SEO İçin Meta Açıklaması Nasıl Yazılmalıdır?

0
26

Merhaba, bugün meta açıklama yani meta description nedir, nasıl yazılmalıdır ve SEO açısından meta açıklamalarının önemini detaylı bir şekilde anlatacağım.

      Kişiler ya da firmalar içeriklerinin daha çok kişiye ulaşması için belirli çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışmaları belirli strateji çerçevesinde yaparak başarılar elde etmektedir. Strateji yapılması kişi ya da firmaların daha başarılı sonuçlar elde etmesini, sitelerin organik ziyaretlerinin artmasını sağlamaktadır. Bu nedenle kişiler SEO çalışmasına uygun kriterlerde içerikler üretmeli ve özgünlüğe önem vermelidir. Aynı zamanda içeriklerde alakalı görsellerin paylaşılması arama motorları tarafından sitenin otoriter olmasını sağlayacaktır. Sitenin otoriter hale gelmesi kullanılan anahtar kelime sonuçlarında ilk sıralarda yer almasına yardımcı olmaktadır. Arama motorlarında ilk sırada sitenin çıkması organik trafiklerinin artmasını sağlar ve sitenin kaliteli olduğunu gösterir.

Meta Açıklaması Nedir ve ne İşe Yarar?

      Sitenin arama sonuçlarında üst sırada çıkması için uygulanan yöntemlerden biri meta açıklamasının doğru ve net bir şekilde yazılmasıdır. Meta açıklaması diğer adı ile meta description nedir? Sitede yayınlanan konu ile ilgili öz, kısa açıklamalardır. Arama motoru kullanan kişilerin karşısında web siteleri listelenir. Merak edilen konuda sayfaların alt kısmında içerikler de hangi konulara yer verdiği, okunacak yazının ne ile ilgili olduğu belirtilir. Doğru yazılmış bir meta açıklaması sayesinde bireyler siteye girip girmeyeceğine karar verebilir. Aynı zamanda kullanıcılara sayfa hakkında fikir verdiği için meta açıklamalarının eksiksiz, az ve öz şekilde yazılması gerekir.

      Meta açıklamaları en fazla 160 karaktere izin vermektedir. Bunun nedeni arama sonuçlarında maksimum iki satır şeklinde yazı gözükmektedir. Yazının kısa olması gereksiz sözcük kullanımı, dolaylı anlatımı kabul etmemektedir. Kısa, öz bir şekilde sayfanın konusu özetlenmelidir. Meta description sayesinde kişiler siteyi ziyaret edip etmemeye karar verir. Aynı zamanda meta açıklamalarda anahtar kelimeler kullanımı sitenin öne çıkarılmasını sağlar. Bu durum SEO açısından oldukça önemlidir. Meta descriptionların doğru yazılması, anahtar kelime içermesi sitenin ön plana çıkmasında yardımcı olan kriterlerdendir.

Meta Description Uzunluğu Nasıl Olmalıdır?

      Meta açıklamaları genellikle Google sayfalarında iki satır olarak görünmektedir. Bu durum açıklamaların az ve öz şekilde yazılmasına yönlendirmektedir. Sayfada hangi konu işlendiği ve öne çıkan anahtar kelime kullanılması ziyaretçilere fikir vermektedir. Aynı zamanda meta descriptionlarda karakter sınırlaması vardır. Google Snippetlerda 155 ile 160 karakter arasında açıklama yazılması gerekir. İçeriklere göre uzunluk değişebilir ve sayfa hakkında birincil kaynak olduğu için doğru ve öz bir şekilde yazılması gerekir. Meta açıklamaları, tıklama, sayfa ziyaretlerini yönlendiren bir etkendir.

      Meta açıklama kısımlarında web sitelerinin reklam olup olmadığı da belli olmaktadır.  Reklam içeren siteler sağ üst kısımda belirtilir ve ziyaretçiler bilgilendirilir. Reklam üzerine tıklayarak da kişiler web sitesine ulaşarak istedikleri işlemleri hızlı bir şekilde yapabilmektedir.

Meta Description Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

      Meta description yazarken konu ile ilgili bilgilendirici bir özet yazılmalıdır. Karakter sınırlaması olduğu için meta açıklaması kısa yazılır ve mümkünse site ismi içinde geçirilir. Bu sayede SEO açısından olumlu bir çalışma da yapılmış olur. Kişiler web sitelerinin ön sıralara gelmesi için çalışma yapmaktadır. Bu çalışmayı etkileyen kriterden biri de doğru, etkili bir şekilde meta description yazılmasıdır. Genellikle içeriği oluşturan uzman kişiler tarafından meta description yazılmaktadır.

      Reklam metni şeklinde yazılan, harekete geçirici cümleler kullanılması etkin bir meta açıklamaya örnek olarak gösterilebilir. Aynı zamanda anahtar kelimeler da kullanılarak sitenin ön sayfada çıkma hızı yükseltilebilmektedir. Tekrarlanan meta etiketleri kullanılmamalıdır. Meta açıklamalarda özgün ve açıklayıcı bir dil ile ziyaretçiler bilgilendirilmelidir.  Aynı zamanda açıklama yapılırken tırnak işareti eklenmemektedir. Düz normal cümle şeklinde açıklamalar yazılmalıdır.  Yazı içinde de tırnak işareti kullanılmamalıdır. Bunun nedeni HTML kodu tarafından desteklenmediği, kestiği içindir. İçeriklerde üç ya da daha fazla anahtar kelime kullanıldı ise meta açıklaması yapılmaması daha doğru olur. Ziyaretçileri eyleme geçiren, fazla anahtar kelime kullanımı ve uzun içeriklerde meta description kullanılmaması daha doğru bir seçenek olacaktır. Yazılan meta descriptionlar her zaman arama motorları tarafından yayınlanmayabilir. Bu durum çok nadir olarak görülür. Nedeni ise HTML kodlarının geçersiz kılındığı ya da fazla uzun içeriklerde kullanılan anahtar kelimeler arasındaki bağlantısızlık olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz