Kişisel Blogların Hedefleri Neler Olmalı?

2
210

Uzman olduğunuz ya da kendinizi geliştirebileceğinize inandığınız bir konu üzerine akademik ya da akademik olmayan bir şekilde kişisel bir blog oluşturma niyetindeyseniz bu işi yapmak için belli başlı bilmeniz gereken şeyler var olmaktadır.

Peki, Kişisel Blog Nedir?

Belirli ya da farklı konularda kişisel tecrübelerimizi, duygu ve düşüncelerimizi kaleme aldığımız blog türüdür. Genel konulu bloglara nazaran daha kişisel konular ele alan bloglardır. Genel bloglarda her türlü konu üzerine yazılabilirken kişisel bloglar, blog yazarının ilgi alanları ve tecrübelerine göre şekillenir.

Kişisel Blogların Hedef Noktası

Eğer gerçekten ilgi çekici ve de emek gerektiren yazılar yazmazsanız günümüz web dünyasında oluşmuş olan yüz binlerce blog içinden sıyrılıp kendinizi göstermeniz pek mümkün olmayacaktır. Yani, bu nedenden ötürü gerçekten ilgi çekici şeyler yazmalısınız ki insanlar sizin blogunuzu ziyaret eder hale gelmeli ve de bunu yapmaktan zevk almalıdır. Bu sebepten ötürü de öncelik olarak bir hedef belirlemeniz doğru ve yerinde olmuş olacaktır.

Bu hedef kendi ilgi alanlarınız, mesleğiniz ya da hobileriniz olabilir. Hatta bu düşünceleriniz bile olabilir. Fakat içeriği kendiniz oluşturmuyor, deneyimlerinizi göstermiyor ya da kopya düşünce yapısını blogunuzda uyguluyorsanız bu sizin baştan kaybetmenize neden olacaktır.

En çok görülen ve rahatsız eden bir durumda blog sahiplerinin kişisel bloglarını hayat hikâyesi yazar gibi günlük olarak gerekli gereksiz her şeyi yazarak kullanmaları durumudur. Özel hayatınızda yaşadığınız günlük olaylar, tartışmalar, kavgalar insanları ilgilendirmeyecek ve itici görünecektir. İnsanların çoğu genellikle bugün bu adamın hayatında ne olmuş diye merak etmeyecektir.

Bu sebepten ötürü de günlük olarak yaşanılan sıkıcı olaylar yerine daha çok elde edilen deneyimleri düşünce bazlı olarak insanlara sunmak daha ilgi çekici olacak ve daha çok kişi tarafından blogunuz takip edilmeye başlayacaktır. Bu sayede standart bloglar ile aranızda ki ince çizgiyi de korumuş olursunuz.

Kişisel Bloglarda Tanıtımın Önemi

Blogunuza belli aralıklarla özgün ve de kaliteli olarak görülen içerikler giriyorsanız ama buna rağmen bir türlü istenilen kitleye ulaşamıyor ve de tıklanma sayısı anlamında kişisel blog olarak yeterli ilgiye ulaşamıyorsanız bunun için öncelikle blogunuzu iyi tanıtmanız gerekmektedir.

Blogunuzu çok iyi tanıtırsanız bu sayede tıklanma sayınız artar; gönderdiğiniz faydalı ve kaliteli yazılar daha çok kitleye ulaşmış olur. Blogunuzu tanıtmak için ücretsiz tanıtım yapan siteleri tercih edebilir ya da kendinize bir bütçe ayırarak ücretli tanıtım yazıları da alabilirsiniz.

Sonuç:

Kişisel blogunuzun hedefini belirlemek, gerçekten de çok önemli. Hem blog yazarları çevresinde tanınmak hem de geniş bir çevreye hitap edip sadık okuyucular kazanmak için hedef belirlemelisiniz. Hedefinizi belirledikten sonra blog yazarlığından zevk alacak ve daha planlı ve programlı olarak ilerleyeceğiniz için kısa sürede başarıyı elde edeceğinizi göreceksiniz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz