Freelance Çalışmanın Zorlukları

4
176

Tam zamanlı olarak serbest çalışan (Freelance) bir kişi durumundan memnun olabilir ancak bunu tamamen hayal edilen iş olduğunu söylemek zordur. Örneğin birçok kişi serbest çalışma tarzını bir iş pozisyonu olarak görmemektedir. Daha kötüsü ise serbest çalışmanın faydaları olarak gördüğünüz birçok durum aslında negatif sonuç doğurabilir.

Yazımda tam zamanlı serbest çalışan birisinin daima pozitif olarak nitelendiremeyeceği bazı durumlara değineceğim.

Kendi takviminizi oluşturursunuz

Serbest çalışan (Freelance) birisi olmanız zaman üzerinde maksimum kontrol sağlamayı gerektirir ancak bu aslında pek doğru değildir. Müşteriler size telefonla veya e-posta yoluyla doğrudan ulaşmak isterler. Bu normal bir durumdur ancak yapacağınız görüşmeler sizin takviminize göre olmaz. Diğerlerinin takvimine uygun şekilde telefonunuza cevap vermek zorundasınızdır. Onları çok fazla bekletemezsiniz. Bunun için kendi zamanlarınızı belirleyecek olsanız bile her zaman tam olarak verim alamayabilirsiniz. Sabah 9 – akşam 5 şeklinde çalışan bir kişinin bir yapısı vardır ve işveren bu kişinin iş sürecini takip edebilir. Ancak tam zamanlı serbest çalışan bir kişi olduğunuz sürece zaman açısından kesin çizgiler söz konusu değildir.

Bağımsız çalışırsınız

Evet, sinir bozucu iş arkadaşlarıyla uğraşmak zorunda kalmazsınız ancak her tam zamanlı serbest çalışan kişinin bilmesi gereken bir durum vardır. Tüm gün ve her gün tek başınıza çalışmalı ve her şeyin tek başınıza iyi olmasını sağlamalısınız. Kariyer etkinliklerine katılarak kendinize bir ağ oluşturma şansı yakalayabilirsiniz veya biraz daha sosyal olmaya çalışabilirsiniz. Ancak bu konuda dikkatli olmalısınız çünkü bu tip insanlar düzenli bir çalışma saatleri olabilir. Bu düzenli bir çalışma saatine gereksinim duymanız için ikinci bir olası nedendir.

Verimli olmak için daha iyi ödeme alabilirsiniz

Genellikle serbest çalışan (Freelance) kişilere yapılan ödemeler iş başına yapılan ödeme şeklindedir. Bu tip bir durumda verimliliği dışarı atmış olursunuz. Bir işi ne kadar hızlı bitirirseniz bir o kadar daha fazla kazanma şansınız vardır. Kulağa hoş gelebilir ancak ne kadar zaman çalıştığınızı gözden kaçırmış olursunuz ve aynı zamanda bu sizin verimliliğinizi düşürürsünüz. Bu nedenle iş başına değil, saat başına yapılan anlaşmalara yönelmeye çalışmalısınız.

Kendi patronunuz olursunuz

Kendi patronunuz olmak bir hayaldir ancak asla gerçekleşmeyecek bir hayaldir. Başlık ne olursa olsun patron size ödeme yapacak kişidir. Bir tam zamanlı serbest çalışan kişiyseniz, bu durumda birden fazla patronunuz olacak demektir. Artık farklı patronlara hizmet eden birisinizdir ve her birinin beklentisi farklıdır. Daha kötüsü ise tüm müşterileri memnun etmeye çalışmaktır çünkü işi sizden alıp başkasına vermek onlar açısından oldukça kolaydır. Daha serbest çalışma fırsatı ararken bu unsuru göz önünde bulundurun.

Ücrette pazarlık size aittir

Bu kulağa hoş gelebilir. Serbest çalışan bir kişi olduğunuz zaman pazarlık durumunu dilediğiniz gibi yürütebilme şansına sahip olabilirsiniz. Hatta iyi bir pazarlıkçı olmak için yeni şeyler öğrenmeye çalışabilirsiniz ancak birçok yönden pazarlık yapabilmek doğal bir yetenektir. Bir süre sonra bu durumu arkadaşlarınızla tartışmaya başlayabilirsiniz ancak onların bu tip bir problemi olmayabilir çünkü onlar düzenli olarak pazarlık yapmak zorunda kalmayan kişiler olabilirler.

Çok daha çeşitli işler yapabilirsiniz

Tam zamanlı serbest çalışan biri olarak iş çeşitliliği konusunda çok daha fazla seçeneğiniz olabilir. Bu doğrudur. Bir yazar olarak birçok farklı konuda yazabilir ve birçok farklı alanda araştırma yapabilirsiniz. Ancak, tam zamanlı serbest çalışan bir kişi olarak başarılı olan kişiler arasında yer almak istiyorsanız bu durumda belirli konulara bağlı kalmanız gerekir. Bir konuda düzenli olarak yazmak çok daha iyi bir fikirdir. Serbest çalışan (Freelance) bir kişi olmak istiyorsanız bu göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer önemli unsurdur.

4 YORUMLAR

  1. Merhaba bende kredibanka.org isimli sayfa sahibi ve gelirini buradan elde eden biriyim.
    Anlatmış olduklarınızı detaylı okudum da, benm sorunum kendime düzenli bir cetvel çizememem.
    Aslında en büyük sorun meslek olarak hangi sıfata sahibim onu bile bilmiyorum. Düzenli bir çalışma saati oluşturmak istiyorum fakat iş yapısı olarak süreklilik gerekirse bile yazmak bazen çok yoruyor. Bir türlü hani 5 6 saat sürekli yapayım sonra kendime vakit ayırayım olayını yapamadım.
    Bu konu hakkında önerilerinizi ve sayfayı incelemenizi rica ediyorum. Biraz zor bir sektördeyim. Teşekkürler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz