Php nedir ve ne işe yarar?

 

Merhaba değerli okurlarım, webmaster arkadaşlara yardım için ve programlama dillerinde sorun yaşayan arkaşlara yardım için yoğun şekilde bu kategoriye yazılar ekleyeceğim. Programlama, php, asp, c, html ve css gibi dillerde bilgilendirme yapmaya çalışacağım. Şimdi php ile başlayalım.

Php Nedir?

PHP (Personal Home Page) yeni açılımı ile (Hypertext Preprocessor) dünyada çapında geniş bir kitle tarafından kullanılan ve HTML içine gömülebilen bir betik dili olarak bilinir. PHP’yi Javascript gibi kullanıcı tarafında çalışan dillerden ayıran özelliği, sunucu tarafında çalıştırılıyor olmasıdır. PHP tabanlı bir web uygulamasına(web sitesine) bağlanan ziyaretçiler asıl PHP kodunu göremez ve müdahale edemez, yalnızca sonucu görebilirler. PHP kullanmanın en güzel yanlarından birisi, yeni başlayanlar için öğrenmenin oldukça kolay olması ve aynı zamanda profesyonel kullanıcılar için ileri seviye özellikler içermesidir. Çok kısa sürede PHP ile programlamaya başlayabilirsiniz ve birkaç saat içersinde de basit programlar yazmaya başlayabilirsiniz.

PHP Ne İşe Yarar?

PHP web sitesi hazırlamak için tasarlanmış bir dildir. Web sayfalarınızda PHP ile; Uzun süren işlemlerinizi basit kodlarla kısa sürede yapabilir. Sunucu ziyaretçi ilişkisi kurabilir. Her bir içerik için tek tek Html sayfa hazırlamak yerine bilgileri veritabanından alabilir.

PHP Nasıl çalışır?

PHP yorumlayıcısı bulunan serverlar’da çalışmaktadır. Genellikle bu serverlarda PHP yapısı gibi açık kaynak kodlu olan linux kuruludur. Tabi eklentilerle Windows serverlarda da çalışabilir. Eğer PHP’yi bir server da değil de kendi bilgisayarınızda çalıştırmak istiyorsanız Wamp adlı programı önerebilirim. Bu programla bilgisayarınızda bir çok PHP fonksiyonunu çalıştırabilirsiniz. Ama bir servera ait özellikleri kullanmak isteyen fonksiyonlar hariç. Mesela mail() fonksiyonu gibi… Bu fonksiyonları kullanırken bedava PHP destekli alan veren siteleri kullanabilirsiniz.

Wamp programı benimde kullandığım ve piyasadaki en güncel serverlardan birisi olduğunu düşünüyorum. Sizlerede tavsiyem wamp kullanmanız. Takıldığınız ya da sormak istediğiniz yerler olursa seve seve yardım ederim.

Önceki Yazı Etkili Blog Yazıları Nasıl Yazılır?
Sonraki Yazı Çanakkale Zaferi’nin 101. Yılı

Yazar Hakkında

Mert Can İlter
Mert Can İlter 156 yazı bulunuyor

20 Yaşında İstanbul doğumlu webtasarımcı. İlter webtasarım şirketinin sahibi. Webtasarım, seo işleriyle uğraşan fotoğrafçı ve hayvansever kimse.

Benzer Yazılar

Webmaster 2 Yorum

Hızlı HTML Öğrenmenin Püf Noktaları

HTML öğrenmekte zorluk çekilmesi, aslında nereden başlanılacağının bilinmemesinden kaynaklanmaktadır. Bir makale ile hızlı HTML öğrenilmesi belki mümkün olmayabilmekte en azından nereden başlanacağı ve hılı bir şekilde nasıl öğrenileceği ile ilgili

Webmaster 1 Yorum

PHP Öğrenmek İstiyorum Hangi Adımları İzlemeliyim?

PHP öğrenmek için öncelikle PHP’nin ne olduğunun bilinmesi gereklidir. Bilindiği gibi dinamik internet sitelerinin meydana getirilmesi için iki farklı yazılım dili gereklidir ve bunların birini kullanmak şarttır. Bu yazılım dilleri

Webmaster Yorum Yok

İstenmeyen Reklamları Engellemek

Youtube da film izlerken müzik dinlerken çıkan İstenmeyen Reklamları Engellemek için adblock kullanmayan kaldı mı ki arkadaşlar, İstenmeyen reklamların engellenmesi için size çok basit bir uygulama eklenti önereceğim, eklentimizin adı adblok.

Yorumlar

Yorum Yapılmamış!

İlk yorumu sen yapmak ister misin!