İçerik Koruma Yöntemleri

0
396

Kurumsal siteleriniz, bloglarınız vb siteleriniz için belki saatlerinizi harcayıp özgün bir makale oluşturmak için uğraşıyorsunuz. Fakat emek vererek oluşturduğunuz bu yazıları copy-paste olarak adlandırılan sistemle çalıyorlar. Bunu önlemenin yolları elbet var, kimisine göre bu yöntemler aşılabilir durumda, kimisi için sadece belirli şirketlerin koruması yeterli.

Arkadaşlar bu içerik hırsızları, çoğu üşenip kendi yazısını yazamadığı için yada çalmak istediği yazıyı yazacak kapasitesi olmadığı için çalıyor.

İçerik koruma yöntemleri ‘nden 3 basit adım sunmak istiyorum sizlere;

1. Yazı Seçme İptali

Sitenizin <head> </head> tagları arasına;

<script language=”JavaScript1.2″>
function disableselect(e){
return false
}
function reEnable(){
return true
}
document.onselectstart=new Function (“return false”)
if (window.sidebar){
document.onmousedown=disableselect
document.onclick=reEnable
}
</script>

Bu kodu yapıştırarak yazı seçme işlemini siteniz için kapatmış olursunuz.

 

2. Sağ Tık İptal

Yine aynı şekilde head tagları arasına;

<script language=”javascript” src=”http://is.sitekodlari.com/sagtusengelleme1.js”></script>

Bu kodu yapıştırarak websiteniz için sağ tık iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 

3. Dmca Protection Lisans

Bir site bu gibi durumları düşünmüş ve bunları engellemek için ücretsiz hizmet vermeye başladı. Ancak bu sitenin yaptığı biraz cezalandırma sistemine dönüşüyor. Sitelerinizdeki içerikleri korumak için Dmca Protection lisans sağlıyor. Üstelik ücretsiz. Üye sayısı her geçen gün artan bu site, üyelerinin sitesindeki içerikleri lisanslıyor. www.dmca.com adresinden kayıt olabiliyorsunuz. Henüz Türkçe dil desteği yok. Sizin sitenizi inceliyorlar ve kabul görürseniz Dmca Protection dünyasına katılmış oluyorsunuz. Herhangi bir şekilde sizin sitenize ait yazı, eser vb. özgün içerikler çalınırsa, izinsiz kopyalanırsa siz bunu siteye bildiriyorsunuz. Şuan için bu sitenin lisansladığı 30 milyona yakın site var.

Üyelik bilgilerinizi girerken dikkat etmeniz gereken en önemli faktör devamlı kullandığınız gerçek bir e-mail adresi yazmak. Sistem işini yapabilmek için, sitenize bir kod (dmca logosu) eklemenizi istiyor. Bu logonun boyutlarını renklerini tasarımınıza uygun bir şekilde ayarlamanıza da olanak sağlıyor.

 

Ancak ilk 2 adım zaman zaman bir şekilde aşılabiliyor. Fakat üşengeç hırsızlar bu yöntemlerle pek uğraşmazlar(bence) çoğu zaman ilk 2 adım sizin için yeterli olsa da bazı durumlarda DMCA ya ihtiyaç duyabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz