Bloglarda Kaliteli Yazı Başlığı Belirleme

4
194

Bloglarda kaliteli yazı başlığı belirlemek son derece önemli bir işlemdir. Başlıklar yazının genel yapısı ve SEO kurallarına uyumlu olmalıdır. Yazı başlıklarının önemi büyüktür ve blog yazarları ne kadar önemli bir konu hakkında yazarsa yazsın mutlaka başlığa da yazının içeriği kadar özen göstermelidirler. Yazı başlıklarına gerekli önem verilmediğinde yazının okunma oranı düşük olabilmektedir. Bazı blog yazanları başlıklara fazla zaman ayırarak yazıların hem arama motorları hem de okuyucular tarafından fark edilmesini sağlamaktadır. Bloglarda yazı başlığı belirlenirken anahtar kelimelere yer verilmesi de önemlidir. Bu sayede yazılar daha fazla ziyaretçi çekebilmektedir. Çünkü anahtar kelimelerin yer aldığı başlıklar arama motorlarının ve okuyucuların ilgisi çekilmektedir. Blog adresinde her anahtar kelime başlıklarda bir kez kullanılmalıdır. Ayrıca en uygun anahtar kelime seçilmelidir.

Bloglarda kaliteli yazı başlığı belirlenirken anlamlı olmasına dikkat edilmelidir. Yazının başlığı, konunun bütünüyle ilgili olmalı, özellikle başlıkların neler yapılabilir sorusuna cevap verecek nitelikte oluşturulmasına dikkat edilmelidir. Bu şekilde oluşturulan başlıkların okuyucuların ilgisini çektiği bilinmelidir. Uygun yazı başlığı bulabilmek için rakiplerin analiz edilmesi de gereklidir. Bu analiz için Google’da arama yapılması uygun bir yoldur. Bilindiği gibi Google kullanıcıların arama alışkanlıklarını çok iyi anlamakta ve yaptıkları aramalara uygun olan sonuçları arama sonuçlarında göstermektedir. Arama sonuçlarında en üst sıralarda yer alan sonuçlar dikkate alınmalı ve en uygun başlıklar oluşturulmalıdır. Ayrıca başlıklarda bir adım öne geçerek rakiplerden ileride bulunmak da mümkündür. Bu, önemli bir avantaj sağlamaktadır.

Bloglarda kaliteli yazı başlığı seçilirken ilgi çekici başlığın oluşturulması da önemlidir. Blog yazısı için anahtar kelimenin belirlenmesinin ardından yazıya başlanırken başlığın da ilgi çekici olması ve arama motorunu kullanan kişilerin dikkatini çekmesi önemlidir. Başlığın otaya çıkarılması yetenek gerektirmektedir. Bu, bir anda oluşabilecek bir özellik değildir. Başkalarının başarılı yazılarını okumak ve incelemek de önemlidir. Bu sayede blog yazarının kendisini geliştirmesi söz konusu olabilmektedir. İlgi çekici başlık bulunduğunda, bu başlığın Google Analytics ve Google Search Console hesapların ile performansının kontrol edilmesi de gereklidir. Sıralamada üst sıralarda olunuyorsa bu başlığı kullanmanım uygun olduğu söylenmektedir.

4 YORUMLAR

  1. Yazının başlığı, yazının konusuna göre seçilirse daha iyi olur bence, bazıları var sırf ziyaretçi gelsin diye içerikle hiç alakası olmayan bir başlık atıyor bence bu çok yanlış, bilgilendirici yazın için teşekkür ederim kardeşim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz