Instagram’da Sponsorlu Reklam Nasıl Verilir?

0
44

Merhaba bugün instagram sponsorlu reklam nasıl verilir,  avantajları nelerdir, instagram sponsor bağlantıları neye göre öne çıkarıyor bu konularda detaylı bilgiler vereceğim.

      Sosyal medya platformları arasında en çok kullanılan Instagram’dır. Kişiler kendi profillerini oluşturabilmektedir. Hem kendi arkadaş çevreleri ile iletişim halinde olmayı kolaylaştırır hem de eğlenceli, ilham alınacak gönderileri takip etme imkânları bulacaklardır.  Instagram üzerinden iş kolları arttığı için bireyler online olarak gönderi oluşturma, para kazanma, sosyal medya yönetme gibi birçok iş faaliyeti göstermektedir. Bu sayede bireyler kendiişlerini istedikleri mekândan yürütebilmektedir.

      Instagram’ın büyümesi ve geniş kitlelere yayılması kullanımda farklılık yaratmıştır. Instagram’ın ilk yaygınlaştığı dönemlerde reklam ekleme seçeneği bulunmamaktadır. Ancak kullanıcı sayılarının artması, birçok markanın reklam çalışması yapmak istemesi reklam ile alışveriş yapabilme özelliğini getirmiştir. Kişiler de beğendiği bir ürünü hızlı ve aktif bir şekilde almak istemiştir. Bu yüzden ayrı olarak gönderi oluşturmak yerine sponsorlu reklam özelliği oluşturulmuştur.

Instagram’da Sponsorlu Reklam Verme İşlemi Nasıl Yapılır?

      İşletmeler ve ünlü firmalar sosyal medya üzerinden hızlı bir şekilde ürün ve hizmet satmaktadır. Bunun için açılan ınstagram kullanıcı isimleri marka olmalıdır. Aynı zamanda instagram hesabı işletme özelliğinde kullanılarak reklamlar kolay bir şekilde takip edilmelidir.

Instagram’da reklam vermenin nedenlerinden biri etkileşimin hemen ölçülmesidir. Marka ya da işletmeler oluşturdukları hedefleri hemen gerçekleştirmek için reklam çalışması yapmaktadır. Hızlı etki etmesi, markaların bilinirliğinin artması ve satışların artması reklamların etkili olduğunu göstermektedir. Instagram’da reklamların başarılı olması için sponsorlu içeriklerden faydalanılabilir. Aynı zamanda alışveriş yap özelliğinden faydalanılarak direkt olarak bireyler ürünleri sosyal medya üzerinden satın alabilmektedir.

Instagram’da sponsorlu reklam verme şu şekilde yapılmaktadır:

  • İnstagram hesabını kişisel hesaptan işletme hesaba çevirmek gerekir.
  • İşletme hesabı için Facebook ve Instagram bilgileri bağlanmalıdır.
  • Facebook işletme kısmında ayarlar bölümüne tıklayın.
  • Facebook reklam yöneticisi seçeneğine tıklayın.
  • Oluşturulan gönderiler reklam olarak verilebilir.
  • Ayrı olarak reklam postu hazırlanıp reklam verilebilmektedir.
  • Reklam vermenin son aşaması hangi kanallarda yayınlanacağı ile ilgilidir. Reklamlar gönderi akışı, hikâyelerde gösterilmektedir. Yaş, cinsiyet, ilgi alanlarına uygun olarak hedef kitle reklam verilirken seçilmektedir. Böylece reklam çalışması daha etkin olmaktadır.

Instagram reklamları Facebook ile verilmektedir. Bu yüzden reklam verme, sponsor işbirliği alma durumları için kişinin Facebook hesabı yoksa almalıdır. Aynı zamanda Facebook üzerinden de reklam verilerek marka ya da işletmelerin prestijleri, bilinirliği artar. Doğru reklam ve tanıtımlarla ürün ya da hizmetler daha hızlı satılmaktadır.

Instagram Sponsorlu Reklam Ücretleri Ne Kadardır?

Influencerlar, marka ya da işletmeler daha fazla kişiye ulaşmak için sosyal medya üzerinden reklam vermektedir. Bu reklamların etkili olması belirli reklam stratejileri uygulamak ve reklamı oluştururken net, doğru, anlaşılır ifadeler kullanılması gerekir. Böylece ürün ya da hizmet direkt olarak alıcılar tarafından algılanabilecektir.

 Instagram sponsorlu reklam ücretleri günlük, haftalık çalışmalar şeklinde alınmaktadır. İşletmeler günlük sponsorlu reklam alarak etkileşimlerini ölçebilmektedir. Eğer görünürlük ve satışta artış olduysa tekrar satın alma eylemi gerçekleştirilebilmektedir. Bu sayede markalar hızlı bir şekilde başarıya ulaşacak ya da yeni stratejiler uygulayarak bilinirliğini ve satış artırma planı yapacaktır.

Instagram Sponsorlu Reklam Vermenin Avantajları Nelerdir?

     Sosyal medya kullanan bireylerin artması reklam sektörünün genişlemesini sağlamıştır. Influencer, bloggerlar ile işbirliği ile reklam verme ya da direkt sosyal medya mecralarına reklam vererek işletmeler kazançlarını ve tanınırlığını artırmaktadır.

      İşletmeler Instagram’a reklam vererek hedef kitlesinin artmasını yani çeşitlenmesini sağlamaktadır. Kullanıcıların ihtiyaçlarını daha hızlı fark edip o alanda yeni ürünler hazırlayabilmektedir. Kaliteli ve ihtiyacı karşılayan ürünler barındıran marka ya da işletmeler daha hızlı bir şekilde büyümektedir. Aynı zamanda markalar ya da işletmeler faaliyetlerini, duyurularını sosyal medya üzerinden yaptıkları için kullanıcıları etkileme oranları da daha yüksektir. Reklam verdikten sonra ölçümlerinin hızlı şekilde alınması sponsorlu reklam vermenin avantajlarındandır. Sosyal medyada verilen reklamların anında müdahale edilebilir olması, hataları düzeltme konusunda işletmelere kolaylık sağlar. Herhangi bir sorunda reklamlar durdurulur, düzenlenir ve tekrar yayınlanabilir. Aynı zamanda farklı reklamlar üretilerek yayınlanır ve ürün çeşitliliği kullanıcılara sunulur. Reklamlar kullanıcıların ilgi alanlarına uygun olarak gösterildiği için etkileri de artacaktır. Böylece işletmeler daha fazla kişiye ulaşma hedefini gerçekleştirebilme imkanı elde edecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz