FTP Programları

3
177

FTP,diğer adıyla File Transfer Protocol, dosya transfer protokolü olarak çevrilen,dosyalarınızı sunucundan indirmek veya yüklemek için dosyaları web hosting sunucusuna transfer edebileceğiniz bir uygulamadır.

FTP İSTEMCİSİ
FTP, dosyalarınızı sunucudan indirmek veya sunucuya yüklemek için, bilgisayarınızı web sunucunuza bağlamaktadır. FTP kullanımı için birçok program bulunmaktadır. En çok tercih edilenleri ise;

FileZilla FTP Programı: FTP, programları arasında en popüler olanıdır. Ücretsiz bir kaynaktır. Windows, Mac ve Linux gibi işletim sistemleri ile uyumlu çalışmaktadır. Aynı zamanda Türkçe arayüze sahiptir. Dosyaların sürükle-bırak yöntemiyle transferleri sağlanmaktadır. Transfer edilen, beklemede olan veya hata oluşan dosyaları görebilir, yeniden yükleme komutu verebilirsiniz.

CyberDuck FTP: SFTP, OpenStack, WebDAV, Azure, OneDrive, S3ve Google Drive destekli, MAC ve Windows işletim sistemleri ile kullanılabilen, dosya transfer ve depolama programıdır. Ücretli bir programdır. Türkçe ara yüze sahiptir. Bilgisayardaki dosyaları URL oluşturarak paylaşmaya olanak sağlamaktadır. Aynı zamanda mevcut içerikleri bulut uygulamalarına da dağıtılabilmektedir.

FireFTP Programı: Bir FTP uygulaması değildir.MozillaFirefox tarayıcısındaki bir eklenti olarak çalışmaktadır. Böylece tarayıcınız üzerinden dosya transferi yapabilmenize olanak sağlamaktadır. Windows ve MAC ile uyumlu çalışan ücretsiz bir FTP programıdır.

CuteFTP: Windows ve MAC uyumlu, ücretli bir programdır. Sürükle-bırak yöntemiyle 100 adet eş zamanlı transfer desteği ile kimlik doğrulama protokolüne sahiptir.

WinSCP:Diğerlerine göre çok daha basit bir FTP programıdır. Windows tabanlı bir istemcidir. Birçok ek özellikten arındırılmıştır.Diğerlerine göre güvenilirliği daha hafiftir ve kullanımı kolay bir yapı oluşturulmuştur. İki temiz ara yüzü ve dahili metin editörü bulunmaktadır.

Transmit:MAC ile uyumlu çalışan ücretli bir FTP programıdır. Diğerlerinden onu ayıran özellik “hız”dır. Bulut uygulamalarına çoklu bağlantı özelliği, toplu transfer işlemleri rahatlıkla yapılmaktadır. Klasör linkleme özelliği, dizinler arasında dolaşmayı oldukça kolaylaştırarak güvenilir bir dosya transfer aracıdır.

HANGİ FTP İSTEMCİSİ SEÇİLMELİDİR?
En çok hangi özelliklere ihtiyacınız var ise ona göre bir karar vermeniz çok daha uygun olacaktır. İşletim sisteminizle uyumlu olduğu sürece FTP programlarını test etmek sizin için uygun olan programı bulmanıza yardımcı olacaktır.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz