Sitelerde Güvenli Değil İbaresi Nasıl Kaldırılır?

0
37

Merhaba, bugün sizlere siteye bağlantınız güvenli değil sorunu neden kaynaklanır, çözümü nedir, nasıl kaldırılır onlardan bahsedeceğim.

Web siteleri başka insanlara ulaşmak ve onlara fayda sağlamak amacıyla oluşturulmuştur. Siteler kurumsal ve kişisel olarak oluşturulabilir. Aynı zamanda iş amacıyla kurulan reklam, ticaret sektöründe olan siteler de bulunmaktadır. Her sitenin amacı farklıdır ve güvenli bir şekilde kişilere hizmet sağlamayı amaçlar. Bireylerin kişisel bilgilerini paylaşabilmesi için öncelikle sitelere güvenmesi gerekir. Özellikle alışveriş sitelerinde kredi kartı, adres, kimlik numaraları verildiği için web sitelerinin güvenilir olması gerekmektedir. Aksi halde kullanıcılar web siteden uzak duracaktır ve bu durum da firmalar açısından olumsuz izlenim yaratmasına neden olacaktır.  Kullanıcıların güvenle siteden yararlanabilmesi için SSL sertifikası alınması gerekir. Bu sertifika olmadığında giriş kısmında “bu siteye bağlantınız güvenli değil” ibaresi ile karşılanmaktadır. Web sitesini ziyaret eden kullanıcı ile ilgili değildir. Kurulum aşamasında SSL sertifikası alınırsa bağlantı ve güvenlik açısından sorun olmadan kullanıcılar siteye erişebilecektir.

Güvenli siteler nasıl anlaşılmaktadır? Sitenin açılması için  direk olarak açılması gerekir. İçeriklere hızlı bir şekilde ulaşılması, güvenlik tedbirlerinin alınması ve kullanıcı yorumları, tecrübelerinin olumlu olması güvenilir olduğunu göstermektedir. Ayrıca site açılırken domain kısmının yeşil renk olması kullanılan web sitesinin güvenli olduğunu göstermektedir.

“Güvenli Bağlantı Değil” Bağlantısı Nedir?

Teknolojinin gelişimi ile birlikte merak edilen her şey ağ sistemi üzerinden ulaşılabilir. Bu sayede doğru bilgiye hızlı bir şekilde ulaşılabilmektedir. Aynı zamanda internet üzerinden kişiler ihtiyaçlarını karşılayabilmekte ve alışveriş yapabilmektedir. Alışverişlerini yapabilmek için sanal kart ya da kredi kartı kullanmakta ve özel bilgilerini paylaşmaktadır. Bu bilgileri paylaşmak için güvenli bağlantılardan faydalanmak gerekir. Güvenli bağlantı değil uyarısı çıkan bir siteden alışveriş yapmak hatta siteye girmek kişileri kuşkuya düşürmektedir.

Güvenli bağlantı değil hatası nedir ve neden kaynaklanmaktadır? Tarayıcı olarak Google Chrome kullandığında sertifikası olmayan sitelerde verilen uyarı tipidir. Bu sertifika ise SSL olarak geçmektedir.

SSL Sertifikası Nedir ve Ne İşe Yarar?

SSL sertifikası alınması siteye daha kolay ve güvenli şekilde ulaşılmasını sağladığı için oldukça önemlidir.  SSL açılımı Secure Sockets Layer olarak geçmektedir.  Güvenli hiper metin aktarımı olarak dilimize çevrilir. Güvenli adım geçişi olarak tanımlanabilmektedir.  Güvenlik tehdidini önlemek amacıyla bu sertifikanın kullanılması zorunlu hale getirilmiştir. Kullanıcılar faydalanmak istedikleri sitelere girdiğinde “güvenli bağlantı değil” ibaresi gördüğünde kaygılanabilmektedir. Özellikle ticaret web siteleri için bu durum oldukça sakıncalıdır. Bu ibareden sonra kullanımı bırakan ziyaretçiler olmaması için SSL sertifikası almak gerekir.

Bir Site Nasıl Güvenli Hale Gelir?

Web sitesinin güvenli hale gelmesi, hızlı bir şekilde kullanıcıların erişiminin sağlanması için gerekli birkaç adım bulunmaktadır.  Bu adımlar oldukça basittir ve sitenin itibarı açısından önem teşkil etmektedir. SSL sertifikası nasıl alınır ve site nasıl güvenli hale getirilir? Her web sitesi için zorunlu olmasa da kişisel bilgilerin fazla paylaşıldığı durumlar için gereklidir.  SSL sertifika sağlayıcılar bulunmaktadır ve her ay belirli ücret ödemek gerekir. Sertifikadan nasıl yararlanılacağı, kurulumu olup olmadığı bu sağlayıcılar ile iletişime geçerek öğrenebilir ve satın alma eylemi gerçekleştirilebilir. En sık kullanılan ise paylaşılan sertifika seçeneğidir. Bu sitenin güvenli ibaresi almasına ve bilgilerin 3. Kişilerle paylaşılmadığı konusunda güvence vermektedir. Aynı zamanda AdWors SSL politikası gerekliliğini taşıdığı için sitenin değeri de artmaktadır.

SSL Sertifikası Alınıp Alınmadığı Nasıl Anlaşılır?

SSL sertifika alındığını teyit etmek oldukça basittir. Farklı iki tarayıcı açmak gerekir. İki tarayıcı ile ziyaret edilecek siteyi açın. Web sitesinin yazıldığı kısımda kırmızı kilit görülüyorsa ve güvenli değil ibaresi mevcutsa SSL sertifikası aktif değildir. Aynı zamanda HTTPS şeklinde yeşil renkte açılan siteler güvenli olduğunu gösterir. HTTP olarak açılan sitelerde güvenli değil ibaresi çıkacaktır. Eğer sertifika alındıysa ve hala güvendi değil uyarısı veriyorsa SSL sertifika sağlayıcı ile iletişime geçip destek istemek gerekir.

Güvenli ve Güvenli Olmayan Web Sitesi Arasındaki Fark Nedir?

            Güvenli web sitelerinde hızlı erişim sağlanır ve kişisel bilgilerin kullanıldığı sitelerde herhangi bir verinin kullanılmayacağı garantilenir. Bu yüzden bir sitenin güvenilir olması kullanıcılar için önemlidir. HTTPS olarak açılan bağlantılarda SSL sertifikası bulunmakta ve güvenli olduğu anlaşılmaktadır. Güvenli değil bağlantısı sertifika olmayan web sitelerinde çıkar ve bağlantı şekli http olarak geçmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz