Açık Kaynak Kodu Nedir ?

0
106

Açık kaynak kodu, açık kaynak/kaynaklı veya kaynağı açık yazılım, kaynak kodu isteyen herkese açık olan yazılımlardır. Ayırt edici özelliği ise kullanıcıya yazılımı değiştirme olanağı sağlamaktadır.
Açık kaynak kodu demek o yazılımın ücretsiz ve öğür bir yazılım olduğu anlamına gelmektedir. Yazılımlar içerisinde yer alan kodlar görüntülenebilir ve diğer yazılımcılar veya kullanıcılar tarafından değiştirilip geliştirilebilmektedir.


AÇIK KAYNAK KODLU İŞLETİM SİSTEMİ
Açık kaynak kodu “özgür yazılım” hareketinin başlamasına neden olmuştur. Ücretli yazılımların işletim sistemleri kullanıcılara lisans karşılığı satılmaktadır ve kaynak kodları gizlenmektedir. Bunun sonucunda Linux tabanlı işletim sistemi ortaya çıkmıştır ve bu açık kodlu bir yazılımdır. Kullanıcıların geliştirmesine olanak sağlamıştır. Tamamı ücretsiz olarak kullanılmaktadır.


AVANTAJLARI
Açık kaynak kodu yazılımların birçok avantajı bulunmaktadır. Bunlardan bazıları aşağıda liste halinde yer almaktadır:
Bu programlar, yaratıcılığa yardımcı olmaktadır.
Herhangi bir açık bulunduğunda ilgili birçok kişi olduğundan o açık hemen kapatılabilmektedir.
Yazılımların farklı çeşitleri ortaya çıkar.
Yazılım geliştiricisinin bilgisayarınızda güvenilir işler yaptığından emin olmanızı sağlamaktadır.
Açık kodlu yazılım sistemleri, örneğin Photoshop gibi ticari yazılımlara alternatif olarak Gimp gibi açık kaynaklı, ücretsiz yazılımlar çıkmıştır ve çıkmaya da devam etmektedir. Çeşitlilik ve kalite artırımı için kullanılıp geliştirilmesini sağlamaktadır.


AÇIK KAYNAK YAZILIMLARI
Bilgisayarınızda kullanabileceğiniz lisanslı ve ücretsiz açık kaynaklı yazılımlara örnek verecek olursak; LibreOffice, GIMP, VLC Media Player, Shotcut,Audacity, Mozilla Firefox, Mozilla Thunderbird, KeePass Password Safe, FileZilla ve 7zipprogramlarını ilk olarak sıralayabiliriz.
Açık kaynak kodu yazılımlardaki amaç iş birliği ve bilgi paylaşımını destekleyen programlardır. Kod açık olduğu için çok sayıda kişi tarafından kullanılabilir ve denetimi yapılabilir. Böylece herhangi bir hata olduğunda bildirimde de bulunulabilir. Yeni güncellemeler yapılabilir.
Açık kayna kodu yazılımlarda en önemli unsur gerektiğinde üzerinde değişikliklerin yapılabilmesidir. Bu nedenledir ki özgür yazılım olarak ifade edilir. Fakat bu her yazılımcının değişiklik ya da dağıtım için izin verdiği anlamına da gelmemektedir. Doğal olarak yazılımcı emeği karşılığı ücret talebinde bulunabilir veyahut bakım ve hizmet için de ücret isteme hakkına sahiptir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz