Sizi Farklı Kılacak Blog Yazıları Nasıl Hazırlanır?

0
163


Blog yazıları hazırlama üzerinde dikkat edilmesi gereken konulardan ilki blog türünün ne şekilde olacağıdır. Kişisel blog, temasal blog, kurumsal ya da bir topluluk için hazırlanan bloglar olmak üzere farklı başlıklarda incelenmektedir. Bu başlıkların yazım şekilleri ve hazırlanış biçimleri de kendi aralarında farklılık gösterecektir.


Temel Blogger Kuralı
Bloglar her ne kadar günlük anlamı taşısa da yazılarda belli kaide ve kurallara uyulması oldukça gereklidir. Yine de bu standart olacak bir anlam taşıdığı anlamına da gelmemelidir. Bir bakıma yazım yeteneğinize göre ve iç dünyanız ile fikirlerinizi nasıl anlattığınıza göre belirli şablonlarda hazırlanmamalıdır.


Özgün İçerikler Dikkat Çeker 
Blog yazıları hazırlama sürecinde yazıların farklı kılınmasını sağlayacak temel ilk özellik yazınızın mutlaka ama mutlaka özgün olmasıdır. Anlaşılır bir dilde yazılması ve ana fikrin net olması da gereklilikler arasındadır. Başlık, kaleme döktüğünüz yazının özeti şeklinde algılandığı için başlık bölümü son derece dikkat çekici olmalıdır.


Dilbilgisi Kurallarına Dikkat
Blog yazıları hazırlama sırasında belki de en önemli konulardan biri de noktalama, imla kuralları gibi olabilecek dilbilgisi kurallarına dikkat etmek gerekmektedir. Bu yüzden yazılarınızı yayınlamadan hemen önce birkaç kez kontrol etmek ya da bir başkasına okutmak son derece yardımcı olacaktır. Bu alanda ilerlemek için yazı içeriğinin de faydalı ve de anlaşılır olması gerekmektedir. Tek bir bütün halinde yazıyı paylaşmaktansa giriş ve gelişmeleri ayrı başlıklar halinde sunmanız daha okunur kılacaktır.


Bloggerlık Kariyeri
Öncelikle yazıları yazmaya başlamadan önce iyi bir alıştırma yapmanız ve sonrasında konuya yönelmek gereklidir. Doğru bilgileri farklı ve özgün yöntemler ile anlatmaya çalışmanız size yardımcı olacaktır. Hem özgün hem de anlaşılabilir bir dil kullanmanız blog yazılarınızın daha akıcı olmasını sağlayacaktır. Doğru anahtarları kullanmak ve SEO uyumlu içerikler yazmanız da blog trafiğini çoğaltacak, yazılarınızın hem okunmasını hem de beğenilerek paylaşılmasını sağlayacaktır.
Yazılarınızda içerik kalitesine ve yazım özgünlüğüne önem verdiğiniz sürece ve belirli bir yazım takvimine uyduğunuz sürece bloggerlık kariyerinizde yavaş yavaş ivme kazanmanız kaçınılmaz olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz