Web Tasarım Öğrenmeye Nereden Başlamalıyım?

3
412

 

İnsanların merakları, hayata bakış açıları ve yaptığı işler dahil herşey webtasarıma yansıyabiliyor nasıl mı ? İnsanlar artık web tasarımı bir meslek olarak görmüyor, nedenini anlamak her ne kadar güç olsa da bu böyle artık. X firma sahibi aylık 5000 TL kar yaptığını düşünelim, websitesi için 1000 TL vermek yerine kendi işini kendi yapmayı tercih ediyor başarılı olanlar işini yürütenler elbette var.. Fakat küçük paralar uğruna işini websitesi ile çöpe atanlarda çoğunlukta.

Şimdi şöyle düşünelim siz bir firma sahibisiniz ve kendi sitenizi kendiniz yapacaksınız. Atacağınız ilk adımdan son adıma kadar açıklamaya çalışacağım.

Web Tasarım Öğrenmeye Nereden Başlamalıyım?

Web tasarım için 2 anakol bulunmaktadır bunlar; görsel webtasarım ve teknik webtasarımdır, webtasarım sanıldığı kadar kolay bir iş değidir.. Görsel webtasarım Photoshop, Illustrator gibi programlar yardımıyla kod kullanmadan web arayüzü geliştirmeye verilen isimdir. Piyasa’da çok fazla tasarımcı var ve bunlar genellikle sadece arayüz tasarlarlar yani sadece görsel tasarım yaparlar. Kod yazmak elbette daha zordur ama birçok müşteri kodun nasıl yazıldığına bakmaz öenmli olan görselliktir der. Bundan dolayı tasarım teknikten önce gelir müşteri için…
Teknik dediğimiz olayda ise kod yazılır.. Bunun için öncellikle elinizde bir görsel tasarım olmalıdır yoksa kod yazmak çok zor oluyor. Yada kafanızda bir plan yaparsanız onu da kodlayabilirsiniz.

İlk adım : Tasarım / İkinci adım : Html / Css Kodlama

Sadece html / css ile site yapabilirsiniz elbette, günümüzdeki diğer siteler ile karşılaştırma yapıldığında siteniz altlarda çıkabilir neden derseniz php veya asp ile kodlanmış dinamik siteler daha iyi durumda  olurlar genelde..

Günümüzde sadece html css kullanarak tasarlanan siteler kalmadı neredeyse, artık asp veya php ile tamamlanan siteler kullanılıyor.

Üçüncü adım : PHP veya ASP kodlama.

Webtasarım yaparken size büyük kolaylığı sektörünüzdeki diğer siteler sağlar size öncülük eder, çünkü site tasarlamak kolay değildir hayal gücünüzün enfes olması gerekir ve sizin hayal gücünüzü geliştirmenize en büyük yardımı siteler sağlar.

Photoshop görsel tasarım için en ideal programdır.

Yapacaklarımız;

– Photoshop ile web tasarımını çiziyoruz.
– HTML5 / CSS3 ile websitemizi kodlamanın ilk adımına başlıyoruz.

– PHP veya ASP ile hazırladığımız websitemizi dinamik bir websitesine dönüştürüyoruz.

Bu adımların detaylarını tek bir yazıda anlatmak mümkün değildir genel olarak Web Tasarım Öğrenmeye Nereden Başlamalıyım? Sorusuna bu şekilde cevap verebildim php asp html css gibi alt etmenler hakkında geniş bilgiler öğrenmek için webmaster kategorimi ziyaret edip takipte kalabilirsiniz.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz