Web Tasarım ve Seo İlişkisi

0
318

Web tasarım ve SEO birbirinden ayrı olarak yapılan çalışmalar gibi görünmekte ancak temelde birbirini tamamlayan kurallardan meydana gelmektedir. SEO çalışmalarının ana hedefi, web sitesinin bilinirliliğini artırmaktır. Bunun olabilmesi için de web sitesinin arama motorlarında üst sıralarda yer alması gereklidir ve bunu sağlayan da başarılı bir SEO çalışmasıdır. SEO çalışması ile web sitesine daha fazla kullanıcı gelmesidir. Arama motorlarının SEO kurallarına uyulduğunda bu beklenti karşılanmaktadır. SEO kurallarına uyulmadan hayata geçirilen bir web sitesinin arama motorları tarafından önemsenmeyeceği bilinmelidir. Bu nedenle SEO çalışmalarına web tasarım yapılırken başlanmalıdır. Web sitesinin arama motorları tarafından indekslenmesi ve böylece üst sıralarda yer alması için tasarımın okunabilir olması önemlidir. Arama motoru botları web sitesini tanımaya geldiğinde kaynağını okumalıdır. Arama motoru botları web sitesi tasarımının kaynak kodlarındaki ahengin, SEO kurallarının, HTML etiketlerinin doğru bir şekilde kullanılıp kullanılmadığını anlamakta ve buna göre değerlendirme yapmaktadır.

 

Web tasarım ve SEO ilişkisi doğru anlaşıldığında ve doğru kurulduğunda, başarılı bir site kurulumu yapılmış demektir. Çünkü arama motoru botları düzgün bir SEO çalışması sonucunda ziyaretçilerin sayfaya giriş sayısına, sayfada kalma süresine, backlink sayısına bakarak web sayfasını üst sıralara çıkarabilmektedir. SEO çalışması yapılmadığında ise bu botlar siteyi hiç dikkate almamaktadır. Dolayısı ile de sitenin ziyaretçi trafiğinin oluşmasını beklemek hayal olmaktadır. Başarlı bir SEO çalışması için uyulması gereken bazı kurallar vardır. Bunların arasında mobil uyumlu web tasarım gelmektedir. Arama motoru botları, tasarımının mobil uyumlu olup olmadığını kontrol etmekte, mobil ziyaretçiler varsa web sitesini diğer sitelere oranla çok daha üst sıralara çıkartmaktadır. Domain adresinin de önemi büyüktür. Domain seçimi yapılırken adama motorlarının önemseyeceği kelimeler kullanılmalıdır. Ayrıca akılda kalıcı, doğru uzantılı ve doğru anahtar kelimeleri içeren bir domain, SEO açısından önemlidir.

 

Web tasarım SEO uyumlu olarak yapılırken sitenin ara yüz kodlamasının HTML 5 olarak kodlamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca arama dostu link yapısı da önemlidir. Bu, SEO kuralları arasındaki en önemli maddelerin arasında gelmektedir. Web sitenizin URL yapısının SEO uyumlu olmasına özen gösterilmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz