Sosyal Medya Ölçümleme Araçları Nelerdir?

0
27

Bireyler kendileri ya da iş hayatları hakkında sosyal medya üzerinden paylaşım yapmaktadır. Sosyal medya platformlarının kullanıcıları giderek arttığı için firma ya da markalar da aktif bir şekilde kullanıma başlamıştır. Reklamlar farklı medya araçları ile yayınlanmaya başlamıştır. Özellikle sosyal medya üzerinden yapılan reklam çalışmaları daha etkili ve dönüşleri incelendiği için avantajlıdır. Bu yüzden sıklıkla sosyal medya reklam çalışmaları yapılmaktadır.

      Sosyal medya üzerinden fenomen, blogger ya da farklı markalar ile işbirliği yapılarak reklamlar yapılabilir. Aynı zamanda firmalar resmi sosyal medya hesaplarından açıklama, duyuru hatta satış yaparak hedefledikleri başarıyı yakalama şansı elde edebilir. Sosyal medya üzerinden yapılan reklamlar daha az maliyetli olmasına rağmen daha çok kişiye ulaşır. Bunun nedeni reklam çalışması yapılırken belirlenen hedef kitleye doğrudan ulaşılmasıdır. Sosyal medyada kullanıcı sayısı gün geçtikçe arttığı için reklamların izleyicilere ulaşması da oldukça kolaydır.

Dijital Reklamcılığın Avantajları Nelerdir?

            Firma ya da satış yapmak isteyen kişiler sosyal medya üzerinden tanıtım, satış yapabilmektedir. Geleneksel medyaya oranla dijital reklamcılık daha çok kullanılmaktadır. Bunun nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Geleneksel medyaya göre dijital reklam çalışmaları daha az maliyetlidir. Çekimlerin bireylere bırakılması, doğal reklam çalışmasına neden olmuştur. Bu çalışmalar beklenilenden daha fazla dönüş sağlamıştır.
 • Dijital reklamcılıkta kısa sürede az maliyetle daha çok kişiye ulaşılabilmektedir. Firmalar, blogger, fenomen ya da ünlü isimlerle çalışarak marka tanıtımı ya da ürün tanıtımı gibi çalışmalar yaparak hedefledikleri başarıyı elde edebilir.
 • Reklam çalışması yapılırken satış yapılacak ülkeler daha kolay bir şekilde seçilir ve reklam yayınlanır. Ülkede reklamlar izlenerek marka ya da firmalar daha çok tanınmaktadır.
 • Sosyal medyada ulaşılmak istenen hedef kitle seçilerek o kesime gösterilir ve daha fazla kişiye ulaştığı için kısa sürede başarı elde edilir. Erkek, kadın, yaş aralığı hatta ilgi düzeyine göre reklamlar kişilere gösterilir.
 • Reklamlar yayınlandıkları andan itibaren yayınlayan kişi tarafından kontrol edilebilir. Bu sayede herhangi bir düzeltme gerektiği takdirde anında reklamlar kaldırılabilir ya da süresi uzatılabilmektedir.

Dijital reklamcılık günümüzde etkin kullanılır ve az maliyetle daha çok kişiye ulaşması sağlanır. Bu nedenle firmalar özellikle sosyal medya üzerinden reklam vermeyi tercih etmektedir. Aynı zamanda kendi kurumsal kullanıcı hesapları sayesinde birçok kişiye ulaşır. Firmalar sosyal medya hesapları üzerinden duyuru, ürün tanıtım gibi faaliyetleri duyurarak takipçilerine kolay bir şekilde ulaşabilir.

Dijital Ölçümleme Nedir?

      Reklamların internet üzerinden yayınlanması sonrasında geri dönüşleri ölçen sistem dijital ölçümlemedir.  Dijital ölçümleme kullanıcıların tepkileri ve geri dönüşleri ile ilgilidir. Bu yüzden firmalar ölçümleme yaparken farklı araçlar kullanabilmektedir.

Sosyal Medya Ölçüm Araçları ve Özellikleri

      Firmalar reklamları sosyal medya üzerinden vermektedir. Reklamların başarılı olup olmadığını ölçmek için çeşitli ölçüm araçları kullanılmaktadır. Tüm verileri toplayıp, sınıflandırılarak rapor olarak sunulması analiz yapılmasını kolaylaştırır. Aynı zamanda reklam çalışmalarının başarılı olup olmadığını kontrol etmek için ölçümleme araçları kullanılmaktadır. Sosyal medya ölçüm araçları şunlardır:

 • BoomSocial: En çok kullanılan sosyal medya ölçümleme araçlarındandır. Marka ya da firmaların varlıklarını araştırıp rakipleri ile karşılaştırıp rapor hazırlar. Bu sayede firmaların sosyal medya üzerinde etkileri kolay bir şekilde ölçümlenebilmektedir. Sosyal Medya Analiz Sistemi olarak açılımı mevcuttur. 2013 Şubat ayında Beta sürümü yayınlanmıştır. Alt yapısı Tick Tock Boom tarafından hazırlanmıştır.
 • Socialbacers: En çok kullanılan ve detaylı analiz sunan sosyal meday ölçümleme araçlarından biridir. Sosyal medyada yer alan çalışmaları ölçme, değerlendirme ve analiz etme özellikleri ile sıklıkla tercih edilmektedir. Aynı zamanda pazarlama kampanyalarını maksimum etkili dönüşler alması için analizler yapmaktadır.
 • Talkwalker: İnternet ve sosyal medya üzerinden firmaların başarı oranlarını derinlemesine analiz yapan başarılı bir ölçümleme aracıdır. Pazar ve müşteri dönüşleri konusunda firmalara fikir vererek başarılı olmaları için strateji belirlemelerine destek olmaktadır.
 • Buffer: Sosyal medyada günlük içerik oluşturarak aktiflik oluşturulur. Günlük ya da haftalık içerik paylaşımlarını Buffer sayesinde programlayarak otomatik bir şekilde paylaşılabilir.
 • SOMERA: Sosyal medya tabanlı bir ölçümleme aracıdır. Marka Analitiği ve TV Analitiği olmak üzere iki farklı alanda uzmanlaşmıştır. Kurum, firma, TV gibi reklam çalışmaları hakkında detaylı analizler sunmaktadır.
 • HOOTSUITE: En sık kullanılan sosyal medya ölçümleme araçlarındandır. İçerik yönetmek, paylaşılan içeriklerin dönüşlerini analiz etmek için kullanılmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz