UI ve UX Nedir ?

0
225

UI ve UX, kullanıcı ara yüzlerin tasarımı ile ilgili tasarım disiplinidir. UX (User Experince) içinde UI’i içeren ve kullanıcı deneyimi anlamına gelmektedir. Kullanıcıların memnun bir şekilde olumlu site deneyimine sahip olmaları amaçlanmaktadır. UI de deneyimin tasarım kısmını tanımlar.

UI tamamen ara yüz tasarımı ile ilgilenmektedir. UX ise tasarlanacak ara yüzün nasıl daha basit, hızlı ve kullanılabilir olması gerektiği ile ilgilemektedir. Kısaca kullanıcı deneyimidir. Özetle UX, birden fazla disiplini barındırmaktadır.
UI SOMUT – UX SOYUTTUR 
UI somut, UX ise soyuttur. UI, görünen her şeyin görsel yönden tasarlanmasıdır. Örneğin, tabletler üzerindeki tuşlar, renkler, bunların boyutları ürün tasarımını gerçekleştirenlerin verdiği kararlar neticesinde uygulanır. Asıl önemli olan kullanıcıların web sitelerinde daha uzun süre kalmalarını sağlamaktadır.
UX ise somut bir tasarım ortaya koyamasa da, UX tasarımcısı nasıl göründüğünden ziyade nasıl hissettirdiğine odaklanmaktadır. Hedefleri kullanıcıların memnun kalacakları bir site deneyimi yaşamalarını sağlamaktır.
UX ve UI tasarım ilkeleri birbirlerini tamamlar ve birlikte kullanılmaktadır.


UI ve UX TASARIMCILARININ KULLANDIKLARI PROGRAMLAR
UI tasarımcılarının kullandıkları programlar arasında; Sketch, Adobe XD ve Gravit Desginer bulunmaktadır. Sketch; çok yönlü vektör tasarım aracıdır. Adobe XD’de bir tasarım aracıdır. Web sitesi ya da kullanıcı ara yüzün nasıl görünmesini istediğinize yönelik bir örnek sunmanıza yardımcı olacak bir programdır Gravit Designer ise vektör tabanlı bir tasarım aracı olup Sketch’ten esinlenilmiştir.
UX tasarımcılarını kullandıkları programlar arasında da Mind Manager, SmartDraw, Mock Plus ve User Testing programları bulunmaktadır. Mind Manager, zihin haritalama yazılımı uygulamasıdır. Kullanıcıların bilgiyi işleme ve paylama biçimlerini basitleştirerek daha pratik ve hızlı çalışmasına yardımcı olmaktadır. SmarDraw, web grafikleri, istatistik çizimleri gibi çeşitli kullanabileceğiniz çizim programıdır. Bu program sayesinde kolay bir şekilde farklı çizim ve şemaları oluşturulmasına yardımcı olur. Mock Plus, masaüstü bazlı bir program olup örnek ürün geliştirmesini kolaylıkla yapar. Son olarak User Testing web siteleri ziyaret etmenizi sağlayarak, verilen görevleri yapmanızı sağlamaktadır.

 
Kaliteli ve hızlı bir UX ve UI tasarım desteği, kullanıcı ara yüzü ve kullanıcı deneyimi, iyi bir web sitesinin olmazsa olmazlarıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz