Sanal Gerçeklik

0
92

Merhaba, bugün sanal gerçeklik nedir, nerelerde kullanılır onlardan bahsedeceğim.

Teknolojinin gelişimi ile birlikte eğlence anlayışı da farklılaşmaktadır. Geleneksel oyun ve filmler yerine sanal yani bilgisayar başında gerçeklik hissi yaratılarak oyunlar üretilmektedir. Bu oyunlarda kişiler gerçek duyguları maksimum seviyede yaşamaktadır. Adrenalinin yükselmesini, kişilerin keyif almasını sağlayan oyunlar sanal gerçeklik ile sunulmaktadır. Aynı zamanda fizyolojik olarak kişileri farklı karakterler ile karşılaşması, o anlarda nasıl tepki vereceğini belirlemesi açısından bireyin kendini tanımasını sağlamaktadır.

Sanal Nedir?

            Zihinde var olan ancak somut olmayan kavramlara sanal denilmektedir. Gözle görülmez, dokunulacak cisim değildir. Ancak zihinde tasarlanan hayal ürünü denilebilen kavramlara sanal denilmektedir. Dijital ortamın kişiler tarafından sıklıkla kullanılması sanal alanda faaliyetleri artırmıştır. Hatta buna uygun ürünler de pazarlayarak ticaret yapan insanlar mevcuttur. Grafik tasarımcı, yazılımcılar için farklı iş kolları oluşturulmuştur. Günümüzde bankalarda sanal paralarımız bulunmakta, tüm işlemlerimizi sanal olarak yürütmekteyiz. Sanal dünyayı olumlu şekilde kullanmak mümkündür.

            Sanal olarak ticaret sitesi kurmak, online pazarlama stratejileri geliştirmek, bilgi birikimlerinden yararlanmak da mümkündür. Böylece insanlar sanal dünyayı da pozitif anlamda kullanarak kendilerini geliştirebilmektedir. Kurumsal firmalar ya da devlet işleri de sanal ortamda bir düzenleme yapılarak varlığını sürdürmekte ve insanların kolayca kullanabileceği şekilde sürekli kendilerini güncelleyebilmektedir.

Sanal Gerçeklik Nedir?

            Farklı sistemler kullanılarak kullanıcının algısı değiştirilir ve her şeyi üç boyutlu olarak görür. Bu sayede kişilere gerçeklik hissi geçirilir ve ona uygun olarak davranır. Özellikle oyun sektöründe ve dizi, film sektöründe sanal gerçeklik kullanılmaktadır. Her şeyi üç boyutlu algılayabilmek için özel olarak üretilen gözlükler üretilmiştir. Bu gözlükler VR gözlüğü olarak da isimlendirilmektedir. Aynı zamanda 3D Modelleme olarak da adlandırılır. VR gözlükleri sanal bir cihaza bağlanarak film izleme, oyun oynama seçeneklerinden yararlanılabilmektedir. Böylece kişiler filmi içindeymiş gibi ya da gerçekten öyle oyun var gibi hissederek oynayabilmektedir.

Sanal Ortam Nedir?

            İnternet ortamında gerçekleşen her türlü eylem sanal ortam olarak tanımlanabilir. Yüz yüze görüşme olmaz ancak toplantı, eğitim yapılabilir. Elle tutulmaz ancak tüm işleri hızlı bir şekilde yapmak için kodlanmış bir alan olarak tasvir edilebilir. Sınırsız bilgi ortamı, eğlenme alternatifleri, haberleşme, önemli işleri internet sayesinde hızlı bir şekilde yapabilme imkânı tanımaktadır. Böylece kişiler anında masrafsız, zamandan verim alarak önemli ilerini yapabilme imkânı bulur. Ancak her zaman olumlu yönleri bulunmamaktadır. Bazı kişiler sanal ortamda insanları kandırmak, çıkarları için farklı yöntemler izleyerek insanlara ya da canlılara zarar verebilmektedir. Bunun önüne geçebilmek için yasal olarak düzenlemeler yapılması gerekir. Yaptırımların caydırıcı olması sanal ortamın sağlıklı kullanılmasını, internet üzerinden güvenle ticaret yapabilme ya da iş kollarını güvenle yönetebilme alternatifi sunmaktadır. Olumsuzluklardan korunmak için yazılımsal olarak korunmak gerekir.

            Sanal ortamda dolandırıcı ve art niyetli kişilerden korunmak için güvenlik kurulumlarından faydalanılabilir. VPN servislerini kullanarak farklı ip adresleri ile yapılacak işlemleri gerçekleştirerek önlem alınabilmektedir. Antivüris programları ve mail doğrulama şeklinde güvenlik önlemleri almak sanal ortamda kaygısızca işlem yapmaya olanak sağlamaktadır.

Sanal Gerçeklik Hangi Alanlarda Kullanılmaktadır?

            Teknolojinin gelişimi ile birlikte bilgiye ulaşım hızı artmıştır. Aynı zamanda sanal olarak görüntü ve ses kalitesinin iyi olması eğitim alanında uygulamaları da beraberinde getirmiştir.

Sanal gerçeklik tıp alanında sıklıkla kullanılmaktadır. Örneğin tıp öğrencileri sanal gerçeklik kullanarak uygulama, ameliyat yaparak yeteneklerini geliştirir ve yanlış yapma ihtimalinin azalmasını sağlar.  Aynı zamanda eğitim sektöründe farklı uygulamalar sanal olarak pratik edilebilmektedir. Bu sayede öğrenciler daha deneyimli ve başarılı şekilde meslek hayatlarına başlayabilmektedir.

Mimarlık mesleği de görsel açıdan oldukça detay içerir. İnşaat ve mimarlık sektörlerinde kaliteli işler çıkarmak için sanal ortam uygulamalarından faydalanılmaktadır. Hazır olmayan planları sanal olarak planlayarak gerçekmiş gibi görsellemek sanal gerçeklik ile mümkündür. Bu çalışma ile bireyler projelerin daha profesyonel ve görsel açıdan estetik sonuçlar elde etmesini sağlar. Aynı zamanda dekorasyon yapacak bireylere fikir vermek amacıyla evlerinin fotoğraflarını çekebilir ve üzerine eklemek istedikleri değişiklikleri yerleştirebilir. Bu sayede dekorasyonlarını önceden görebilmektedir.

Sanal gerçekliğin yararlanıldığı en keyifli sektör eğlencedir. Kişiler sanal gerçeklik ile 3D görüntü ile gerçekmiş hissi ile oyunlar oynayarak günün stresini atar ve kendini iyi hisseder. Aynı zamanda kablolu sanal gözlük kullanılarak film ya da diziler izlenir ve üç boyutlu görsellerle kişiler senaryoda gibi kendini hisseder.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz