PHP Öğrenmek İstiyorum Hangi Adımları İzlemeliyim?

2
795

PHP öğrenmek için öncelikle PHP’nin ne olduğunun bilinmesi gereklidir. Bilindiği gibi dinamik internet sitelerinin meydana getirilmesi için iki farklı yazılım dili gereklidir ve bunların birini kullanmak şarttır. Bu yazılım dilleri php ve asp’dir ve bunların içinde en fala tercih edilen de Linux tabanlı php’dir. Sayıları milyonlarla ifade edilen web sitelerinin alt yapısı olarak tercih edilen WordPress, PHP dili ile yazılarak kullanıcılara sunulmuştur. PHP’yi öğrenmek için izlenmesi gereken adımlar arasında, zamanı olanlar için internette yer alan makalelerin incelenmesi gelmektedir. Bu şekilde basit ve fonksiyonel kodlar yazılmalıdır. Zamanı kısıtlı olanlara ise bu kodla ilgili yazılmış kitapları incelemeleri tavsiye edilmektedir. Bu yazılım dili açık kaynak bir dildir ve bu nedenle yüzlerce yeni fonksiyon ortaya çıkmaktadır. Ancak ana hatlarla bu yazım dili öğrenildiğinde kişinin kendini geliştirmesi mümkün olmaktadır. Bu yazılım dilinin Türkçe karşılığı “Kişisel Ana Sayfa”dır ve dilin kodları, işleme modülü yer alan web sunucusu tarafından yorumlanmakta, böylece web sayfası tasarlanabilmektedir.

 

PHP öğrenilirken yazılım dilinin öncelikle mysql veritabanı ve Linux işletim sistemi ile birlikte çok kaliteli bir performans sergilediği bilinmelidir. PHP, C/C++ diline benzemektedir ve bu dili bilenler PHP’yi çok daha kolay öğrenmektedir. Yalnızca web tabanlı yazılım hazırlanırken genellikle bu yazılım dili tercih edilmektedir. PHP öğrenilirken özel eğitim merkezlerinden yararlanmak mümkündür. Ancak ilk öğrenilmesi gereken, HTML işaretleme dilidir. Kurslara başvuranlara öncelikle HTML bilgisinin olup olmadığı sorulmaktadır. HTML internet sitelerinin temelidir. Özellikle mobil cihazlar için tasarlanan web sitelerinin temelinde HTML işaretleme dili vardır. Bu; HTML bilmeden site tasarımı yapılmasının zor olduğu anlamına gelmektedir. PHP programlama dilinin öğrenilmesinden önce HTML işaretleme dilinin öğrenilmesinde yarar vardır. Web tasarım ile ilgili bilgi ya da donanımının olmadığında PHP’nin ikinci planda kalması gerektiği ifade edilmelidir. Öncelik HTML ve CSS stil dilinin öğrenilmesi tavsiye edilmektedir. Sonrasında da PHP dili öğrenilmelidir. Dünyada da en fazla tercih edilen, popüler web siteleri tarafından da kullanılan PHP, gün geçtikçe gelişmektedir. Hazır site teması olan WordPress tarafından kullanılan PHP dili sayesinde web siteleri açık kaynak kodlu ve kullanıcı dostu kod yapısına sahip olmaktadır. Günümüzde elektronik ticaret sitelerinden ilan sitelerine kadar her tür web sitesinde bu programlama dili kullanılmaktadır.

 

PHP öğrenmek için uzman bir kursa devam edilmesinde yarar vardır. Ancak kişisel çalışmalarla da PHP öğrenilmesi mümkün olmaktadır ancak bu, zaman istemektedir. Bu programlama dilini kısa süre içinde tam anlamıyla öğrenmek için eğitim gereklidir. Ayrıca PHP öğrenmek için öncelikle kişinin istekli olması gereklidir. Sonrasında doğru dokümanlara ulaşılması, bunun ardından da kişinin zamanının bulunması gereklidir. Bu üç unsura sahip olanlar, PHP programlama dilini öğrenebilmektedir. Profesyonel bir şekilde öğrenmek için de kurslara devam edilmesi tavsiye edilmektedir..

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz