FTP Nedir ve Nasıl Kullanılır? FTP Programları Nelerdir?

0
122

Merhaba değerli okurlarım, web tasarımcıları ilgilendiren bir olay diyebiliriz fakat dünyadaki çoğu kişi web tasarım yapmaya çalışıyor ve çoğu başarısız bana kalırsa, gördüğüm kadarıyla piyasada çok fazla ftp programları görüyorum ve çoğu insan ftp programını amacının dışında kullanmaya çalışıyor. Şimdi ilk olarak FTP Nedir ? daha sonra Nasıl Kullanılır ? ve FTP Programları Nelerdir ? açıklayalım.

FTP Nedir ?

İşlediğim konunun adının ne anlama geldiğini açıklamak ile başlayalım FTP’yi şöyle açıklayabiliriz FTP’nin açılımı ” File Transfer Protocol ” dür. Ftp’nin amacını açıklamak gerekirse web sitemize dosya aktarma yapmak için kullanılır. Web sayfalarımızdan php html ya da resim dosyası almak veya göndermektir, kullanımı ise oldukça basittir. Bu dosyalar nereye aktırılacak FTP’yi kullanabilmek için bir hostinginizin olması gerekir. Herhangi bir firmadan hosting satın aldığımız takdirde firma sizlere FTP bilgileri verecektir. FTP bilgilerinizi kullanmak istediğiniz yada aktif kullandığınız ftp programına yazdığımız taktirde sitemize erişim sağlıyoruz.

FTP programlarının nasıl kullanılacağına geçiyoruz ftp programlarının giriş bölümleri standarttır: ” Sunucu ” ” Kullanıcı Adı ” ” Parola ” ” Kapı ” gibi bölümler vardır.

FTP Nasıl Kullanılır?

FTP programlarında şöyle bölümler vardır. ” Sunucu ” ” Kullanıcı Adı ” ” Parola ” ” Kapı ” kısımları bulunuyor. Sunucu kısmına ” ftp://alanadı.com ” ” Kullanıcı Adı ” ” Parola ” ” Kapı ” yazılarak girebilirsiniz. Sunucu dışındaki kısımlar tamamen hosting bilgilerinize bağlı olarak değişir.

FTP Programları Nelerdir?

-FileZilla
-WinSCP
-CyberDuck
-Cute FTP
-Smart FTP
Benim kullandığım ve sizlere de kullanmanızı tavsiye ettiğim FTP programı ise Filezilla’dır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz