Sosyal Medya Pazarlama Nedir?

Sosyal medya, en etkili pazarlama uygulamalarının yapıldığı platformlar arasında yer almaktadır. Facebook, Twitter, Linkedin sosyal medya siteleri üzerinden yapıla tüm pazarlama stratejilerine sosyal medya pazarlama denilmektedir. Hizmet ya da ürünün tanıtımı ve satışının soysal medya siteleri üzerinden yapılması, düzenlenen kampanyaların bu siteler aracılığı ile yapılması, çok daha fazla kişiye üstelik makul bir bütçe ile yürütülen bir pazarlama şeklidir. Sosyal medyanın gücü gün geçtikçe çok daha fazla artmaktadır. Geleneksel medya pazarlamasında hedef kitleye tam olarak ulaşılması mümkün olmazken, sosyal medya pazarlaması ile hedefe çok daha isabetli olarak ulaşılabilmektedir. Çünkü bu pazarlama stratejisinde tüm tanıtım ve satış faaliyetleri kullanıcı tercihlerine göre yapılmakta, bu da hedef kitlenin çok daha doğru bir şekilde tespit edilmesini sağlamaktadır. Ayrıca pazarlama tekniği de cep telefonu, bilgisayar ve tablet bilgisayarlar gibi kişisel kullanım araçları üzerinden geliştirilmektedir.

 

Sosyal medya pazarlama genellikle arama motorların üzerinden sosyal medyaya doğru yönlenmiştir ve bu da profesyonel destek alınmasını zorunlu bir hale getirmiştir. Sosyal mecraların sayısının artması, buna bağlı olarak kullanıcı sayısının yükselmesi de bu tür reklamcılığın iyi uzmanlar tarafından yürütülmesini zorunlu kılmaktadır. Sosyal medyaya yönelik olarak hazırlanan tanıtımlar genellikle profesyonel kişiler tarafından gerçekleştirilse de aslında bu alandaki reklamların sosyal medya ajanslarına devredilmesi tavsiye edilmektedir. Sosyal medya ajansları, tüm kampanyaları sosyal medya uzmanları tarafından yürütmekte ve bu sayede zamandan da tasarruf avantajı sunmaktadır. Sosyal medya pazarlamasında iletişim de önemlidir. Müşterilerin beğenileri, eleştirileri ve önerileri sosyal medya aracılığı ile anında öğrenilebilmektedir. Bu sayede müşteri memnuniyeti ölçülebilmekte, müşterilerin beklentilerine uygun kampanyalar düzenlenebilmekte, müşterilerin güveni kazanılmaktadır. Kısaca sosyal medya ile rakiplerin bir adım ilerisine geçmek mümkün olmaktadır.

 

Sosyal medya pazarlama, potansiyel müşterilerle de iletişim kurulmasını sağlamaktadır. Satılan ürün ya da hizmetle ilgili müşterinin karar vermesi sosyal medya ile çok daha kolay olurken, müşteri memnuniyetinin, şikâyetinin, istek ve beklentilerinin de sosyal medya aracılığı ile paylaşılması da itibarı artıran etkenler arasındadır. Sosyal medya pazarlamada alınan sonuç, klasik pazarlama yöntemleri ile değerlendirildiğinde çok daha hızlıdır.

Önceki Yazı Kişisel Bloga Ziyaretçi Çekmek
Sonraki Yazı WordPress mi? Yoksa Blogger mı?

Yazar Hakkında

Mert Can İlter
Mert Can İlter 168 yazı bulunuyor

21 Yaşında İstanbul doğumlu webtasarımcı. İlter webtasarım şirketinin sahibi. Webtasarım, seo işleriyle uğraşan fotoğrafçı ve hayvansever kimse.

2 Yorum

  1. Onur Çakır
    Ocak 16, 17:02 Reply
    Son zamanların popüler mesleklerinden olacağına inanıyorum. Sosyal Medya Menajerleri çok iyi para kazanıyorlar.
  2. Hocam facebook reklamlarında nasıl reklam veriyoruz. Yanı ben istanbulda halı yıkama işi yapıyorum ama izmirdeki üyelerin görmesi saçma. bunun bir ayarlaması yokmu acaba.

Bir Yorum Bırakmak İster Misin?