Cache (Önbellek) Nedir ?

2
274

Cacheadı verilen ön bellek internet üzerinden yapılan işlemlerle ilgili verilerin geçici olarak bilgisayar kaydolması işlemidir. Normal şartlarda herhangi bir internet sitesini tıkladığınızda siteye giriş süresi daha uzun olacaktır. Ancak ön belleğe kaydedilmiş ve henüz silinmemiş bir siteye giriş sağlamak istediğinizde daha kısa süre içerisinde siteye ulaşım sağlayabilirsiniz.
En sık kullanılan tüm tarayıcılarda Cache depolama sistemi bulunmaktadır. Bunun yanı sıra sunucu tarafından yapılan ön bellek depolama şeklide bulunmaktadır. Günümüzde hemen hemen birçok işlemcide ön belleğe kaydetme özelliği bulunmaktadır. Ön bellek daha az sayfanın ziyaret edilmesini sağlaması nedeniyle kullanıcıya kolaylık sağlamaktadır. Bunun yanı sıra ön bellek internet kullanımını önemli ölçüde hızlandırabilme özelliğine sahiptir.


Cache ( Önbellek) Çalışma Prensibi Nasıldır?
Ön bellek olarak bilinen Cache 3 farklı yapıdan meydana gelmektedir. Bazı durumlarda 4. Bölümde eklenebilmektedir. Ön bellekte depolama işlemi aşamalı bir şekilde yapılmaktadır. Bu işlemi şöyle anlatabilmek mümkündür;
L1 Ön Bellek: Bu bölüm ön belleğin en önemli kısmıdır diyebiliriz. Tüm önemli veriler ve kodlar bu kısımda toplanmaktadır. Veriler ilk olarak buraya kaydolduğu için işlemci en hızlı bu bölüme ulaşabilmektedir. Code ve Data olmak üzere 2 farklı çeşidi bulunan L1 ön belleğin kapasitesi cihazın özelliğine göre değişebilmektedir.
L2 Ön Bellek: Bu bellekler L1’e göre daha fazla depolayabilme kapasitesine sahiptir. L2 bellek öncesinde ana karta yakın bir yerde bulunmaktadır. Günümüzde birçok cihazda işlemcinin içerisine yerleştirilmektedir. Bu bellek L1 belleğin dolmasından sonra erişilebilecek önemli verileri depolayabilmektedir. Bu bellekte çekirdekli yapılar bulunmaktadır. Bunun yanı sıra cihazda çekirdekli yapı ne kadar fazla ise depolayabilme hızı o kadar kısa sürecektir.
L3 Ön Bellek: Bu Cache bölümü en yavaş olan ancak en büyük depolama alanına sahip olan bölümdür. Genellikle L1 ve L2 belleğin dolu olduğu durumlarda veriler buraya depolanmaktadır. Bu belleğinde dolu olması durumunda RAM veya harddiske depolama işlemi gerçekleştirilir.


Cache ( Ön Bellek) Silinmesi Nasıl Yapılır?
Cache denilen ön bellekte bulunan veriler silinmediği takdirde sistem oldukça yavaşlayacaktır. Bu bellek dolu olduğunda birçok işlemin oldukça yavaş yapılabilmesine neden olacağı için kullanıcının ve bilgisayarın performansını önemli ölçüde azaltacaktır.
Yavaşlama durumunda tarayıcının ön bellek birimini temizleyerek, yeniden tarayıcıyı başlatmanız sorunun çözümlenmesini sağlayacaktır. Ön bellek temizlendikten sonra sitelerle ilgili bilgiler tamamen silineceği için, bu sitelere yeniden giriş yapılması gerekecektir. Tarayıcıda silme işlemleri şu şekilde yapılabilir;
IOS: Ayarlar kısmına giriş yaptıktan sonra Safari- Geçmiş ve Web sitesi verilerini temizleme kısmını tıklamanız gerekecektir.
Android: Cihazın Ayarlar bölümüne giriş yaptıktan sonra Gelişmiş- Gizlilik- Tarama verilerini temizle kısmına tıklayarak ön belleği boşaltabilirsiniz.
Firefox: Arama motoruna girdikten sonra Tercihler- Güvenlik- Site ve Çerez verileri- Verileri temizleme kısmına tıklamalısınız.
Chrome: Google Chromeyi açtıktan sonra Gelişmiş- Tercihler- Gizlilik ve Güvenlik- Tarama verilerini temizle dedikten sonra ön belleği temizleyebilirsiniz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz