Alan Adının SEO’ya Etkisi

0
221

Geçmiş yıllarda 100’ün üzerinde yeni alan adı uzantısının devreye girmesiyle ülke uzantılarının artık pek bir anlamı kalmamıştır. Hiç bir etkisi yoktur diyemiyoruz. Şöyle ki; Google Web Yöneticisi Araçları’nda dikkat edecek olursanız, “Uluslararası Hedefleme” bölümünde, örneğin .com.tr alan adları otomatik olarak “Türkiye” ile ilişkilendirilir.

Yıllardır çok fazla insanın kafasını kurcalayan sorunlardan biri site ismi mi yoksa domain uzantısı önemli mi? Bu, soruya 2 açıdan bakarak 2 farklı cevap verilebilmektedir, ilk olarak düşündüğünüzde sitenin isminin yazması kolay, akılda kalıcı ve elinizde bulunan işinize uygun bir alan adınızı alırsanız önemli bir durumdadır. Çünkü akılda kalıcı olan siteler, kullanıcı geri gelmesini kolaylaştırmaktadır. Bu yüzden akılda kalıcı bir alan adı seçmeniz sizin faydanıza olacaktır. Ayrıca yaptığınız iş ile seçtiğiniz alan adı kelimeleri birbirine uyuyor, yani örtüşüyor ise sizin işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Bu sizin için hem sitenize hizmetinizi rahatlatarak kısa vadede yatırımınızı geri almanızı sağlayacak hem de sitenizdeki gelişmelerinizi hızlandıracaktır. Gelişmeler olarak bahsettiğim kısım eğer çalıştığınız ve istediğiniz alan çok rekabet gerektirmiyorsa siz daha hızlı ilerleyerek, daha az çalışma ile ön plana geleceksiniz.

Site adınızı “mertcanilter” olarak belirlediniz peki eki uzantımız ne olacak? Organize gerektiren işler ile uğraşıyorsak org, ağ ya da internet hakkında işler ile uğraşıyorsak net mi olmalı? İnsanların alışkanlıkları hep .com uzantısından yanadır. Fakat genelde birçok alan adının .com adresi doludur. Eğer .Com dolu ise kafanıza göre Org, Net gibi uzantılar almak mantıklıdır. Ayrıca eğer farklılık yaratmak istiyorsanız alan adında olduğu gibi uzantısında da bazı siteler için farklılık yaratın ki kalıcılık oranının artışını ordan da sağlayın. Şöyle bir örnek ile açıklayalım; Siz hdfilm izle diye bir site açtınız. Çok kaliteli filmleri sitenize yüklediniz ve yavaş yavaş kullanıcılar sitenize ziyaret etmeye başladı. Burada aslında içerik kaliteniz ve Google aramalarınız zaten sizi ön plana atacaktır. Yani site isminizin belirlenmesi sizin işlemlerinizi hızlandıracak, aramalarda ön planda olmanızı sağlayacaktır. Fakat uzantının pek bir önemi olmayacaktır. Çünkü gelen kişinin film ihtiyacını karşılıyor ve kaliteli içerik sunuyorsanız uzantı, alan adı vs önemli değildir. Eğer çok kaliteli oluşturmuşsanız siteni muhtemelen sık kullanılanlara eklenecektir.

Şimdi gelelim uzantı ne zaman önemli? Uzantı daha çok ürün odaklı, kurumsal web sitelerinde daha öne plandadır. Yani yeni bir web sitesi kurmuşsunuz uzantınız .abc. Bu ne böyle, kim bunlar derler. Fakat daha bilindik uzantılar size bir tık daha ön planda tutar. Çünkü güven verir ve güveni sağlamanıza yardımcı olur. Misal önemli olan uzantılardan birisi .tr uzantılarıdır. Çünkü kişisel .com.tr uzantılarını ya da .net.tr uzantılarını almak için bazı belgelere ihtiyaç vardır. Siz bunları gördüğünüzde bir nebze daha güvenilir konuma gelirsiniz. Çünkü belgeler yardımı ile bu uzantıyı almışsınızdır. Kısacası sıradan, standart içerikli bir web sitesi açacaksınız ne uzantının ne de ismin pek önemi vardır. Asıl önemli olan kullanıcının gerçekten aradığını bulup bulamadığıdır. Ama daha farklı bir planınız var ise uzantıya ve isminize dikkat ediniz. İyi bir planlama ve yeterli süreçte sağlam bir web sitesine sahip olabilirsiniz…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz