Hemen Çıkma Oranı Nedir?

2
234


Hemen çıkma oranı, diğer adıyla Bounce Rate, sitenize gelen bir ziyaretçinin sitenizde ana sayfa dışında başka bir sayfayı tıklamadansiteden çıkma yüzdesidir de diyebiliriz. Web sitenizin performansını göstermektedir. Basit bir örnekle ifade edilecek olursa; web sitesine giren 100 kişiden 85 kişi siteyi terk edecek olursa, geride 15 kişi kalıp siteyi gezmeye devam edecektir. Ancak sitenin hemen çıkma oranı … olarak hesaplanacaktır.


Hemen Çıkma Oranı Kaç Olmalıdır?
Hemen çıkma oranı, sektörler arasında farklılıklar göstermektedir. Ancak yapılan araştırmalara göre ortalama hemen çıkma oranları içerik üreten web siteler için ortalama hemen çıkma oranı P’yken, üyelik odaklı web siteler için ortalama hemen çıkma oranı ise @ olarak belirtilmiştir. Bloglardan hemen çıkma oran ortalaması ise … ve E-ticaret siteleri için ortalama hemen çıkma oranı da 0 olurken, servis hizmeti veren web siteler için ortalama hemen çıkma oranı da olarak hesaplanmıştır.


Hemen Çıkma Oranında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Hemen çıkma oranıdüşük olmalıdır. Bu oranın yüksek olması ya da yükselmesi siteyi ziyaret edenlerin site ile alakalı olarak beğenmediği bazı noktaların olduğunu göstermektedir. Site tasarımı, ürün ve içerikler hakkında hata yaptığınız anlamına gelmektedir. Belli ideal oranların üzerine çıkıldığında bazı değişiklikler yapılması gerekir. Ancak bu oranların altında tutabiliyorsanız yaptığınız çalışmalara devam etmeniz yeterli olacaktır. Oran ne kadar yüksekse, ziyaretçiler de o oranda sitede tutulamıyor anlamına gelmektedir.


Hemen Çıkma Oranının Yüksek Olma Nedenleri
Site tasarımındaki sıkıntılar, tasarımın karışık olması ziyaretçileri kaçırabilmektedir. Menü yapısının dahi kolay anlaşılamaması buna neden olacaktır. bu sorunları gidermek için tasarımların sadeleştirilmesi tavsiye edilmektedir.
Site açılma hızının düşük olması da bir diğer etkendir. Yavaş açılan siteler de ziyaretçileri kaçırmaktadır. İçerik SEO uyumlu olmalıdır. Belli anahtar kelimeler ile hedeflemeler yaptığınızda, site içeriği ile uyuşmayacak içerikleri bulundurmamalısınız. Bu, aradığını bulamayan ziyaretçinin siteden kaçmasına neden olacaktır.
Site içeriğiniz her ne olursa olsun en önemli amaçlarınızdan biri de ziyaretçilerinizi sitenin içerisinde uzun süre tutmak olmalıdır. Bunu da site içerisinde gezinme isteklerini arttırarak sağlayabilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. Yazılarınızı fırsat buldukça takip etmeye çalışıyorum. Baştan savma olmayan,
    internettede hızlı tüketimin popüler olduğu bir dönemde gerçekten ayrıntılara girmeye çalışıyorsunuz, elinize sağlık.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz