Çalışabilir Dosya Uzantısı COM

0
229

Merhaba değerli okurlarım, başlıkta com u gördüğünüzde ilk olarak aklınıza muhtemelen alan adı uzantı olan com gelecektir fakat o bir dosya uzantı değildir. Exe gibi bir çalışır dosya uzantısı yani uygulamalar, örneğim teamviewer indirdiğinizde setup.exe  gibi bir dosya inecektir, yükleme yapmak için bu tarz çalışabilir uzantılar ihtiyaç vardır.

Üniversite 1. sınıfta programlama vize sınavında çalışabilir dosya uzantısı diye bir soru çıktı, mertcanilter.com.tr daki alan adı uzantısı dışında bir dosya uzantısında COM uzantısı görmediğim için direkt işaretledim ve yanlış yaptım. Exe türü bir çalışabilir dosya uzantısı olarak kullanılıyormuş. İşletim sistemlerinde bulunan COM, EXE vs. çalışabilir bir dosya uzantısı olarak kullanılıyor. COM dosya uzantısının açılışı Command olarak bilinir. Kısaca çalışabilir dosya uzantısı COM komut dosyasıdır.

Çalışabilir Dosya Uzantısı COM
Com uzantılı komut dosyaları Command Prompt programında komutlar satır yazılır. Benim vize sınavında yaptığım hata gibi web sitelerinde kullanılan .com uzantısı ile karıştırılmamalıdır. Bir musibet bin nasihatten yeğdir cümlesini iyice idrak ettim, ne olursa olsun unutamayacağım bir bilgi olarak aklıma kazındı artık. Web sitesi alan adı uzantısı olarak kullanılan com, Communication ve Commercial kelimelerinden türemiştir. Dosya uzantısı olan COM Command’ın kısaltmasıdır.

ÖNEMLİ BİLGİ: COM uzantılı bir dosya e-mail ile alındığında hemen silinmelidir mail zira COM dosya uzantısı içeren dosya trojen içerir.
COM dosyası EXE dosya türü ile benzer şekilde çalışır dosyalardır. Lakin çalışabilir dosya uzantısı COM, Exe dosyalarına göre daha küçük boyutlara sahiptir ve işlem bazında kısıtlıdır. Piyasaya ilk çıktığı yıllarda COM dosyaları ilk olarak DOS işletim sistemleri için tasarlandı fakat Windows cihazlarda da çalışmaktadır. Bir klasör içerisinde COM ve EXE uzantısına sahip ve isimleride aynı olan dosyalar için çalışma önceliği çalışabilir dosya uzantısı COM dadır.

Çalışabilir Dosya Uzantısı COM dosyasını çalıştırmak için çift tıklamak yeterli olacaktır. Umarım vize sınavında yaptığım hatayı yapmamışsınızdır hayatınızda, hatalardan ders almayı bilin, bilgisayarınız yüzlerce dosya uzantısı vardır, diğer dosya türlerini de öğrenmek için takipte kalın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz