Web Tasarım ve Seo İlişkisi

Web tasarım ve SEO birbirinden ayrı olarak yapılan çalışmalar gibi görünmekte ancak temelde birbirini tamamlayan kurallardan meydana gelmektedir. SEO çalışmalarının ana hedefi, web sitesinin bilinirliliğini artırmaktır. Bunun olabilmesi için de web sitesinin arama motorlarında üst sıralarda yer alması gereklidir ve bunu sağlayan da başarılı bir SEO çalışmasıdır. SEO çalışması ile web sitesine daha fazla kullanıcı gelmesidir. Arama motorlarının SEO kurallarına uyulduğunda bu beklenti karşılanmaktadır. SEO kurallarına uyulmadan hayata geçirilen bir web sitesinin arama motorları tarafından önemsenmeyeceği bilinmelidir. Bu nedenle SEO çalışmalarına web tasarım yapılırken başlanmalıdır. Web sitesinin arama motorları tarafından indekslenmesi ve böylece üst sıralarda yer alması için tasarımın okunabilir olması önemlidir. Arama motoru botları web sitesini tanımaya geldiğinde kaynağını okumalıdır. Arama motoru botları web sitesi tasarımının kaynak kodlarındaki ahengin, SEO kurallarının, HTML etiketlerinin doğru bir şekilde kullanılıp kullanılmadığını anlamakta ve buna göre değerlendirme yapmaktadır.

 

Cheapest Essay Editing Web tasarım ve SEO ilişkisi doğru anlaşıldığında ve doğru kurulduğunda, başarılı bir site kurulumu yapılmış demektir. Çünkü arama motoru botları düzgün bir SEO çalışması sonucunda ziyaretçilerin sayfaya giriş sayısına, sayfada kalma süresine, backlink sayısına bakarak web sayfasını üst sıralara çıkarabilmektedir. SEO çalışması yapılmadığında ise bu botlar siteyi hiç dikkate almamaktadır. Dolayısı ile de sitenin ziyaretçi trafiğinin oluşmasını beklemek hayal olmaktadır. Başarlı bir SEO çalışması için uyulması gereken bazı kurallar vardır. Bunların arasında mobil uyumlu web tasarım gelmektedir. Arama motoru botları, tasarımının mobil uyumlu olup olmadığını kontrol etmekte, mobil ziyaretçiler varsa web sitesini diğer sitelere oranla çok daha üst sıralara çıkartmaktadır. Domain adresinin de önemi büyüktür. Domain seçimi yapılırken adama motorlarının önemseyeceği kelimeler kullanılmalıdır. Ayrıca akılda kalıcı, doğru uzantılı ve doğru anahtar kelimeleri içeren bir domain, SEO açısından önemlidir.

 

Web tasarım SEO uyumlu olarak yapılırken sitenin ara yüz kodlamasının HTML 5 olarak kodlamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca arama dostu link yapısı da önemlidir. Bu, SEO kuralları arasındaki en önemli maddelerin arasında gelmektedir. Web sitenizin URL yapısının SEO uyumlu olmasına özen gösterilmelidir.

Önceki Yazı Kaliteli İçerik Hazırlanma Nasıl Olur?
Sonraki Yazı PHP Öğrenmek İstiyorum Hangi Adımları İzlemeliyim?

Yazar Hakkında

Mert Can İlter
Mert Can İlter 157 yazı bulunuyor

Business Plan Writers In Cape Town 20 Yaşında İstanbul doğumlu webtasarımcı. Samsun 19 Mayıs Üniversitesi, Bilgisayar Programcılığı öğrencisi. Webtasarım, seo işleriyle uğraşan amatör fotoğrafçı ve hayvansever kimse.

Benzer Yazılar

Webtasarım Yorum Yok

Ücretsiz Font Bulabileceğiniz Siteler

Merhaba değerli okurlarım, grafikerler örneğin photoshop programında bir logo veya herhangi bir grafik tasarlarken fontlara ihtiyaç duyarlar. Fontu bilmeyen varsa açıklayalım, font Türkçe’de “yazı tipi” demektir. Yani fontu değiştirdiğinizde yazının

Webtasarım Yorum Yok

Bootstrap nedir? Nerede ve Nasıl kullanılır?

Merhaba arkadaşlar, bootstrap mobil uyumlu kodlamadır kısa ve net olarak, ücretsiz kullanılır ve açık kaynak kod yapısı olan css framework’tür. Bilgisayar tablet ve telefonlar için cihaz inç’ lerine uygun şekilde

Webmaster 11 Yorum

Web Sitesi Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Ayrıntı

Web sitesi yaptırırken dikkat edilmesi gereke bazı ayrıntılar vardır. Bu ayrıntılara dikkat edildiğinde web sitesi ile ilgili tüm beklentilerin karşılanması mümkün olmaktadır. Öncelikle web sitesi yaptırırken talepler yazılı olarak iletilmelidir.

Yorumlar

Yorum Yapılmamış!

İlk yorumu sen yapmak ister misin!