Web Sitesi Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Ayrıntı

10
597

Web sitesi yaptırırken dikkat edilmesi gereke bazı ayrıntılar vardır. Bu ayrıntılara dikkat edildiğinde web sitesi ile ilgili tüm beklentilerin karşılanması mümkün olmaktadır. Öncelikle web sitesi yaptırırken talepler yazılı olarak iletilmelidir. En beğenilen web sitelerinin hangisi olduğu, web sitesinde beğenilen sitelerin hangi özelliklerinin bulunması gerektiği, renk bileşimleri, web sayfasında nelerin yapılmak istendiği, web sitesinin hangi amaçla kullanılacağı gibi düşüncelerin yazılı olarak belirtilmesi, mükemmel sonuca ulaşmak için atılması gereken ilk adımdır. İkinci olarak web sitesi tasarımını yapacak olan firmanın önceki çalışmaları incelenmelidir. Ayrıca hizmet verdiği birkaç firma ile iletişime geçilmesi de tavsiye edilmemektedir. Üçüncü ayrıntı, içeriklerin hazırlanmasıdır. Web sitesinin tasarımına başlamadan önce yer alması istenen sayfalarla ilgili tüm içerikler, tasarımcı ile beraber hazırlanmalıdır. Özellikle sürekli olarak güncellenecek sayfalarla ilgili örnek içerikler oluşturulmalıdır.

Web sitesi yaptırırken dikkat edilmesi gereken bir başta başka ayrıntı da kaparo ve ödeme şeklidir. Özellikle iş tamamlanmadan önce kesinlikle ödemenin tamamı yapılmamalıdır. Belli bir miktar kaparo verilmelidir ve makul oran yüzde 50’dir. Taleplerin yazılı olarak verildiği tasarım ajansının sunduğu teklif de yazılı olarak istenmelidir. Teklifte; sitenin yapım süresinin, yönetim panelinin kullanımı ile ilgili eğitim desteğinin, sitedeki modüllerin, kullanılacak alt yapının, itenin kodlanmasına başlanmadan önce örnek tasarımın sunumunun ve taleplere göre güncellenmesinin, sitenin teslim edilmesinin ardından bakım destek hizmetlerinin bulunmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca sitenin alan adı web sitesi sahibinin adına tescil ettirilmesi de önemlidir. Sitenin tamamlanmasının ardından mutlaka kodların tamamı, dosyalarını ve varsa veritabanının yedeği istenmelidir. Web sitesinin tüm internet tarayıcılarında hatasız bir şekilde çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir. Web sitesi dinamik bir site olacaksa, yani sürekli olarak görsel, yazı ya da doküman eklenecekse, yönetim panelinin istenmesi ve bu işlemlerin site sahibi tarafından yapılması önemlidir.

Web sitesi yaptırırken dikkat edilmesi gereken başka ayrıntı da değişik ekran çözünürlüklerinde nasıl göründüğünün test edilmesi gelmektedir. Bunun yanı sıra sitede firma ile ilgili olmayan kısımların olmamasıdır. Ayrıca sitede flash bulundurulmamasına dikkat edilmelidir. Flash sitenin yavaşlamasına neden olabilmektedir. Flash yerine sıralı resimlerden meydana gelen slayt koydurulmalıdır.

10 YORUMLAR

  1. Ağzına sağlık paşam, güzel paylaşım olmuş. 5 ayrıntılı maddeyi paragraflar halinde ayırmanı beklerdim. Birde ” Ayrıca hizmet verdiği birkaç firma ile iletişime geçilmesi de tavsiye edilmemektedir. ” yazım hatası var ” edilmektedir ” yazıcaktın sanırım.

  2. Son derece doğru maddelere değinilmiş. Çok güzel bir makale. Eğer bu işi profesyonel olarak yapıyorsanız yazıda geçen maddelere uymanız işinizi her zaman kolaylaştıracaktır hatta biraz daha ileri dersek bu maddelere uymak çoğu zaman bir zorunluluktur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz