Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür?

0
92


Hemen çıkma oranı, diğer bir deyişle tek oturumluk ziyaretler, temel anlamda sayfadan hemen çıkılması durumudur. Yüksek hemen çıkma ile mücadele etmek ve deneyimi iyileştirmeye yardımcı olabilecek bazı ipuçları yardımcı olmaktadır.


Sayfa Yüklenme Süresi
Bir ziyaretçi site sayfasının yüklenmesi için çok fazla beklemek istemeyecektir. Aksi takdirde olumsuz bir deneyim yaşanmış olacaktır. Mobil araçlarda da sayfa yüklenme süresi önemli bir konudur. Aynı şekilde yavaş yüklenme söz konusu olduğunda hemen çıkma oranı artışı olacaktır. Site içi arama işlevselliğinden faydalanmak da son derece önemli bir noktadır. Ziyaretçi, sitede hemen göremeyeceği bir şeyi arıyorsa siteden çıkmak yerine site içi arama yapmak kullanabilecekleri son derece yararlı bir araç olacaktır.


Site Tasarımına Önem Verin
İyi bir tasarım sadece estetik olarak değil aynı zamanda işlevsel olarak da gezinmesi kolay olmalı ve ziyaretçiye güven vermelidir. Gezinmesi zor olan bir site pek tercih edilmeyecektir. Aynı zamanda mobil uyumluluğuna da dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu yüzden esnek tasarım olması oldukça önemlidir.


Sitedeki içerik net ve özgün bir şekilde tasarlanmalıdır. Büyük ve düzensiz metin parçaları, farklı bir içeriğe geçiş yapmaya neden olacaktır. Aynı zamanda içeriği kısa paragraflar şeklinde biçimlendirmek ziyaretçilerin aradıkları içeriği hızlı bir biçimde okumasını sağlayacaktır.

Anahtar Kelimelerin Kullanımı
İlgili anahtar kelimeler site içeriği ile uyumlu olmalıdır. Alakalı olmayan bir anahtar kelime kullanımı kullanıcıların olumsuz bir deneyim yaşamasına ve siteden ayrılmasına neden olacaktır. İlgili anahtar kelimelere benzer şekilde içerik alakalı olmalı ve site genelinde kullanılmalıdır.
Sitenin temel hedef kitlesine göre bu hedefleme yapılmalıdır ve kitle hedefleme çok geniş tutulmamalıdır. Belli bir ziyaretçi hedefine odaklanmak sitenin sunduklarını arayan kişileri bulmanızı sağlayacaktır. Böylece ziyaretçiler sitenizi keşfedeceklerdir.


Düzenli Yazım ve Güven Oluşturma
Ziyaretçilerin, sitede kalmaları ve düzenli olarak ziyaret etmeleri için düzenli olarak içerik oluşturulması gerekmektedir. Düzenli olarak blog yazısı yayınlamak oldukça doğru bir adım olacaktır. Sitenin güvenli olması adına SSL kullanılması, sitenin güvenli hale getirilmesi ile hemen çıkma oranı düşürülmek için özen gösterilmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz