Çalışabilir Dosya Uzantısı COM

Merhaba değerli okurlarım, başlıkta com u gördüğünüzde ilk olarak aklınıza muhtemelen alan adı uzantı olan com gelecektir fakat o bir dosya uzantı değildir. Exe gibi bir çalışır dosya uzantısı yani uygulamalar, örneğim teamviewer indirdiğinizde setup.exe  gibi bir dosya inecektir, yükleme yapmak için bu tarz çalışabilir uzantılar ihtiyaç vardır.

Üniversite 1. sınıfta programlama vize sınavında çalışabilir dosya uzantısı diye bir soru çıktı, mertcanilter.com.tr daki alan adı uzantısı dışında bir dosya uzantısında COM uzantısı görmediğim için direkt işaretledim ve yanlış yaptım. Exe türü bir çalışabilir dosya uzantısı olarak kullanılıyormuş. İşletim sistemlerinde bulunan COM, EXE vs. çalışabilir bir dosya uzantısı olarak kullanılıyor. COM dosya uzantısının açılışı Command olarak bilinir. Kısaca çalışabilir dosya uzantısı COM komut dosyasıdır.

Çalışabilir Dosya Uzantısı COM
Com uzantılı komut dosyaları Command Prompt programında komutlar satır yazılır. Benim vize sınavında yaptığım hata gibi web sitelerinde kullanılan .com uzantısı ile karıştırılmamalıdır. Bir musibet bin nasihatten yeğdir cümlesini iyice idrak ettim, ne olursa olsun unutamayacağım bir bilgi olarak aklıma kazındı artık. Web sitesi alan adı uzantısı olarak kullanılan com, Communication ve Commercial kelimelerinden türemiştir. Dosya uzantısı olan COM Command’ın kısaltmasıdır.

ÖNEMLİ BİLGİ: COM uzantılı bir dosya e-mail ile alındığında hemen silinmelidir mail zira COM dosya uzantısı içeren dosya trojen içerir.
COM dosyası EXE dosya türü ile benzer şekilde çalışır dosyalardır. Lakin çalışabilir dosya uzantısı COM, Exe dosyalarına göre daha küçük boyutlara sahiptir ve işlem bazında kısıtlıdır. Piyasaya ilk çıktığı yıllarda COM dosyaları ilk olarak DOS işletim sistemleri için tasarlandı fakat Windows cihazlarda da çalışmaktadır. Bir klasör içerisinde COM ve EXE uzantısına sahip ve isimleride aynı olan dosyalar için çalışma önceliği çalışabilir dosya uzantısı COM dadır.

Çalışabilir Dosya Uzantısı COM dosyasını çalıştırmak için çift tıklamak yeterli olacaktır. Umarım vize sınavında yaptığım hatayı yapmamışsınızdır hayatınızda, hatalardan ders almayı bilin, bilgisayarınız yüzlerce dosya uzantısı vardır, diğer dosya türlerini de öğrenmek için takipte kalın.

Önceki Yazı CSS İle Temel Düzey Etiket Biçimlendirme
Sonraki Yazı SEO Terimleri ve Anlamları

Yazar Hakkında

Mert Can İlter
Mert Can İlter 136 yazı bulunuyor

19 Yaşında İstanbul doğumlu webtasarımcı. Samsun 19 Mayıs Üniversitesi, Bilgisayar Programcılığı öğrencisi. Webtasarım, seo işleriyle uğraşan amatör fotoğrafçı ve hayvansever kimse.

Benzer Yazılar

Webmaster 1 Yorum

Webmaster Kime Denir?

Web dünyasında “Webmaster” sözcüğü sık sık tekrarlanmaktadır. Peki, webmaster kime denir? Webmaster, web sitesini geliştiren kişi demektir. Türkçe tam karşılığı internet sitesi uzmanıdır. Webmasterlar, bağımsız ya da bir şirkete bağlı

Webmaster 2 Yorum

Mysql Sorgu Örnekleri (Select, İnsert into, Update, Delete, Count, Sum, Like)

Web işleri nankördür, derdi bir hocam, bugün gözün kapalı yazdığın kodu yeri gelir saatlerce yazsan da çalıştıramazsın derdi. Zaman geçtikten sonra piyasaya dahil olduktan sonra anlıyor insan öğrendiklerini geliştirmesi gerektiğini..

Webmaster Yorum Yok

Htaccess, Internal Server Error Sorunu ve Çözümü

Merhaba değerli okurlarım, webmasterlar sitelerini kodlarken yönlendirme kodlarına ihtiyaç duyarlar, bu kodlar bazen haberdetay.php veya urundetay.php gibi olabilir bunun dışında yönlendirme kodlarını kullanacağınız bir alan daha vardır oda seo amaçlı

Yorumlar

Yorum Yapılmamış!

İlk yorumu sen yapmak ister misin!