Freelance Çalışmanın Öğrencilere Kazandırdıkları

2
296

Freelance serbest çalışma anlamında kullanılan bir kelimedir, ingilizce’ de “bağımsız savaşçı” ismiyle kullanılır, genel anlamıyla, bağımsız çalışan kişi demektir; Türkiyedeki resmi karşılığı serbest meslek erbabı olarak geçmektedir. Bilinenin aksine freelance yan gelip yatma amacında değildir, ay sonunda maaş veren biri olmadığı gibi başında bekleyip neyi nasıl yapacağına karışan biri de yoktur, normal işçi ile farkı budur. Geçim sıkıntısı yine vardır fakat sevdiği işi istediği boyutta yapma özgürlüğüne sahiptir. Hem gelir elde edip hem de okuluna devam eden bir öğrenci için dünya, delinen ozona, kuruyan göllere, yükselen enflasyona, koşa koşa evden çıkarken sehpaya çarpılan ayak serçe parmağına rağmen güzel bir yerdir. Madem öyle öğrencilerin freelance çalışarak dünyalarını nasıl güzelleştirebileceklerine değinelim:

Birçok freelance çalışan öğrenci üniversite öğrencisidir ve genellikle ailesinin yaşadığı şehirden farklı bir şehirde yaşarlar, freelamce çalışmaya başlamadan önce çoğu kişi ailesinin verdiği harçlıklarla idare edemediği anda başlar bu işe, en zorlayacı an ise arkadaşının harçlığı senden fazla ise ve o her istediğini rahatça yapabiliyorsa senin bir mecrubiyetinmiş gibi freelance çalışamaya başlarsın.

Freelance çalışan kişiler üzerinden yorum yapar herkes ama demezler ki bu insan evladı nasıl başlamış freelance çalışmaya onu buna iten nedir? Üniversite de okuduğunuz bölümle ilgili bir iş yapmak zorunda değilsiniz tıp okuyosanız da bir içerik editörü olabilirsiniz, yada logo çizebilirsiniz yeterki hevesiniz ve hayalgücünüz olsun..

Freelance çalıştığınızda yaptığınız iş her ne ise teslimi kafanıza göre değil; müşterinin sizden istediği tarihte gerçekleştirirsiniz. Okuldaki derslere geç kalıyordunuz, notlara sınavdan bir gün önce bakıyordunuz, oldum olası şu zamanı pek iyi ayarlayamadınız öyle mi? Freelance iş aldığınızda mecbur ayarlarsanız; çünkü ucunda para var. Bu da size sorumluluk duygusu kazandırır. Biz insanlar çoğu zaman mecbur olunca yapıyoruz zaten yapmamız gerekenleri. Hayırlısı olsun.

İş dünyasında network’ün önemi büyük. Portfolyo sahibi olmanız kadar daha önce iş bağlantıları kurduğunuz tanıdıklarınızın olması da iş hayatına bir adım önde başlamanızı sağlar. Tamam, belki gençken en sık kullanılan cümlelerden biri “Kimse beni anlamıyor.” olabilir ama freeance çalışarak “Kimse beni tanımıyor.” demezsiniz en azından.

Maddi açıdan kimseden medet ummama lüksü insanı özgürleştiren şeylerin başında geliyor şüphesiz. Freelance çalışarak para kazanan bir öğrenci için gelecek kaygısı “E şimdiden kazanıyorum işte, nedir yani?” düşüncesiyle hafifler ya da oluşmaz bile. Bir de gençken gezilecek görülecek yerlerin, katılınacak aktivitelerin tadı tuzu ayrıdır. Boş zamanlarda yaymak yerine feelance iş alıp para kazanılarak gençliğin tadı nasıl da güzel çıkarılır ama!

Freelance çalışma ilgi alanlarına, yeteneklerine ve kişinin kendi isteğine göre seçilebildiğinden eziyete dönüşmez. Sıkılmadan para kazanmak, hem de bunu sadece istediğin zamanlarda yapmak! Daha ne olsun gençler?

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz