Yazma Yeteneğini Geliştirmek İçin Neler Yapılmalıdır?

0
184

Blog yazarı olmak isteyenlerin bir kısmı genellikle yazma yeteneğini geliştirmek için neler yapılmalıdır diye araştırma yapmaktadır. Çünkü bazı blog yazarlarının yazarken zorlanması mümkündür. Çok iyi yazı fikirlerinin kelimelere dökülmesinde zorluklarla karşı karşıya kalınabilmektedir. Ancak yazma yeteneğinin geliştirilmesi mümkündür. Motivasyon, disiplin ve öğrenme arzusu ile yazı bilgisi geliştirilebilmekte ve etkileyici yazılar yazılabilmektedir. Etkileyici yazılar yazma için öncelikle temel bilgilerin öğrenilmesi gereklidir. İyi yazar olmak için dil bilgisinin, imla kurallarının çok iyi bilinmesi gereklidir. Yazı yazıldıktan sonra mutlaka birkaç kez okunması, hataların düzeltilmesi gereklidir. Geçmiş zamanın, şimdiki zamanın ve geniş zamanın aynı paragraf içinde kullanılması da uygun değildir. Böyle yazılmış bir paragrafın okuyucu rahatsız edebildiği bilinmelidir. Yazı yazmadan önce kaliteli içeriğe sahip olan blog sitelerinin ziyaret edilmesi öneriler arasındadır. Ayrıca yazarlar da takip edilmelidir.

 

Yazma Yeteneğini Geliştirmek İçin Okumalıdır

Yazma yeteneğini geliştirmek için neler yapılmalıdır sorusunun bir başka cevabı da düzenli olarak okumaktır. Bu, mükemmel yazılar yazabilmenin altın kuralıdır. Her fırsatta okumak, hem kelime dağarcığını genişletmekte, hem de dil bilgisi kurallarını yeniden hatırlanmasını sağlamaktadır. İyi bir yazı yazmak için zorlanılan kelimelerle ilgili araştırma yapılması da önemlidir. Anlamı bilinmeyen kelimeleri kullanmaktan kaçınmak da önemli bir yöntemdir. Ancak bu, bilinmeyen sözcüklerin anlamlarının öğrenilmemesi anlamına gelmemektedir. Bunun için yeterli araştırma yapılmalıdır. Yakın dostlarla yazma çalışmaları da gerçekleştirmek bir başka önemli yoldur. Yeteneklerini yenilemek isteyen yazarların dostlarıyla birlikte yazı denemeleri yapması uygun bir yöntemdir. Bu sayede eğlenceli yazma çalışmaları ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca yapıcı eleştiriler de yazım yeteneğini artırıcı detaylar arasındadır.

 

Yazı Başkasına Okutulmalı, Karmaşık Dil Kullanılmamalıdır

Yazının bir başkasına okutulması da önemlidir. Kişinin, kendi yazdığı yazıdaki hataları görme olasılığı yoktur. Ancak bir başka kişi, bu hataları rahatlıkla fark edebilmektedir. Bu nedenle imla hatlarının tespit edilebilmesi için yardım almaktan kaçınılmamalıdır. Ayrıca yazı karmaşıksa, bunu okuyan kişinin tespit etmesi daha kolaydır. Yazma yeteneğini geliştirmek için neler yapılmalıdır denirken özellikle karmaşık bir dil kullanılmaması tavsiye edilmektedir. Yazıda basit bir dil kullanılmalıdır. Ayrıca hitap edilen kitle de bilinmeli, yazım dili buna göre seçilmelidir. Özellikle uç kelimeler kullanmaktan kaçınılması da önemlidir. Çünkü temel hedef, yazının herkes tarafından okunması ve anlaşılmasıdır.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz