FTP Nedir ve Nasıl Kullanılır? FTP Programları Nelerdir?

Merhaba değerli okurlarım, web tasarımcıları ilgilendiren bir olay diyebiliriz fakat dünyadaki çoğu kişi web tasarım yapmaya çalışıyor ve çoğu başarısız bana kalırsa, gördüğüm kadarıyla piyasada çok fazla ftp programları görüyorum ve çoğu insan ftp programını amacının dışında kullanmaya çalışıyor. Şimdi ilk olarak FTP Nedir ? daha sonra Nasıl Kullanılır ? ve FTP Programları Nelerdir ? açıklayalım.

FTP Nedir ?

İşlediğim konunun adının ne anlama geldiğini açıklamak ile başlayalım FTP’yi şöyle açıklayabiliriz FTP’nin açılımı ” File Transfer Protocol ” dür. Ftp’nin amacını açıklamak gerekirse web sitemize dosya aktarma yapmak için kullanılır. Web sayfalarımızdan php html ya da resim dosyası almak veya göndermektir, kullanımı ise oldukça basittir. Bu dosyalar nereye aktırılacak FTP’yi kullanabilmek için bir hostinginizin olması gerekir. Herhangi bir firmadan hosting satın aldığımız takdirde firma sizlere FTP bilgileri verecektir. FTP bilgilerinizi kullanmak istediğiniz yada aktif kullandığınız ftp programına yazdığımız taktirde sitemize erişim sağlıyoruz.

FTP programlarının nasıl kullanılacağına geçiyoruz ftp programlarının giriş bölümleri standarttır: ” Sunucu ” ” Kullanıcı Adı ” ” Parola ” ” Kapı ” gibi bölümler vardır.

FTP Nasıl Kullanılır?

FTP programlarında şöyle bölümler vardır. ” Sunucu ” ” Kullanıcı Adı ” ” Parola ” ” Kapı ” kısımları bulunuyor. Sunucu kısmına ” ftp://alanadı.com ” ” Kullanıcı Adı ” ” Parola ” ” Kapı ” yazılarak girebilirsiniz. Sunucu dışındaki kısımlar tamamen hosting bilgilerinize bağlı olarak değişir.

FTP Programları Nelerdir?

-FileZilla
-WinSCP
-CyberDuck
-Cute FTP
-Smart FTP
Benim kullandığım ve sizlere de kullanmanızı tavsiye ettiğim FTP programı ise Filezilla’dır.

Önceki Yazı Seo Uyumlu Makale Yazma Teknikleri
Sonraki Yazı Freelance Çalışmanın Zorlukları

Yazar Hakkında

Mert Can İlter
Mert Can İlter 155 yazı bulunuyor

20 Yaşında İstanbul doğumlu webtasarımcı. İlter webtasarım şirketinin sahibi. Webtasarım, seo işleriyle uğraşan fotoğrafçı ve hayvansever kimse.

Benzer Yazılar

Webtasarım Yorum Yok

İçerik Koruma Yöntemleri

Kurumsal siteleriniz, bloglarınız vb siteleriniz için belki saatlerinizi harcayıp özgün bir makale oluşturmak için uğraşıyorsunuz. Fakat emek vererek oluşturduğunuz bu yazıları copy-paste olarak adlandırılan sistemle çalıyorlar. Bunu önlemenin yolları elbet

Webtasarım 10 Yorum

Web Sitesi Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Ayrıntı

Web sitesi yaptırırken dikkat edilmesi gereke bazı ayrıntılar vardır. Bu ayrıntılara dikkat edildiğinde web sitesi ile ilgili tüm beklentilerin karşılanması mümkün olmaktadır. Öncelikle web sitesi yaptırırken talepler yazılı olarak iletilmelidir.

Webmaster Yorum Yok

Veritabanı Nedir ve Nerede Kullanılır?

  Veritabanı, web ortamındaki düzenli bilgilerin depolandığı alandır. Peki, veritabanı nedir ve nerede kullanılır? Veritabanında bilgiler bir arada tutulmaktadır ve bilgisayardaki  programlar, internetteki web siteleri, özel şirketler, kamu kurumları gibi

Yorumlar

Yorum Yapılmamış!

İlk yorumu sen yapmak ister misin!