SEO Uyumlu Blog Başlıkları Nasıl Oluşturulur?

1
180


SEO uyumlu blog başlıkları oluşturma konusunda açıklamadan önce SEO’nun ne anlama geldiğinden bahsedecek olursak; SEO açılımı olarak Search Engine Optimization yani Türkçe karşılığı olarak arama motoru optimizasyonu olarak ifade etmek mümkündür. Blog adresinizde bulunan başlıkları arama motorlarında gözükme için iyileştirilmesi son derece önemli olmaktadır. Bu iyileştirmeler vasıtasıyla daha fazla kişiye ulaşmanız mümkün olmaktadır.
SEA yani arama motoru optimizasyonu konusu asla önemini yitirmeyecek olan çalışmalar bütünüdür. Yazılarınızın ve içeriklerinizin arama motorlarında görünür olabilmesi için bu çalışmaya ağırlık verilmesi gerekmektedir. Blog yazarlığına özellikle yeni başlayan yazarlar arama motoru optimizasyonu yapmaya çalışırken kötü sonuçlar alabilmektedir.


Sayfa Başlığı Konusunun Önemi
SEO uyumlu blog başlıkları oluşturma konusuna bakıldığında bütün nitelikler göz önünde bulundurulduğu zaman, arama motorlarındaki en önemli özelliğin sayfa başlığı olduğunu söyleyebiliriz. Sayfa başlığı o sırada arama yapan bütün kullanıcılara gözüken kısım olmaktadır. Sayfa başlığı çoğunlukla yazı başlığı kavramı ile karıştırılmaktadır. Sayfa başlığı açtığımız sekmelerin üst kısmında görünen başlıktır. Yazı başlığı ise bakıldığı zaman sayfanın içerisinde gözüken başlık olmaktadır.


Bir blog yazarı olarak yapılması gereken en önemli şeyler sayfa başlığını iyileştirmek ve arama motorları vasıtasıyla gelen kullanıcıların ilgisini çekebilmektir. Kullanıcılar arama yaptıkları esnada gördükleri başlıklar konusunda memnun olurlarsa siteye tekrar göz atacaklardır.


SEO Uyumlu Başlıklar Yazmanın Püf Noktaları
SEO uyumlu blog başlıkları oluşturma konusunda başarılı olmak için bilmeniz gereken belli başlı kurallar vardır. Öncelikli olarak bilinmesi gereken ilk basit kural başlıkları 65 karaktere sığdırmaktır. Çünkü Google arama sonuçlarında yer alan bütün başlıklarda boşluklar da dahil olmak üzere 65 karakter sınırı vardır. Sayfalara uygun başlıklar seçilmesi de bir diğer önemli konudur.

Sayfa başlıklarını oluştururken özellikle sayfa içeriğine bağlı kalınması gerekir. Başlıkları belirlerken öncelikli olarak anahtar kelime kullanılmalıdır. Seçilen anahtar kelime mümkün olduğu kadar başlangıç kısmına yakın tutulmalıdır. Ayrıca anahtar kelime tekrarından da kaçınmak gerekir.

Düşünülenin aksine anahtar kelimeyi tekrar tekrar kullanmak bir fayda sağlamayacağı gibi sonuçları da kötü olabilmektedir. Çeşitlilikleri yakalayabilmek için kelimelerin çoğul hallerini kullanmak doğrudur. Unutulmaması gereken diğer bir konu da açıklayıcı kelimeler kullanılmasıdır. Sayfa başlıklarında anahtar kelimelerin yanında açıklayıcı ve tanım içeren kelimelere yer verilirse kullanıcılar için daha çok dikkat çekecektir.

1 Yorum

  1. MRH nasılsınız umarım iyisinizdir bu gün kendi sitem olan www. kumas .org için araçtırma yaparken google de ilk sayfada senin siteye denk geldim yaklaşık 7.8 konu okudum sonra bir kaç arkadaş geldi onlarada gösterdim okuduğum konuları ben okumuş olduğun konuları evet ciddi anlamada hasseten faydalı gördüm tavsiye ettiğim arkadaşlarda pay yapılan konular çook güzel anlamlı bilgi verirci olduğunu söylediler siteye kaç kişi emek verdi bilmiyorum ama emek çok öenmli verilen emeğin karşılığını almak daha güzel yapmış olduğunuz çalışmalardan dolayı tebrik ederim başarınız daim olsun el emeğiniz göz nurunuz olan konular devamı gelmesini temeli ederim saygılaırımla KUMAŞÇI KEMAL

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz