MYSQL Nedir ?

1
355

MySQL İsveçli bir şirket MySQL AB, MySQL’i geliştirmiştir. Sun Microsystemsadlı Amerikan firmsıMySQL AB’nin 2008 yılında tamamına sahip olmuştur. Sonrasında 2010 tarihinde Oracle Sun Microsystems’in satın aldı ve o tarihten beri aslında MySQL, Oracle’ın mülkiyetinde gözükmektedir.
Genelleme yapacak olursak; istemci-sunucu modelli MySQL açık kaynaklı gözüken bir ilişkisel yönetim sistemidir. Buna RDBMS diyebiliriz. RDBMS ilişkisel bir modele dayalı veri tabanı oluşturmak ve yönetebilmek amacıyla kullanılmakla olan bir yazılımdır.


MYSQL İÇERİKLERİ
Veritabanı
En basit örnekle açıklayacak olursak; Telefonunuzla bir fotoğraf çektiğinizi düşünün. Veriniz sizin bu çektiğiniz fotoğraftır. Daha önce çektiğiniz bütün fotoğraflar ve videolarınızı oluşturan telefonunuzun galerisi ise sizin veritabanınızı oluşturur. Yani veritabanı; verilerinizin toplanıldığı ve bir araya getirildiği yerdir.
Açık kaynak
Özet olarak kullanabilmek ve bir değişiklik yapmakta tamamen özgür olmak demektir. İstediğiniz bir yazılımı yükleyebilir, daha çok faydalanmak için yazılımı öğrenebilir ve aynı zamanda kaynak kodunu da kendinize göre özelleştirebilirsiniz.
İstemci-sunucu modeli
RDBMS yazılımını kullanan bilgisayarlara istemci denir. İstenen bir veriye ulaşmak gerektiğinde RDBMS’nin sunucusuyla kontakt kurarlar. Bu kısma “istemci-sunucu” diyebiliriz.
Facebook, Twitter, Youtube ve ınstagram gibi uygulamaların bir çoğu veri depolamak için MySQL kullanmaktadır. Birçok programla uyumludur.
SQL
Kelime olarak, MySQL’den farklı olarak, MySQL’in sunucu-istemci modeli uygulayan en çok bilinenlerin içerisinde RDBMS yazılımlarından birinin adıdır.
SQL özet olarak sunucuya veriyle ne yapılması gerektiğini söyler. Kontrol paneline ulaşım sağlamak için sistem içerisine girilir. SQL ifadeleri sunucuya veri sorgusu, veri manipülasyonu, veri kimliği ve veri erişim kontrolü gibi işlemleri yapmayı öğretir.

MYSQL NEDEN BU KADAR POPÜLER

Basit ve rahat kullanım
Kaynak kodu değiştirebileceğiniz ve aynı zamanda ticari kullanımda olan versiyonunda da yükseltme seçenekleri bulunan bu yazılım için hiçbir ücret bedeli ödemenize gerek yoktur.
Yüksek performans
Birçok sunucu kümesi MySQL’i desteklemektedir. Ne tür bir ticaret yapıyor olursanız olun, MySQL ideal hızla size kolaylıkla yardım edecektir.
Endüstri standartı
Endüstrilerin bir çoğu uzun yıllardır MySQL kullanmaktadırlar, başka bir deyişle geliştiriciler için bolca kaynak bulunmaktadır.
Güvenli
Bu sistem, Erişim Ayrıcalığı Sistemi ve Kullanıcı Hesabı Yönetimi ile güvenlik alanında çıtasını gerçekten yükseltmektedir. Host temelinde doğrulama ve parola şifreleme de bulunmaktadır.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz