SEO Danışmanlığı Nedir?

0
51

Ağ yapısının gelişmesi ile birlikte internet siteleri artmaktadır. Hem kişisel web siteleri hem de kurumsal sitelerin kullanılması iletişimin de hızlanmasını sağlamıştır. Böylece kişiler istedikleri bilgilere anında ulaşabilmekte, merak ettikleri konular hakkında bilgi sahibi olabilmektedir. Ancak bilgiye ulaşımın artmasıyla birlikte bilgi kirliliği de artmıştır.

Doğru ve kaliteli bilgiye sahip sitelerin görünürlük okunurluğunun artması gerekir. Bu tarz sitelerin Seo çalışması yapması gerekir. Bilinçli ve kaliteli yapılan Seo çalışmaları sitelerin üst sıraya çıkmasına yardımcı olmaktadır. Sitelerin içeriklerinin arama motorlarında ilk sayfa ilk sıraya çıkması için iç ve dış çalışmalarla desteklenmesi gerekmektedir.

Seo danışmanlığı nedir? Seo konusunda uzman ve deneyimli kişilerin web sitesi sahiplerine belirli ücret karşılığı destek vermesi işlemine Seo danışmanlığı denilmektedir. Bu kişiler web sitelerinin üst sıralara çıkararak organik trafiğinin artmasını, bilinir bir site olmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda kişilerin kullanacağı kalitede içerik üreten kaliteli siteleri ön plana çıkarmaktadır. Seo danışmanları ister kişisel web sitelerine ister kurumsal ya da firmalara yardımcı olmaktadır. Belirli bir strateji geliştirerek iç SEO ve dış Seo çalışmaları yapmaktadır.

Seo Danışmanlığı Nasıl Alınır?

Seo danışmanlığı almadan önce kişiler iyice araştırılmalıdır. Yapılan çalışmalar dikkatlice incelenmeli ve kişi arama motorları güncellemelerini takip edip etmediği sorulmalıdır.  Seo danışmanının site hakkında yapabileceği çalışmalar, incelemeler hakkında bilgi almalıdır. Ceza çalışma sonucunda herhangi bir ceza alırsa ne olacağı konusunda net bir konuşma yapılmalıdır. Site içinde ve site dışında yapılacak çalışmalar liste halinde istenmelidir.

İç Seo Çalışması Nasıl Yapılır?

Sitelerin üst sıralarda çıkması için kullanıcılara yönelik içerik hazırlamak gerekir. Bu içerikler anahtar kelimeler kullanılabilir ancak yazılar genel olarak akıcı olmalıdır. Herkesin anlayabileceği, kullanıcıların faydalanabileceği doğru ve net bilgiler içermelidir.

İçeriklerin özgün olması arama motorları sıralamaları için önemli bir kriterdir. Eğer çalışma yapılacak site başlıkları düzenlenmeli ise bunlar tekrar gözden geçirilmelidir. Bu içerikleri ise Seo danışmanı gözden geçirmelidir. Başlıklar yani H1, H2, H3 kullanılmalıdır. Ayrıca bu başlıklar kullanıldığı için minimum etiket geçirilmelidir. Çünkü başlıklar okuyucuların merak ettikleri konuları açık net içerdiğinden ekstra etiket yazmak arama motorları tarafından olumlu karşılanmamaktadır.

Site içinde düzenlemeler gerekiyorsa Seo danışmanları şu faktörlere dikkat eder:

 • Web sitesinde konuları kategorize etme
 • Doğru etiket kullanımı güncelleme
 • İçeriklerde doğru başlıklar kullanma
 • Kaliteli, akıcı, net ve doğru içerikler üretme
 • Kullanıcıların faydalanabileceği bilgi akışı sağlama
 • Meta açıklamalarının düzenli ve doğru olmasını sağlama
 • Anahtar kelimelerin doğru ve dağılımının orantılı olması
 • Site haritası oluşturmak ve bu alanda strateji belirlemek
 • Mobil ve masaüstü görünümü düzenleme
 • Arama motorlarında yapılan yenilikleri takip edip ona uygun çalışma planı belirlemek
 • Site hızını artırmak ve anında istenilen konuya ulaşmak
 • Bu çalışmaları raporlamak ve sitenin gelişimini takip edip site sahibine iletmektir.

Dış Seo Çalışması Nasıl Yapılır?

Sitelerin trafiğini asıl etkileyen önemli çalışmaların başında dış Seo gelir. Doğru ve zamanında sabırla yapılan dış Seo sitenin ilk sıraya girmesine yardımcı olur. Doğru kaynaklardan alınan backlinkler ile site güçlenir ve ilk sırada kalmaya devam eder. En önemli Seo çalışmalarının başında dış Seo gelmektedir.

Seo danışmanları dış çalışma yaparken kaliteli backlink kaynağı oluşturmak gerekir.  Çalışma yapılan sitenin konularına uygun sitelerden link alınması gerekir. Alakasız ve farklı konularda paylaşım yapılan siteden link almak siteye zarar verebilir ve arama motorlarında geri sıralarda çıkmasına neden olabilir. Bu yüzden backlink çalışmaları belirli bir planla ve dikkatle yapılmalıdır. Seo danışmanları siteye dış çalışma yaparken şu faktörlere dikkat etmelidir:

 • Farklı sitelerden link alımı yapmak için kişilerle irtibata geçilebilir. Özellikle bloggerlar ile iletişime geçerek ortak konuları olan sayfa ve içeriklerden link alınabilir.
 • Sosyal medya ile konulara direkt olarak link vermek organik trafiği artırmaktadır.
 • Sitenin markalaşması için gerekli anahtar kelime araştırmaları yapıp sitenin öne çıkması için harita çıkarmak gerekir.
 • Video içeriği oluşturmak için farklı, kaliteli ve doğru bilgilerin olduğu kanallardan Seo stratejisi belirleyerek sitenin öne çıkması sağlanır.
 • Markalar için doğru anahtar kelimeler belirleyip içeriklerin oluşumu için şekil vermek gerekir.
 • Çalışma yapılan sitenin içeriklerini sosyal medyada paylaşarak birçok kişiye ulaşılması sağlanmalıdır. Kullanıcıların kendi aralarında bağlantı paylaşması siteye olan güvenilirliği artıracaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz