Web Tasarımda Renk Uyumu

4
332

Web sitesin tasarımı önemlidir ve özellikle renk uyumuna dikkat edilmelidir. Tasarımda görünüm ve görselliğin büyük önemli vardır. Günümüzde web tasarım çalışmaları profesyonelce yapılmaktadır. Günümüzde web sitesinin sadece kod bilgisi ve resim düzenleme editörünün bilgisiyle tasarlandığını düşünen çok fazla kesim vardır ve bu düşünce tamamen yanlıştır. Tasarım, alanında uzman kişiler tarafından geliştirilmelidir. Aksi takdirde ortaya çıkan web tasarımı ilgisiz ve anlamsız renkler, yanlış içerik düzenlemeleri ortaya çıkması kaçınılmazdır. Bu nedenle web tasarımı yaptırılırken mutlaka profesyonel destek alınmalıdır. Web sitesinde mükemmel tasarımla birlikte ve renk uyumunun olması, siteye gelen ziyaretçiyi de olumlu yönde etkileyeceği bilinmelidir. İlgisiz ve anlamsız olarak uygulanan renk ve stiller, web sitesini ziyarete gelen kişilere itici gelecek, sitenin amatörce ve kalitesiz olarak yapıldığı izleniminin yaratılmasına neden olacaktır. Böyle olduğunda da sitenin ziyaretçi sayısının yükselmesi mümkün olmayacaktır.

Web tasarımda renk uyumunun sağlanabilmesi için öncelikle site sahibinin kurum kimliği ile bütünleşmesine dikkat edilmelidir. Web sitesinin tasarımında kullanılacak olan renklerin bu çerçevede değerlendirilmesi önemlidir. Kurumsal kimliğe dikkat etmek, kurumsal kimlik oluşturulurken seçilen renklerin aynısını kullanmak gereklidir ancak küçük çapta farklı renklerin kullanılması mümkündür. Bu farklı renkleri de abartmamak gereklidir. Tasarımın en belirgin özelliği, beyaz renklerin etkin bir şekilde kullanılmasıdır. Beyaz rengin web sitesi tasarımında yer alması, ziyaretçinin gözünde sade ve güven verici bir izlenim yaratmasına neden olmaktadır. Genellikle kurumsal firmaların web sitelerinde beyaz alanların kullanımını çok yaygın olduğu dikkat çekmektedir.

Web tasarımında siyah ve gri renkler de kullanılmaktadır ancak bunlar doğru bir şekilde kullanılmalıdır. Sıklıkla yapılan hatalardan birisi, siyahın doğrudan kullanılmasıdır. Basılı tasarımlarda siyah ekili bir görüntü vermekte ancak web tasarımında metin ve başlıkların doğrudan siyah kullanılması hatadır. Siyah çok daha dikkatli kullanılmalıdır. Monitörler, internet sitelerinin çok daha rahat görünebilmesi için farklı teknolojilerle geliştirilmektedir ve siyahı da çok net bir şekilde göstermektedir. Bu nedenle web sitesindeki başlık ve metinlerin siyah renkle tasarlanması, ziyaretçilerin gözlerini yorabilmekte, bu da gelenlerin hızla web sitesini terk etmelerine neden olmaktadır. Bu nedenle de doğrudan siyah kullanmak yerine koyu gri ya da açık gri kullanılmalıdır. En doğrusu, renk hatalarına düşmemek için web tasarımında renk uyumuna dikkat eden profesyonellerden destek alınmalıdır.

4 YORUMLAR

  1. Tasarım oldukça zor bir iştir her kodlaması titizlik ile yapılması gereken önemli bir olaydır. Tasarımı bir market reyonlarına benzetebiliriz. Şimdi gıda ürünlerinin bulunduğu yerde temizlik ürünleri bulunursa olmaz değil mi? Tasarımı da bu denli derli ve toplu bir biçimde yapmak gerektiğinin kanaatindeyim.

  2. Tasarım yeri geldiğinde kullanıcıyı web sitesine bağlarken, yeri geldiğinde de nefret etmesini sağlayabilir. Web sitesi tasarlanırken her zaman kullanıcı odaklı düşünmek gerekiyor. Renk seçiminde de oldukça dikkatli davranmak gerekiyor. Keza yapılan araştırmalar, koyu tonun hakim olduğu web sitelerinde kullanıcıların çok fazla kalmadıklarını ortaya koymuştur. Makale için teşekkürler Mertcan.

  3. Göze hitap en önemli etkenlerden bir tanesi. En azından bana göre öyle. Çünkü rahatsız eden web sayfalarından hemen çıkış yapıyorum. Teşekkürler makaleniz için.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz