Reboot Nedir?

0
31

Merhaba, bugün size reboot nedir, ne işe yarar, reboot türleri nedir ve telefonda reboot nasıl yapılır detaylı bir şekilde anlatacağım.

Kişiler telefon, bilgisayar ya da tabletlerini sorunsuz bir şekilde kullanmak ister. Bu nedenle herhangi bir sorun olması ya da cihazların takılması bireylerin işlerini halledememesi ya da gün içinde keyifli vakit geçirmesini engeller. 

Kişiler cihazlarının takılmaması ve aktif bir şekilde sorunsuz kullanabilmesi için belirli aralıklarla güncellemelidir. Özellikle açık kaynaklı programlar nedeniyle herhangi bir sorun tespit edildiğinde yazılımcılar tarafından geliştirildiği için programların güncellenmesi gerekir. Reboot nedir? Cihazların güncellenme ve yeniden başlatma sistemine verilen isimdir. Cihazların yeniden başlatılması resetlenmesi programların daha aktif ve sorunsuz bir şekilde kullanılmasını sağlar.

Reboot Ne İşe Yarar?

Cihazların yeniden başlatılması işlemine reboot denilmektedir. Her elektronik ve wifi bağlı olan cihazlar yeniden başlatılırsa güncellemelerin tamamlanmasına yardımcı olur. Bu nedenle kişiler çok fazla sorun yaşanan cihazları aralıklarla yeniden başlatmalıdır. Ayrıca sorunları gidermek için cihazda kullanılmayan programları silmek gerekir. Cihazlarda sıklıkla kullanılan programları güncellemek ise sorunsuz bir şekilde kullanım imkânı sağlar. Bu yüzden cihazlarla detaylı ilgilenmek, dosyaları hafıza kartında depolamak ve cihaza ağırlık yapmamak büyük önem taşımaktadır.

Reboot telefonlarda ya da bilgisayarlarsa sıklıkla karşılaşılmaktadır. Açık kaynaklı programlar güncelleme yüklemektedir. Bu güncellemelerin nedeni problem yaşanan programlardaki hataların giderilmesidir.  Birçok kullanıcı açık kaynaklı programlarda sorun tespit ettiğinde düzeltme imkânı olmaktadır. Özellikle çok sık kullanılan ve bireylerin hayatını kolaylaştıran programlar açık kaynak sistem kullanmaktadır.

Programlardaki sistemler güncellendikçe cihazların yeniden başlatılması gerekir. Bazı önemli durumlarda cihaz direkt olarak kendi otomatik güncelleme ister. Böyle durumlarda kullanıcı direkt olarak ertelemeden cihazları yeniden başlatmalıdır. Diğer durum ise kişi programları ya da cihazı açmada sorun hisseder, kesintiye uğrama süresi sıklaşırsa cihazlar yeniden başlatılmalıdır. Böylece cihazlar yeniden başlatıldığında takılmadan, programlar kesintiye uğramadan rahatça kullanılabilir. Özellikle telefon ya da bilgisayar üzerinden çalışan kişiler için bu tarz yeniden başlatma yani reboot özelliğinin sıklıkla tercih edilmesi gerekir. Unutulduğunda programlar güncellenemeyebilir ve kullanırken kişilere zorluk çıkarabilir. Bu nedenle yeniden başlatma özelliği en azından haftada bir ya da iki kez yapılmaya özen gösterilmelidir. Kişiler kendileri programların güncellenmesi ve sorun gidermek için yeniden başlatma işlemine reboot işlemi denilmektedir. Bu işlemin tekrar edilmesi hataların giderilmesinde de etkili olacaktır. Cihazlar donanım ve yazılım sorunları ile yeniden başlatılabilmektedir. Yeniden başlatma işleminin ertelenmesi halinde cihazları kullanırken ya da güncellenmesi gereken programlar hata verir. Kullanılması zor hale gelen cihazlar mutlaka resetlenmeli ve rebook özelliğinden faydalanılmalıdır. Reboot özelliği Windows işletim sisteminde “Yeniden Başlat” olarak bilinmektedir. Reboot etme ya da yeniden başlat cümleleri eş anlamlıdır.

Reboot Türleri Nelerdir?

Reboot özelliği yeniden başlatmanın kullanılması anlamına gelmektedir. Birçok cihazın yazılım ve donanımının güncellenmesini, sorunların giderilmesi üzerinde oldukça etkili bir yöntemdir.  Reboot’un iki farklı türü bulunmaktadır. Bunlar: Hard reboot ve soft reboot’tur.

  • Hard (Cold) Reboot:  Bilgisayar, tablet ya da telefon üzerinden tuş ile yapılan manuel yeniden başlatma işlemine hard reboot denilmektedir. Bilgisayarın donanımsal olarak gücü kesilir ve belli bir süre bekledikten sonra otomatik olarak kendiliğinden açılmaktadır. Sistem gücünü toparladığında cihaz çalışmaya başlar. Bu sürenin uzaması problem olduğunu gösterebilir ancak genellikle çok fazla beklemeden açılır. Böylece kişi tekrar cihazını rahat ve kolay bir şekilde kullanabilir.
  • Soft (Warm) Reboot: Bu işlemde kişinin istem dışı olarak cihazların otomatik olarak yeniden başlama işlemidir. Cihazdaki yazılım ya da donanımda bir problemin çıkması ile ya da programlarının yeni güncellemelerinin yüklenmesi için cihazlar yeniden başlatılır. Yükleme tamamlansa bile cihazların güncelleme ile çalışması yeniden başlatma özelliği ile olacaktır.  Soft reboot özelliğinde bilgisayarda açık kalan programlar kapatılır ve cihaz yeniden başlatılır. Bilgisayarda aktif ve yoğun işlem yapıldıysa ya da cihazda problem olduğu düşünülüyorsa kesinlikle reboot işlemi yapılmalıdır.

Telefonda Reboot İşlemi Nasıl Yapılır?

            Telefonun donmaması, güncellemeleri sorunsuz çalışması için belirli aralıklarla yeniden başlatılması gerekir. Bu işleme verilen ad ise telefonda reboot olarak geçmektedir. Ekran açma kapama tuşunun üzerine uzun süre basılmalıdır. Sonrasında ekranda seçenekler yer alacaktır. Bu seçeneklerin içinde yeniden başlat olacaktır. Bu seçeneğe basılarak telefon yeniden başlatılmış olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz