Versatil Kalem Nedir?

13
696

Okulların açılmasıyla beraber kırtasiye malzemesi alışverişleri de başladı. Pek çok aile kırtasiye malzemelerini daha yakından incelemeye ve hem kalite hem de fiyat kıyaslaması yapmaya yöneliyor. Bu araştırma esnasında ailelerin karşısına çıkan bir kalem türü dikkat çekiyor. Dolayısıyla araştırmalar versatil kalem nedir sorusuna doğru yol alıyor. Peki, versatil kalem nasıl bir kalem çeşidi?

Öncelikle bu kalemin hepinizin aşina olduğu bir basmalı kalem çeşidi olduğunu belirtmekle başlayalım. Ancak versatil türü kalemleri diğerlerinden ayıran belirgin özellikler bulunuyor. Bir başka deyişle her kalemin versatil olmadığını bilmeniz gerekiyor. Eğer çocuğunuzun okul ihtiyaçları listesinde bu kalem de bulunuyorsa, herhangi bir basmalı kalemin versatilin yerini tutmayacağını bilmenizde fayda var.

Versatil kalemler diğer uçlu kalem çeşitlerinden oldukça farklı. Görünürde büyük bir fark olmasa da bu kalemlerin daha ince uçlu olması ve uç çeşitlerinin daha fazla sayıda olması, diğer kalemlerinden ayrılmasını sağlıyor. Hem yazı yazma hem de çizim yapma amacıyla kullanılabilen bu kalemlere daha çok çizim çalışmalarında gereksinim duyuluyor. Aynı zamanda sanatsal çizimler ve grafik amaçlı çizimlerde de versatil kalemlerin rolü bir hayli büyük.

Basmalı kalemlerde 0.5, 0.7, 0.9 gibi uç çeşitleri mevcut. Ancak versatil kalemlerin uç kalınlıkları oldukça farklı. Bir versatil kalem 0, 30, 50, 60, 70, 91 gibi uç çeşitlerine sahip. Yapılacak çizimde istenen çizgi kalınlığına bağlı olarak uç seçimi yapılabiliyor. Dolayısıyla sadece bu kalem kullanılarak istenen her kalınlıkta çizgi çalışmaları elde etmek mümkün olabiliyor.

Günümüzde pek çok marka versatil kalem üretimi yapıyor. Ancak her kalemde olduğu gibi versatilde de kalite mühim. Eğer beklentileri karşılayabilecek bir çizgi çalışması ve detaylandırma çalışması yapmak istiyorsanız kalite düzeyi yüksek bir kalem temin etmelisiniz. Fiyatlar da kaliteye bağlı olarak değişiyor.

Sadece kaliteli kalem çeşitlerini satışa sunan www.avansas.com adresi versatil kalemlerin en çok temin edildiği sitelerden biri. Çünkü fiyatlar makul, ürünler kaliteli ve alışveriş adresi de son derece güvenilir. Hızlı kargo uygulaması gibi pek çok avantaj sunuyor olması da kalem çeşitlerinin bu adresten temin edilmesinin bir diğer neden olabiliyor.

13 YORUMLAR

  1. Vertasil kalem için fiyat / performans olarak düşünürsek en iyi marka rotring’dir. 3 yıl önce aldım hala kullanırım. 0,7 uçlu kalem içinde en kaliteli uç bana göre tombow.

    • Merhaba hocam, piyasada ‘sadece para kazanmak’ için blog açan yüzlerce kişi var, ben yazımı yazarım, gelen reklam teklifi eğer uygunsuz değil ise paylaşırım. Saçma sapan edsense reklamları ile çöp etmedim hocam sitemi. Ticari kaygı dan kastım para kazanmak için yazmıyorum.

  2. Uçlu kalem alırken gösterdiğimiz özeni uçlar içinde göstermemiz lazım. Uçlu kalem olarak piyasadaki en iyi kalemi alsak bile içindeki uç kötüyse yazım keyfini bozabiliyor. Tombow ya da faber castell uçlar tercih edilebilir.

  3. Son iki yıldır uçlu kalem ve silgide faber castell kullanıyorum ve oldukça memnunum. Rotring ile faber castell arasında çok fark olduğunu düşünmüyorum. Uçlu kalem modellerinde faber castell, rotring’e göre daha ucuz oluyor.

  4. Faber castell ve rotring marka uçlu kalemleri geçmişte kullandım. Bu iki markadan daha iyi kalemler mevcut. Şuan kullandığım uçlu kalem serve markasının deep modeli. Serve deep diye geçiyor. Hem ekonomik hem de kaliteli. Kırtasiyede yaklaşık 10 TL civarında satılıyor.

  5. Uçlu kalem seçerken gösterdiğimiz özeni kalem ucu için de göstermeliyiz. Kaliteli uç hem yazım hızını ve konforunu hem de hızlı yazılan yazının okunurluğunu olumlu yönde etkiliyor. Kaliteli seçim yapmak isteyenlere tombow uçları tavsiye ederim.

  6. Vertasil kalem aslında 1. sınıf kaliteye sahip mekanik kurşun kalem demektir. Kırtasiyelerde satılan ve basmalı kalem, uçlu kalem diye adlandırılmış kalemler Vertasil kalemin mübadili olarak kabul edilebilir. Uzun ömürlü kullanımı için kaliteli vertasil kalem satın almak isteyenler Cross modellerini inceleyebilir. Standart kalite için faber castell veya rotring modelleri alınabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz