Laravel Nedir ?

0
211

Laravel en küçük uygulamadan oldukça geniş projelere kadar yazılım yapabileceğiniz MVC yapısına sahip açık kaynak kodlu PHP frameworküdür. * Bağımlılık yöneticisi olarak Composer kullanır.

  • İçinde Eloquent ORM barındırır. Bu yapıda veritabanındaki her bir tabloya karşılık gelen bir model sınıfı bulunur. Bu sayede uzun sorgu cümleleri yerine çok daha basit şekilde veritabanı sorguları yapmanızı sağlar. Ayrıca farklı veritabanlarından (Mysql, PostgreSql, MongoDB vb.) sorgularınızda değişiklik yapmadan sorgu yapabilme imkânı sunar.
  • Sadece birkaç satır kod ile verileri otomatik sayfalama (Pagination) özelliği bulunmaktadır.
  • Migration ve seeder yapısıyla veritabanında tablo oluşturma, versiyonlama ve veri girişi işlemleri daha basit şekilde yönetilebilir.
  • Template engine olarak “Blade” kullanmaktadır. MVC(Model, View, Controller) mimarisinde View (V) kısmında denk gelmektedir. Bu yapı sayesinde php ve html kodlarımızı birbirinden ayırma imkanı sağlar.

LARAVEL’İN ÖZELLİKLERİ
Yapısı gereği gerçekten çok sade ve temiz kod yazarak istediğiniz uygulamaları geliştirme imkanı verir. Söz dizimi çok basit ve anlamlıdır. Alışmak için zorlanmazsınız, çabuk öğrenilebilir. Bir kaç işlem barındıran küçük uygulamalardan, büyük kurumsal projelere kadar her türlü web uygulamasını tasarlama esnekliğine sahiptir. OOP ve PHP nin tüm nimetlerinden yararlanır böylece güncel php özelliklerinde oop uygun şekilde çalışırız.
Diğer Laravel’ilaravel yapan özellikler ORM, BladeTemplate, Route, Migrations (Sürüm Kontrolü, Göçler), Unit Test (Birim Test), Automatic Pagination (Otomatik Sayfalandırma), Modüler paket yönetimi ve composer, Performans, Topluluk arasındadır.


LARAVEL’İN AVANTAJLARI NELER?
Laravel, profesyonel ya da amatör web geliştiricileri tarafından kullanılabilir. OOP yapısı ile daha derli toplu, temiz, okunabilir kod yazılmasına olanak sağlar.Web dünyası içerisinde pek çok çalışmalara yer verdiğimiz doğrudur. İster küçük ölçekli isterseniz de büyük ölçekli projeleriniz olsun laravel yoluna başvurarak geliştirilmesini sağlamış olursunuz. Geniş projelere kadar yayılabilen yazılım yapabilme imkanı sunan açık kaynak kodlu frameworktür. Üstelik 2016 senesinde yapılan framework anketlerine bakıldığı zaman liderliği elden bırakmamış olduğu net şekilde görüldü. Laravel avantajları ve özellikleri en çok merak edilen bir başka konudur. Kısa bir zaman zarfı içerisinde öğrenerek projelerinizin geliştirilmesini sağlamış olursunuz. Üstelik işin en güzel yanlarından birisi de projelerinize ara verip belirli bir zaman sonrasında yeniden dönüş yapsanız bile tekrardan geliştirilmesini sağlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz