Bloglar İle Kişisel Blogların Farkı Nedir?

0
283


Bloglar ile kişisel blogların farkı hakkında bilgi vermeden hemen önce kavram olarak blog ve kişisel blog tanımlarına bakmak gerekmektedir. Kişisel bloglar, içeriklerinde tek yazar bulunan, yazarın deneyimleri, ilgi alanları ya da kendine göre anlatmak istediklerini paylaştığı bir web günlüğüdür. Genellikle gezi, anı gibi olayları anlatırlar. Ancak haber blogları, akademik bloglar ya da teknolojik ürünler hakkında da yazan kişisel bloglar mevcuttur.


Blog ise, içeriklerin zaman sırasıyla okurlara sunulduğu, her yazarın belirli yayınlanma tarihi olan, okuyucuların dilediğinde yorum yaptığı çok yazarlı bir web sayfasıdır. Birçok konuda blog gönderisi hazırlanabilmektedir. Anlatılmak istenen konularda da herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır.


Aralarındaki Farklar
Bloglar ile kişisel blogların farkı arasında öncelikle kişisel bloglarda tek yazar olurken, bloglarda oldukça fazla yazar bulunmasıdır. Ayrıca kişisel bloglarda genel olarak kişisel düşünceler, tecrübeler ya da ilgi alanları gibi içerikler paylaşılmaktadır. Ancak kişisel blogların büyüyüp gelişmesi, diğer bloglara oranla trafik elde etmesi daha zordur. Bloglarda ise birçok yazarın insanlara faydalı olmak amacıyla oluşturulan internet siteleridir.


Kişisel Blog Açmadan Önce Bilinmesi Gerekenler
Konu başlığı ve blog alan adını ile ne ya da neler yazmak istediğinizi belirleyerek hedef kitlenizi seçmeniz gerekmektedir. Blog alan adının da akılda kalıcı ve kısa olması tavsiye edilmektedir. Hosting firması seçimi de güvenilebilir firmalardan yapıldığında bloğunuzu geliştirmenize yardımcı olacaktır.


İleride bir kazanç sağlamanıza ve bloğunuzu elinizde tutmanızı sağlayacaktır. Blog içeriği ne olursa olsun görsel olarak da sunumuna dikkat edilmesi gerekmektedir. Blog tasarımının fonksiyonel ve dikkat çekici olmasına özen gösterilmelidir.

Her bir blog başarı oranı ziyaretçi sayısı ile doğrudan orantılıdır. Bu yüzden her blog yazarının SEO’ya önem vermesi gerekmektedir. Seo trafiği yüksek olursa maddi kazanç artışı da olacaktır. SEO uyumlu içerikler bulunmuyorsa kişisel bloğun tıklanma oranlarının artması söz konusu dahi olamayacaktır.


Burada bilinmesi gereken en önemli konu ise bloglar ile kişisel blogların farkı arasında site altyapısının güçlü tutulup tutulmadığıdır. Özgün, akıcı, kaliteli ve SEO uyumlu içerikler yapılması kişisel bloglarda da maddi kazanç elde edilmesini sağlayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz