Domain Nedir ?

0
153

Domain (alan adı), internet üzerinde kelimelerin ya da rakamların tescil edilmesidir. Bir bakıma şirketin internetteki kimliğidir. İnternette yer almak isteyen şirket ve kuruluşlar ilk olarak alan adlarını satın almaları gerekmektedir.
Domain, web sitelerinin fiziksel adıdır. Bir alan adının sadece o domainin sahibi tarafından kullanım hakkı vardır. İnternet taraması ve belirli bir web sitesine erişmesi için olanak sağlamaktadır. Alan adları, web sitenizin olduğu sunucuya giden bir kısayol olarak da tanımlanabilmektedir.

Eğer bir domain adınız yoksa kullanıcılar sitenizi ziyaret etmek istediğinde IP adresini girmek zorunda kalacaklardır fakat IP adresleri oldukça uzun olduğu için bu pek de kolay ezberlenebilecek bir yapı değildir.
Web sitenize verilen alan adı tescil süresi bittikten sonra belli zaman aralıklarında yenilenmediği takdirde kullanımı sona ermektedir. Kullanım sürecek ise domain süresi uzatılmalıdır.


DOMAIN NASIL ALINIR?

Domain almak için öncelikle alan adı sorgulama yapılmalıdır. Alan adınızın daha önceden kullanılmış olup olmadığı kontrol edilir. Daha önce domain adı alınmışsa olabilecek dalan adı tavsiyelerine bakılmalıdır.
Uygun ise alan adı sipariş ve ödeme işlemi kısmını tamamlamak gerekmektedir. Kayıt oluştuktan sonra da gerekli bilgileri içeren bir kontrol paneline erişim iznine erişilmektedir.


DOMAIN ADI TRANSFERİ
Alan adları transferleri yapılabilmektedir. İşlemin tamamlanması 4 – 7 gün sürmektedir. Ayrıca domain transferi ile tescil süresinin bitimini 1 yıl uzatılması sağlanıp 1 yıllık tescil ücreti ödemesi yapılması gerekecektir. Örneğin, alan adınızın transfer öncesinde 4 ay süresi kaldı ise transfer işlemi yapıldığında ve işlem tamamlandığında bu süre 16 ay olarak güncellenecektir.
Ancak domain transferlerinin yapılabilmesi için belli koşulların sağlanması gerekmektedir. Bunun için gerekli şartlar:
Kayıttan sonra 60 gün veya üzeri süre geçmiş olması gerekmektedir.
Son transfer işleminden sonra da 60 günlük bir süre geçmesi gerekmektedir.
Alan adının statüsü aktif olmalı ve düşme durumunda olmaması gereklidir.
Alan adı yetki kodunun bilinmesi gerekmektedir.
Alan adı sahip bilgileri gizli olmamalıdır, geçerli ve görünebilir olmalıdır.
Domain transferi zorunlu olmasa da tüm hizmetleri tek bir konumda tutmak öncelikle yönetme işlemi sürecini her zaman kolaylaştırmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz