SEO Makaleler Nasıl Yazılır?

0
100

Merhaba bugün SEO uyumlu makale nedir, nasıl yazılır ve neden önemlidir hepsini detaylı olarak anlayacağım.

      İnternetin hayatımıza girmesi ile bilgiye hızlı bir şekilde erişim sağlandı. Web sitelerinin artması doğru kaynaklara ulaşmanın önemini artırdı. Sadece reklam odaklı sitelerin çoğalması ve bilgi kirliliği bireyleri rahatsız etmesi yeni stratejilerin gelişmesini sağladı. Özellikle web sitelerinde okuyucu odaklı, ziyaretçilerin aradıkları bilgiye kolay ulaşması ve doğru bilgi içeren siteleri ziyaret etmesi için arama motorları da çalışmalar yapmaktadır. SEO makaleler nedir? Konuların giriş, gelişme ve sonuç şeklinde akıcı bir şekilde yazılması ve ziyaretçi odaklı hazırlanma işlemidir. Ziyaretçiler arama motorlarına merak ettikleri konuları az sözcükle, net ifade ile yazıp aratmaktadır. Sonuçlar da ise arama motorları en doğru ve net bilgiyi sunduğunu ispatladığı web siteleri en üst sırada yer almasına yardımcı olur.

      Arama motorları öne çıkardığı web siteleri incelendiğinde doğru anahtar kelime kullanımı, SEO uyumlu makaleler içerdiği gözlemlenmektedir. Bu içeriklerin akıcı, bilgilendirici ve doğru olması için uzman kişilerle çalışmak gerekir. Aynı zamanda içeriklerin akıcı şekilde olması okumayı artırır ve ziyaretçilerin sitede daha uzun sürede kalmasını sağlar. Web sitelerinde sayfa gezinme sürelerinin yüksek olması ziyaretçiler tarafından ilgi duyulduğunu gösterir. Bu nedenle uzun süre kullanılan ve tekrar ziyaret gelen kişiler arttıkça sitenin organik trafiği artacaktır. Bu sayede web sitelerinin otoriterliği artacak ve daha fazla kişiye ulaşacaktır.

SEO Uyumlu Makaleler Yazılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

      SEO uyumlu içeriklerin oluşturulması iç çalışmalar için oldukça önem taşır. Bu nedenle web sitesinde özgün, akıcı ve seo uyumlu makaleler içermesi gerekir. Akıcı, ziyaretçiyi zorlamayan içeriklerin olması sitede kalma süresini artırır. Seo uyumlu makaleler nasıl yazılmalı, püf noktaları nelerdir?

  • Web siteleri için kullanılan bir deyim vardır: “İçerik kraldır.” Bu doğrultuda içerikler genişletilmeli ve özgün bir dil ile net şekilde konular anlatılmalıdır.  Özgün makale seo uyumlu içerikte aranan ilk özelliklerdendir. Eskiden arama motorları kopya içerikleri de ön plana çıkartıyordu. Ancak algoritmaların değişmesi ile birlikte ön sayfalarda çıkan web siteleri özgün içeriğe sahip olanlardır.  Özgün içerikler yasal sorun yaşanmayı önlerken sitenin daha nitelikli olduğunu gösteren faktörler arasındadır.
  • İçeriklerin herkesin anlayabileceği şekilde yazılması okunma oranını artırır. Akıcı, okunabilir bir içerik sayesinde kişiler merak ettiği bilgileri öğrenebilir. Aynı konu hakkında farklı konular yazıldı ise link ile site içi yönlendirmeler yapılarak sayfalar arası okunabilirlik de artabilir. Aynı zamanda gereksiz sözcük kullanmamak, noktalama işaretlerinden faydalanmak okunmayı daha da kolaylaştırır.
  • İçerikler uzman kişiler tarafından hazırlanmalıdır. İçerikler hakkında bilgi sahibi, araştırma yapmayı bilen, yenilikçi, dile hâkim kişilerden yardım almak sitenin nitelikli olmasını sağlar. Böylece içerikler akıcı, okunabilir, donanımlı olacağı için siteye olan güven artar. Web sitesine güven duyuldukça organik ziyaretler aratacak ve siteler başkaları tarafından önerilecek düzeye gelecektir. Başka web siteleri ya da kişiler arasında site linki paylaşımı olursa sitenin SEO açısından olumlu etki yaratır. Bu durum web sitesinin organik trafiğinin hızlı bir şekilde artmasını sağlar ve sitenin otoritesini artırır. İçerikleri hazırlayan kişi makalenin nasıl yazılacağı hakkında bilgi sahibi olmalı ve SEO açısından uyumlu olması gereken özellikleri içerikte barındırmalıdır. Örneğin başlıklar nasıl kullanılır, anahtar kelime içerikte hangi kısımda kullanılır bu gibi faktörlere dikkat edilerek içerikler oluşturulmalıdır.
  • SEO uyumlu makaleler bir teknik sıralama ile yazılmalıdır. Bu içeriklerin oluşturulma sırasının olması okunmayı daha da kolaylaştırır ve bireylerin sitede gezinme süresini artırır. Ziyaretçilerin sitede kalma süresi uzadıkça web siteleri daha da otoriter hale gelecektir.

SEO Makale Teknikleri Nelerdir?

      İçeriğin akışında doğal şekilde anahtar kelimeler kullanılmalıdır. Gereksiz ve makalenin son paragrafında anahtar kelime kullanılması içeriğin akışını bozar ve sitenin ceza almasına neden olabilir. O yüzden doğal, çok sık olmadan anahtar kelimeler kullanılmalıdır. Anahtar kelime kullanımı genellikle içeriğin % 3’lük kısmında bulunmalıdır.

      Alt başlıkların ziyaretçi odaklı olması, içeriklerin konularını özetleyen şekilde oluşturulması gerekir. Böylece içerikler ulaşılabilir olur ve anahtar kelime başlıkta geçmelidir. H1 konuların ana temel başlığıdır. H2,H3 VE H4 gibi sıralı alt başlıklar oluşturularak içerikler konularına uygun şekilde oluşturulabilir. H3 başlığı genellikle sonuç başlığı olarak da geçmektedir. Ancak daha kapsamlı içerik oluşturuluyorsa H4 başlığı da kullanılabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz