ICANN Nedir ? Ne İş Yapar ?

0
197

ICANN, türkçe karşılığı İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu olan alan adı, patent gibi işlerle uğraşan herkesin bir yerde göreceği uluslararası kurumdur.

Neredeyse her domain satış firmasında ICANN logosunu veya yazısını bir yerde görürsünüz. ICANN Domain sektöründe en üst merci olarak bilinir. ICANN teknik açıdan bakıldığında uluslararası IP tahsisi, sistem yetkili yönetimi (DNS), üst düzey alan adları (TLD), protokol parametrelerinin belirlenmesi veya kök sunucuların yönetiminde sorumlu olan üst düzey bir kurumdur. Kısaca internette teknik veya politik konularda yönetim ve sorumluluk sahibi olan bir kurumdur.

ICANN Ne iş yaparKısaca yukarıda bahsettiğimiz ICANN sorumluluğunda yönetilen DNS’in vs. ne anlama geldiğini bilmeyen arkadaşlarımız için açıklayalım. Bildiğiniz gibi internete bağlanan her bilgisayara birer IP adresi atanır. Bu IP adresleri internet üzerinde sizin adresiniz olarak tanımlanır ve bilgisayar arası haberleşmede yol gösterici olarak görev alır. Ancak siz herhangi bir siteye girerken normalde IP adresini yazmanız gerekli ancak bırakın IPv6 standartlarını IPv4 standartlarında bile insanların 2 3 siteden fazlasını ezberleyememesi “Domain”(alan adı) konusunu gündeme getirmiştir. Domain sayesinde IP’lerle bağlanabildiğiniz sitelere aynı zamanda alan adlarıyla bağlanabilmek mümkün olmuştur. Yani örneğin ICANN ana sayfasına gireceksiniz girmek istiyorsanız ya “192.0.34.163” Ip adresini girmeniz gerekiyor ya da “icann.org” yazmanız gerekmektedir. Bu şekilde düşünüldüğünde alan adlarının işlerimizi oldukça kolaylaştırmaktadır.

Peki bu sistemde ICANN nerede rol alıyor ?

ICANN yukarıda bahsettiğimiz DNS’lerin teknik unsurlarından ve evrensel çözülebilinirliğinden sorumludur. Aynı zamanda eşsiz teknik tanıtıcılarının dağıtımından ve Üst Düzey Alan isimlerinin (.com, .net, .biz vs.) kullanımlarının sorunsuz bir şekilde dağıtılmasını gözlemler.

Kısacası ICANN, teknik bölümde alan adı kısmında ve insanların internette rahatça alışverişte bulunmalarına, iletişim kurmalarını sağlamak amaçlı kar amacı gütmeyen yüksek düzey bir kurumdur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz