Web Tasarım Öğrenmeye Nereden Başlamalıyım?

 

İnsanların merakları, hayata bakış açıları ve yaptığı işler dahil herşey webtasarıma yansıyabiliyor nasıl mı ? İnsanlar artık web tasarımı bir meslek olarak görmüyor, nedenini anlamak her ne kadar güç olsa da bu böyle artık. X firma sahibi aylık 5000 TL kar yaptığını düşünelim, websitesi için 1000 TL vermek yerine kendi işini kendi yapmayı tercih ediyor başarılı olanlar işini yürütenler elbette var.. Fakat küçük paralar uğruna işini websitesi ile çöpe atanlarda çoğunlukta.

Şimdi şöyle düşünelim siz bir firma sahibisiniz ve kendi sitenizi kendiniz yapacaksınız. Atacağınız ilk adımdan son adıma kadar açıklamaya çalışacağım.

Web Tasarım Öğrenmeye Nereden Başlamalıyım?

Web tasarım için 2 anakol bulunmaktadır bunlar; görsel webtasarım ve teknik webtasarımdır, webtasarım sanıldığı kadar kolay bir iş değidir.. Görsel webtasarım Photoshop, Illustrator gibi programlar yardımıyla kod kullanmadan web arayüzü geliştirmeye verilen isimdir. Piyasa’da çok fazla tasarımcı var ve bunlar genellikle sadece arayüz tasarlarlar yani sadece görsel tasarım yaparlar. Kod yazmak elbette daha zordur ama birçok müşteri kodun nasıl yazıldığına bakmaz öenmli olan görselliktir der. Bundan dolayı tasarım teknikten önce gelir müşteri için…
Teknik dediğimiz olayda ise kod yazılır.. Bunun için öncellikle elinizde bir görsel tasarım olmalıdır yoksa kod yazmak çok zor oluyor. Yada kafanızda bir plan yaparsanız onu da kodlayabilirsiniz.

İlk adım : Tasarım / İkinci adım : Html / Css Kodlama

Sadece html / css ile site yapabilirsiniz elbette, günümüzdeki diğer siteler ile karşılaştırma yapıldığında siteniz altlarda çıkabilir neden derseniz php veya asp ile kodlanmış dinamik siteler daha iyi durumda  olurlar genelde..

Günümüzde sadece html css kullanarak tasarlanan siteler kalmadı neredeyse, artık asp veya php ile tamamlanan siteler kullanılıyor.

Üçüncü adım : PHP veya ASP kodlama.

Webtasarım yaparken size büyük kolaylığı sektörünüzdeki diğer siteler sağlar size öncülük eder, çünkü site tasarlamak kolay değildir hayal gücünüzün enfes olması gerekir ve sizin hayal gücünüzü geliştirmenize en büyük yardımı siteler sağlar.

Photoshop görsel tasarım için en ideal programdır.

Yapacaklarımız;

– Photoshop ile web tasarımını çiziyoruz.
– HTML5 / CSS3 ile websitemizi kodlamanın ilk adımına başlıyoruz.

– PHP veya ASP ile hazırladığımız websitemizi dinamik bir websitesine dönüştürüyoruz.

Bu adımların detaylarını tek bir yazıda anlatmak mümkün değildir genel olarak Web Tasarım Öğrenmeye Nereden Başlamalıyım? Sorusuna bu şekilde cevap verebildim php asp html css gibi alt etmenler hakkında geniş bilgiler öğrenmek için webmaster kategorimi ziyaret edip takipte kalabilirsiniz.

Önceki Yazı Freelance Çalışmanın Öğrencilere Kazandırdıkları
Sonraki Yazı İyi Bir SEO Uzmanı İyi Bir Stratejist Olmalıdır!

Yazar Hakkında

Mert Can İlter
Mert Can İlter 156 yazı bulunuyor

20 Yaşında İstanbul doğumlu webtasarımcı. İlter webtasarım şirketinin sahibi. Webtasarım, seo işleriyle uğraşan fotoğrafçı ve hayvansever kimse.

Benzer Yazılar

Webtasarım 1 Yorum

Web Tasarım Programları Nelerdir ?

Web tasarım yaparken kullanacağınız programları sıralamadan önce web tasarımda adımları sizlerle paylaştıktan sonra adımlara göre programları vermekte payda olacağı kanaatindeyim, şöyle ki tüm programları sıralarsak bu işi bilmeyen biri için

Webtasarım 1 Yorum

Web Sitelerinde Spam Risk Puanı

Merhaba değerli okurlarım, website yöneticilerinin en büyük korkuların biri olan spam riski, google dan tarafından alınabilecek bir cezadır, bu cezaların önüne nasıl geçilebilir, bu potaya girmeden bu siteler nasıl yönetilir?

Webtasarım 2 Yorum

Web Tasarım Öğrenmek İçin Kaç Gün Gerekli

Webtasarım söylemesi kolay bir kelime olabilir fakat sanıldığı kolay bir iş değildir  heleki son zamanlarda insanların bu işi küçümsemesi hayret verici, ne iş yapıyosun webtasarımcıyım, tıh, tıh ne webi ne

3 Yorum

  1. Serhat
    Haziran 05, 00:00 Reply
    Yeni başlayanlar için güzel bir yazı olmuş, teşekkürler.

Bir Yorum Bırakmak İster Misin?