Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür?

0
113

En çok bloggerların dikkat ettiği hemen çıkma oranı sorunu yaşıyormusunuz? Günümüzde dikkat edilmesi gereken hemen çıkma oranını google analytic ve yandex metricadan kontrol edebilirsiniz. Web sitenize girenlerin sitede gezdikleri ortalama süre ile hemen çıkma oranınız belirleniyor.

Hemen Çıkma Oranı Kaç Olmalı ?

Son zamanlarda google’cılar ve seo’cular hemen çıkma oranın artık seo ya etkisinin düşük olduğunu hatta birçoğu etkisinin olmadığını söylüyor. Kesin bir oran olmamakla beraber insanlar bu oranı %30 oranı çevresinde tutma çabasında, aslında herkez %0 – %1 olsun ister ama botlardan dolayı bu olay neredeyse imksansızdır. Genel olarak botlarında katkılarıyla %50 nin üstünde sitelerin önlem almasında fayda vardır.

Diyelim sitenize günde 250 kişi giriyor, bu girenlerden 150 kişi sitenizde uzun süre kalıp yazı okurken kalan 100 kişi tek yazı okuyup yada okumadan çıkıyorsa sizin hemen çıkma oranı %40 dır.

Geçmiş zamanlarda seo için önemli bir kriter olan hemen çıkma oranına çok fazla dikkat ediliyordu, ben hala bu orana dikkat ediyorum botları htaccess ile engelliyorum, benim sitem için bu oran %15 fakat duyumlara göre seo için bu orana çok fazla dikkat edilmediği duyuyorum. Site türlerine göre hemen çıkma oranı ortalaması değişebilmektedir.

E-ticaret sitelerinde hemen çıkma oranı %40 civarı iken diğer siteler için ortalama %60 olmalıdır. Bu tür ve değerlere göre ortalama daha fazla ise sitelerinizde bazı sıkıntılar vardır demektir.

Hemen çıkma oranı düşürme yöntemleri:

  1. Site açılış hızı bu oran için önemli kriterdir hızlı açılması gerekir.
  2. Çok fazla banner reklamı kullanıp kb artırmayın.
  3. Kişisel blog nedir yazısı için diğer yazılara da bağlantı vermelisiniz.
  4. Yazıları gereksiz yoğunluktan arındırın.
  5. Doğru sonuçlar gösteren arama kutusu gereklidir. Yanlış sonuçlar gösteren arama kutusu ziyaretçinin kaçmasına sebep olur.
  6. Siteleriniz responsive mobil ve tabletlere uyum olmalı yoksa ekrana iyi uyum sağlamayan sitelerden mobil cihazlardan ani çıkışa sebep olabilir.
  7. Reklam  ve diğer dış linklerin sayısı minimum olmalı dikkat çekici bir reklam sitenizden ani çıkışlara sebep olabilir. Dış linkler yeni sekmede açılmalı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz