyel müşterilerle de iletişim kurulmasını sağlamaktadır. Satılan ürün ya da hizmetle ilgili müşterinin karar vermesi sosyal medya ile çok daha kolay olurken, müşteri memnuniyetinin, şikâyetinin, istek ve beklentilerinin de sosyal medya aracılığı ile paylaşılması da itibarı artıran etkenler arasındadır. Sosyal medya pazarlamada alınan sonuç, klasik pazarlama yöntemleri ile değerlendirildiğinde çok daha hızlıdır.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz