Responsive Tasarım Neden Önemlidir?

0
313


Responsive tasarım; yapılan tasarımın tüm tarayıcılara uyum sağlamasıdır. Bu web tasarımı sayesinde siteyi görüntülemek için kullanılan her cihazda site görünümü aynı başarılı deneyimi sunacaktır. Kısacası Responsive tasarım web sitesi sayesinde tabletlerde, telefonlarda ve bilgisayarlarda en iyi web sitesi içeriğine ulaşabilmeniz mümkün olacaktır.
Bu tasarımın en önemli özelliklerinden birisi ise arama motorunda sıralamayı etkileyebilmesidir. Arama motorları algoritmaları Responsive tasarıma oldukça duyarlıdır. Responsive şeklinde tasarlanan web sitelerini üst sıralara çıkararak sitenin görünürlüğünün artmasını sağlamaktadır.
İnternetin yaygın olarak kullanıldığı cihazlardan bir tanesi mobil cihazlardır. Bu nedenle mobil cihazlara uyum gösteren web tasarımları tercih etmek daha güçlü ve verimli bir pazarlama ağı oluşturabilmenizi sağlayacaktır.


Responsive Web Tasarımının Avantajları Nelerdir?
Google mobile uyum sağlayan web sitelerine erişimi daha güvenli bulması nedeniyle sıralamada daha üst sıralarda göstermektedir. Bu nedenle Responsive tasarım tercih etmek sizi Google ya da farklı arama motorlarında daha üst sıralara taşıyacaktır.


Arama motorunda yapılan aramaların büyük bir kısmını mobil aramalar oluşturmaktadır. Bu tasarım sayesinde mobil aramalara daha kolay yanıt verebilmek mümkün olacaktır. Responsive tasarımı tercih etmeniz totalde 4-5 kat daha fazla ziyaretçiye sahip olabilmenizi sağlayacaktır. Mobil cihazlarla uyum sağlamayan web sitelerine giriş sağlandığında, kullanıcıların büyük bir kısmı direkt olarak çıkış yapmaktadır. Ancak Responsive web tasarımına sahip siteler uzun süre kolaylıkla keşfedilebilmektedir. Hızlı dönüşüm sağlaması sayesinde kullanıcıyı memnun edebilme özelliği bulunmaktadır.


Kullanıcılara iyi bir site deneyimi yaşatmanız, size sadık kalarak daima size yönelme ve yöneltme yapabilmelerine olanak sağlayacaktır. Bu tasarımı uygulayarak hedef kitlenizi giderek genişletebilirsiniz. Bunun yanı sıra Responsive tasarım veri takibinde de kolaylık sağlayabilmektedir.


Google arama motoru tarafından mobil uygulamalara duyarlı olarak tasarlanan web sitelerinde trafiği yönetebilmek ve planlamaları yapabilmek oldukça sistematik bir şekilde yapılabilmektedir. Bu nedenle şirketler ya da diğer kuruluşlar kolayca veri takibi yapabilirler.


Responsive Web Tasarımı Oluşturmak
Responsive tasarım oluşturmaya karar verdiğinizde ilk olarak bir web tasarım uzmanından yardım almalısınız. Web sitesiyle ilgili spesifik özelliklere karar verdikten sonra bilgisayar harici bir cihazdan görünümün nasıl olduğunu mutlaka kontrol edin. Masaüstünde etkileyici görüneceğini umduğunuz herhangi bir nesne ya da içerik tablet ya da telefonlarda aynı etkiyi yaratmayabilir. Bu nedenle seçimlerinizde mutlaka bu durumu da hesaba katmalısınız. Bunun yanı sıra tasarımda görsellerin boyutları da önemli noktalardan biridir. Görsellerin telefon ya da tablet ortamında çok küçük ya da anlaşılmaz görünmesi beklenen algının oluşmasını tamamen engelleyecektir. Bu nedenle doğru görsel ve doğru boyut seçmeniz oldukça büyük önem taşıyacaktır.


Tasarımda seçtiğiniz dosya biçimlerinin mobil uygulamalar tarafından destekleniyor olması gereklidir. Aksi takdirde web tasarımından mobil cihaza görsel indirebilme imkanı bulunmayacaktır. Responsive tasarım sırasında karmaşık bir site görünümünde olabildiğince uzaklaşmalısınız. Karmaşık site görüntüsü özellikle mobil uygulamalarda daha karmaşık ve uzaklaştırıcı bir etki oluşturacaktır. Responsive tasarımında yapacağınız her adımda mobil uygulamaya yönelik seçimler yapmanız sonucu olumlu etkileyecek en önemli adım olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz