Olumsuz Blog Yorumları İle Nasıl Başa Çıkılır?

Blog sitesinde yorum özelliği bulunuyorsa olumlu olduğu kadar olumsuz yorumlarla da karşılaşma olasılığı fazladır. Olumsuz yorumlar, her blog yazarının karşılaşmak istemeyeceği yorumlardır. Ancak bu yorumlar, blog sitesinin daha gerekçi bir görünüme kavuşmasını sağlamaktadır. Olumsuz blog yorumları ile başa çıkmanın yolları vardır. Başlangıçta yorumların görmezlikten gelinmesi tavsiye edilmektedir. Yani olumsuz yoruma verilmemelidir. Aksi takdirde bu tür yorumun etkisi ile hata yapılması muhtemeldir. Gelen olumsuz yorumun iyice değerlendirilerek cevap verilmesi daha uygun olacaktır. Gelen kötü bir yorum blog yazarının psikolojisini bozabilir ve böyle bir psikoloji altında cevap verildiğinde hata yapma olasılığı çok fazladır. Olumsuz yorumlara da mutlaka cevap verilmelidir. Cevap verilmediği takdirde olumsuz yorumların sayısının artması mümkündür. Hatta farklı blog sitelerinde de olumsuz yorumlara neden olma ihtimali otaya çıkmaktadır. Bu nedenle olumsuz yorumlara da en iyi şekilde cevap verilmesi gereklidir.

Olumsuz yorumlarla başa çıkmanın yolları arasında, bu durumu avantaja çevirmek de vardır. Çünkü bu tür yorumlar gelişime katkı sağlamaktadır. Blog yazarının eksiklerini gidermesi açısından önemli bir ayrıntıdır. Eleştiri sunanlara cevap verirken teşekkür etmek inceliktir. Teşekkür edilmesi, olumsuz yorum yapanı mutlu etmeye yetecektir. Kişisel kontrol önemlidir. Blog sitesi bir kişi tarafından kurulmuş olsa da okuyucuların da yorum yazmaya hakkının olduğu bilinmelidir. Bu nedenle olumlu ve olumsuz tüm yorumlara açık olmak gereklidir. Ayrıca yapılan her yoruma uygun ifadelerle cevap verilmesi en uygun davranış biçimidir. Eleştirilere sakin bir şekilde cevap verilmesi, yorum yazanlara karşı kötü cümleler kurulmaması gereklidir. Hatalar mutlaka kabul edilmelidir. Hataları belirten okuyuculara karşı saygılı olunmalıdır. Hata yapıldığını söylediği konuya dikkat edilmeli, hatanın bulunması durumunda da teşekkür edilerek hata düzeltilmelidir. Eğer hatalı değilse bu da yorumu yapana açıklayıcı cümlelerle ancak kesinlikle kırıcı olmadan belirtilmelidir.

Olumsuz blog yorumları ile başa çıkmak için okuyuculara olumlu bir şekilde yaklaşılmalıdır. Okuyucuların kendi düşüncelerinin doğru olduğunu düşünmeleri mümkündür. Bu düşünceler yanlış gele bile olumlu yaklaşılmalıdır. Yorum yapanları anlamaya çalışmak ve doğruyu birlikte aramak, itibar kazandıran davranışlardandır. Olumsuz yorumların da yeni fırsatlar sunduğu, kişinin yazarlığına katkı sağladığı unutulmamalıdır.

Önceki Yazı DDoS Nedir? DDoS Saldırısı Nasıl Yapılır?
Sonraki Yazı Bloglarda Kaliteli Yazı Başlığı Belirleme

Yazar Hakkında

Mert Can İlter
Mert Can İlter 168 yazı bulunuyor

21 Yaşında İstanbul doğumlu webtasarımcı. İlter webtasarım şirketinin sahibi. Webtasarım, seo işleriyle uğraşan fotoğrafçı ve hayvansever kimse.

6 Yorum

 1. Hakan
  Temmuz 13, 15:39 Reply
  Aksiment ile olayı çözüyorum :)
  • Mert Can İlter
   Temmuz 13, 15:56 Reply
   Merhaba hakan bey, bu yorumu ya yazıyı okumadan yorum yaptınız yada backlink kazanmak için yapmış olabilirsiniz :) Olumsuz yorum sözcüğünü yazılara yapılan ithamlar, yazı hakkındaki eleştiriler. Sizin dediğiniz hatta sanırım backlink kazanmak için yapılan olumsuz yorumlar için akisment kullanılabilir :)
 2. Faruk Yaman
  Temmuz 14, 00:14 Reply
  Merhaba Mertcan :) Olumlu yaklaşım çok da kabul edilebilir bir şey olduğunu düşünmüyorum. Yukardaki Hakan isimli arkadaşın yaptığı yorum mesela buna örnek sayılabilir. Yeri geldiği vakit içerikten uzak yapılan yorumları da eleştirmek gerekiyor böylece. Ben bunun daha doğru olduğunu düşünüyorum. Tabi ki söylediğin gibi doğruyu aramak da mümkün okuyucularla birlikte. Sana bu yolda başarılar diliyorum!
  • Mert Can İlter
   Temmuz 14, 08:42 Reply
   Merhaba faruk bey, tabiki yeri geldiğinde herkes gerektiği cevabı almalı.
 3. ali
  Temmuz 14, 11:46 Reply
  Benim için olumsuz yorum olumlu kadar faydalı oluyor (tabii düzgünce yazılmış bir yorum içinde hakaret vb geçenleri zaten okumaya bile gerek duymuyorum). Blogları geliştirirken bu olumsuz yorumlar hepimiz için önemli. Yorumun nasıl yapılacağını bilen yorumcuda yorum kadar önemli tabii.
 4. Gökhan
  Temmuz 23, 00:20 Reply
  Yorum çok önemlidir, ben eleştiriye de açığım yani hakaret içermediği sürece her türlü yorumu yayınlarım fakat bazı yorumlar var, küfür, hakaret ne ararsan var bu tür yorumları direk siliyorum. Siyasi yorumlar olursa da bazen sildiğim oluyor. Çünkü bizim millet siyaset yapmasını bilmiyor karşısındaki insan kendi partisinden değil diye o kişiyi vatan haini bile ilan ediyor. :)

Bir Yorum Bırakmak İster Misin?