Türkiye’de Neler Oluyor?

1
476

Türkiye’de neler oluyor derken asıl sorulan web tasarımda neler olduğudur. Türkiye’de genellikle web tasarımı kurumsallaşamamıştır. Kurumsal olarak yapılması gereken web sitelerinin haricinde genellikle ya hazır siteler kullanılmakta, ya da amatörce gerçekleştiren kişiler tarafından hizmet sunulmaktadır. Genellikle web tasarımını ek iş olarak düşünen kişiler tarafından sunulan hizmetlerin de kalitesi tartışılmaktadır. Oysa web sitesi tasarımının profesyonelce yapılması gereklidir. Ayrınca sadece sitenin tasarlanması ile işlem tamamlanmamakta, tasarımın dışında yapılması gereken bazı işlemler bulunmaktadır. Amatörce hizmet veren kişilerden web sitesi ile ilgili tüm hizmetleri yerine getirmesi beklenmemelidir. Öncelikle web sitesi kusursuz olarak programlanmalı ve tasarlanmalıdır. Program yazılırken güvenlik açığının olmaması son derece önemlidir. Çünkü hackerlerin kendilerini geliştirmek için güvenlik açığının olduğu siteleri hedef aldığı bilinmektedir. Bu durumda web sitesinin çökmesi gibi bir sorun meydana gelebilmektedir. Böyle bir sonuçla karşı karşıya kalmamak için profesyonel hizmet alınmalıdır.

 

Profesyonel Tasarımcılardan Hizmet Alınmalı

Kurumlar güvenli bir web sitesinin yanı sıra markalarının da en iyi şekilde tanıtılmasını arzu etmektedir. Bunun için de profesyonel bir şekilde web tasarımı gerçekleştiren kurumlardan hizmet alınmalıdır. Freelance olarak hizmet veren kişilerden alınan hizmette ileride sorunların yaşanabilmesi muhtemeldir. Kurumsal firmalar, web tasarım ekibi ile hizmet vermekte, bu sayede yıllar sonra bile kurdukları web siteleri ile ilgili kaliteli hizmet verebilmektedir. Bunun yanı sıra web sitesinin görselliğinin de çok üst düzeyde olması gerekmektedir. Ancak bu görsellik renkli bir tasarım anlamına gelmemektedir. Doğru bir grafik tasarımla sade ancak mükemmel derecede görselliğe sahip web sitelerinin tasarlanması mümkün olmaktadır. Bu konuda Türkiye’de neler oluyor diye bakıldığında, tasarım bilgi ve yeteneğine sahip olmayan kişiler tarafından kurulan web sayfaları ile karşılaşmak mümkün olmaktadır.

 

Web Sitesi Sahibi Olmak Zorunlu

Web dünyasında Türkiye’de neler oluyor diye yapılan araştırmada, Türk Ticaret Kanunu’na eklene bir madde ile tüm şirketlerin web sitesine sahip olma zorunluluğunun getirildiği de görülmektedir. Ayrıca web sitelerinin nasıl olması gerektiği de ifade edilmektedir. Dolayısı ile yasalar çerçevesinde bir web sitesine sahip olmak için mutlaka profesyonel destek alınması şarttır.

 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz