Web Tasarım Öğrenmek İçin Kaç Gün Gerekli

2
431

Webtasarım söylemesi kolay bir kelime olabilir fakat sanıldığı kolay bir iş değildir  heleki son zamanlarda insanların bu işi küçümsemesi hayret verici, ne iş yapıyosun webtasarımcıyım, tıh, tıh ne webi ne tasarımcısı ben bile yapıyorum sitemi gibi bazı cümleler kuruluyor. İnsanları anlamak gerçekten çok zor benbile yapıyorum diyerek kendini aşağılarken benim işimi küçümseyebiliyor. Öncelikle bu işi küçümsemeden öğrenmeye başlamanız gerekir, çünkü öyle 1-2 günde hatta 1-2 ay öğrenebilceğiniz birşey değildir.

Web Tasarım  Nedir?

Daha önceki yazılarımda bunu açıklasam da burada tekrar üstünden geçmeliyim diye düşünüyorum. Webtasarım websitesi kurmak olduğunu bilmelisiniz bir webtasarımcının asıl için site tasarım ve kodlamasını yapmasını gerektiğini bilmeniz gerekmektedir.

Websitesi kurarken nelerin bilinmesi gerekir?

1. Html / Css

2.  Jquery

3. Php yada Asp

Bir site kurarken olmazsa olmaz html ve css bilgisidir. Html ve css olmadan site kuramazsınız. Günümüzde insanların bu mesleği hafife alanlar sadece html/css bilerek bu işi hafife alanlardır. Jquery olmadan bir slider yapamazsınız yada php veya asp bilmeden bir panel kuramazsınız.

Hazır siteler…. İnsanların iyi bir iş yaptığını zannederek paylaştıkları siteler genellikle bir çok insan zararına oluyor. Kimisi ücretiyle satıp gerekli şekilde site verebiliyor ama onlarda da işi bilen demoyu hazırlayabiliyor fakat sattığı kişi işi bilmediğinden demoyu gerekli şekilde kuramıyor ve sizlere yeni bir çöp site daha doğuruyor..

Web tasarım

Tasarımın sade ve kullanışlı olması site sakinlerinin site de kalış sürelerini arttıracak ve daha çok vakit geçiren site sakinleri sitenin google da yükselmesine olanak sağlayacaktır. Bunun neticesinde web tasarım ın site seosundaki etkisi ortaya çıkmıştır.Bir çok insan web tasarımına pek önem vermemekte ,daha çok içeriğe önem vermektedir. Fakat bu çok yanlıştır, içeriğe verilen önem kadar siten tasarımına da önem verilmesi lazımdır.  Sitenin içeriği ne olursa olsun siteyi pazarlayacak etmen sitenin görselliği olacaktır ki bu çok önemli bir husustur.

Web Tasarım Öğrenmek İçin Kaç Gün Gerekli

Html/ css –> 2 ay

Jquery –> 1 ay

Php yada Asp –> 4 ay

Seo –>

Domain hosting yönetimi –>

Bu işi ciddiye alarak yapmalısınız ve bu işi layığıyla yapmak güçtür, lisede 3 yıl ve üniversitede bu bölümü okumama rağmen halen eksiklerim var.. Bu işe emek harcamadan bu işi biliyorum demeyin ve piyasayı çöplüğe çevirmeyin.

Webtasarımcı site yapımı

Bugün işleyeceğimiz konu web tasarıma kaç gün zaman ayırmak gerekir, web tasarımı yaparken en çok zaman ayıracağımız bölümler nelerdir , bu gibi sorulara cevap arayacağız. Web tasarıma bir çok insan pek vakit ayırmamakta ve önemsememektedir. Bunun haklı yanları olabilir, mesela içeriği çok basit olan bir site yapılabilir , yada küçük çapta bir şirket sitesi yaparken web tasarımcılar çok zaman ayırmamaktadırlar, böyle haklı nedenler olduğu gibi içeriği büyük olan sitelerin web tasarım için uğraşmaları şarttır.Çünkü insanoğlu dışı güzel olmayanın içini merak etmez, işte bu nedenle web tasarıma önem göstermemiz gerekmektedir. Web tasarımda temel şart  kullanıcıların basit bir ara yüzle siteyi en verimli şekilde kullanabilmeleridir. Bu sayede kullanıcılar ara yüzün basit olması nedeniyle site de daha çok vakit geçirebileceklerdir. Web tasarıma genellikle web tasarımcılar bir hafta ayırmaktadırlar bazı web tasarımlara bir ay ayıranlarda oluyordur. Bazı web tasarımları çok emek gerektirdiği ve çok kapsamlı olduğu için, web tasarımcılar bunlar üzerinde çok vakit geçirmektedirler. Fakat içeriği az olan sitelerde web tasarımcılar pek uğraşmamakta ve web tasarıma 1 hafta ayırmaktadırlar. Bu gibi sitelerin içeriği az olduğu için kısa sürede bitmektedir. Sonuç olarak web tasarımcılar ayıracakları gün sayısını kendileri belirlemektedirler. Her tasarımcının tasarımı yaptığı gün farklıdır.Bazı tasarımcılar gece gündüz çalışarak tasarımlarını üç günde bile bitirebilmektedirler.

Web tasarımı ne kadar öğrenilse de bu meslek biraz yaratıcılık istemektedir. Biraz insanların hayal gücüne kalmıştır, bazı şeyler insanların hayal gücüyle oluşmaktadır. Piyasada bir çok web tasarımcı bulunsa da bunların bir çoğu klişe tasarımlar yapmaktadır. Güzel tasarımlar yapabilmek için piyasadaki web sitelerini güncel olarak takip etmek ve hayal gücünüzün çok gelişmiş olması gerektir, bunun yanında estetiğe çok önem vermeniz gerekmektedir.

Benden bu kadar sıra sizde kolay gelsin.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz