Doğal Backlink Elde Etme Yöntemleri

Web siteleri için yapılan çalışmaların başında gelen SEO’da en önemli kavramlardan biri de backlink çalışmasıdır. Backlink, bir siteden bir başka siteye yapılan link çıkışı olarak arlandırılmaktadır. Bu link çıkışları, web sitesinin Google gözünde itibarını artırmakta ve aramalarda üst sıralarda yer almasını sağlamaktadır. Ancak üst sıralarda olabilmek için sadece backlink çalışması yeterli değildir. Ayrıca doğal backlink olmasına da dikkat edilmelidir. Birbirinden farklı doğal baclink etme yöntemleri vardır ve bunlardan birisi de Youtube videolarına link eklemektir. Özellikle yüksek izleme kapasitesine sahip olan videolarda bu yöntem işe yaramaktadır. Yapılması gereken ise Youtube’a yüklene video başlıklarının sonuna web sitesinin adını yazıp açıklama kısmına da web sitesine link verilmesidir.

Doğal backlink elde etme yöntemleri arasında Bloglara yorum bırakmak da gelmektedir. Özellikle blog sahibi olanlara bu yöntemi uygulaması tavsiye edilmektedir. Bu yöntem, yalnızca backlink elde etmek için değil blogun tanınması için de önemlidir. Blog sahiplerinin yapması gerekenlerden biri de farklı blogları izlemeleridir. Bloglarda yer alan yazıları okumanın ötesinde o yazıya yorum bırakmak da önemlidir. Yorum, hem yazar hem de yorum yapan için yararlıdır. Yazar yapılan yorum sayesinde okunduğunu anlayarak mutlu olmaktadır. Yorumu yapan kişide web sitesi bölümüne kendi blogunu yazdığında, ziyaretçiler yorum sahibinin bloogu bilgi sahibi olmaktadır. Bu sayede bir yandan backlink elde edilirken bir yandan da ziyaretçi sayısı artmaktadır. Ancak yorum yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı detaylar vardır. Özellikle sadece baclink elde edilmesi için yorum yapılması hoş değildir. Gerçek bir yorum yapıldığında bu çok daha hoş olacaktır.

Forumlarda imzaya link eklemek de doğal backlink elde etme yöntemleri arasındadır. Bu yöntem hem hit kazanmak hem de Alexa sıralamasında iyi bir konuma gelmek için uygulanabilmektedir. Forum sitelerinde imzanın yanına web sitesinin linkinin eklenmesi ve bu linkin tıklanmaya teşvik edilmesi, forumdan hit elde edilmesini sağlamakta, hem de özellikle bilinen forum sitelerinin Alexa Toolbar kullanması sayesinde Alexa sıralamasının düşmesi söz konusu olmaktadır. Alexa sıralaması günümüzde pek önemli olmasa da reklam verenlerin bir çoğu halen Alexa sıralamasını baz almaktadır.

Önceki Yazı Web Sitesi Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Ayrıntı
Sonraki Yazı Yemek Takımları Nasıl Seçilmelidir?

Yazar Hakkında

Mert Can İlter
Mert Can İlter 168 yazı bulunuyor

21 Yaşında İstanbul doğumlu webtasarımcı. İlter webtasarım şirketinin sahibi. Webtasarım, seo işleriyle uğraşan fotoğrafçı ve hayvansever kimse.

15 Yorum

 1. Ali
  Ağustos 07, 22:54 Reply
  Yine güzel bir yazı :)
 2. googlereklam
  Ağustos 16, 15:54 Reply
  Güzel bir yazı, bu arada blog sitene çok emek harcıyorsun ve seni tebrik ediyorum. İyi Çalışmalar.
  • Mert Can İlter
   Ağustos 16, 16:20 Reply
   Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Yani bir şeyleri başarmak için illaki emek harcamak lazım. Elimden geleni yapmaya çalışıyorum :)
 3. Ders Ehli
  Ağustos 20, 14:38 Reply
  Bir backlink de şuraya <a href="https://dersehli.blogspot.com.tr" rel="nofollow">Ders Ehlio</a>
 4. Weblooji
  Eylül 02, 00:15 Reply
  O halde, hiç beklemeden biz de doğal backlink kazanalım.
 5. Mustafa Boztepe
  Eylül 07, 09:54 Reply
  güzel bir çalışma olmuş kardeşim gerçekten de. yazılarını beğeniyorum. devam etmesi dileğiyle. bende bir blog sahibiyim ama takip ettiğim bloglardan birisisin..
 6. pelinay
  Eylül 09, 20:29 Reply
  Mertcan bey, Benim takdir ettiğim böyle içerikler yazıldıktan sonra biz web sitesi sahiplerinin site adı yazarak attığımız yorumları onaylamanız. Hakkaten sen öneriyorsun, yapılmasına izin vermiyorsun. Gerçekten hoş değil.
  • Mert Can İlter
   Eylül 09, 23:35 Reply
   Merhaba pelin hanım, çok çabuk sinirlenen biriyim. Normalde herhangi bir yazıma 2-3 yorum gelir bu yazıma sizin dışınızda 7 kişi yorum yapmış ve ben hepsini onaylamışım. Bu gereksiz yorumunuza karşı daha nazik bir cvap vermek isterdim fakat boş konuşan insanlara karşı bunu yapamıyorum. Lütfen yorum yaparken neye göre yaptığınıza dikkat edin.
 7. Arif
  Ekim 16, 21:19 Reply
  Yazdıklarınız doğal kelimesiyle çelişiyor yalnız. 5 sene öncesinin modasını yazmışsınız.
 8. klarnetist
  Şubat 04, 00:13 Reply
  Gayet faydalı bir yazı teşekkür ediyoruz. Klarnet hakkında kurduğumuz www.klarnethane.com Hakkı'nda bize önereceğiniz tavsiyeler nelerdir?
 9. harbi
  Mart 15, 20:04 Reply
  Gayet eğitici bir yazı olmuş. Emeğinize, sağlık efenim.
 10. İSTANBUL ANKARA AMBARI
  Nisan 25, 14:50 Reply
  Hocam elinize sağlık baya faydalı bi yazı olmuş.Türkiye de bu iş siz ve sizin gibi paylaşmayı seven insanlar sayesinde büyüyor ve gelişiyor teşekkürler.

Bir Yorum Bırakmak İster Misin?