Ölü Piksel Nedir, Nasıl Tespit Edilir?

1
149

Teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesi, çok sayıda elektronik ürünün de ortaya çıkmasını sağlamıştır. Ancak teknoloji geliştikçe bazı hataların da ortaya çıkması kaçınılmaz olmaktadır. Üstelik bu hataların ortadan kaldırılması da şimdilik mümkün değildir. Özellikle monitör teknolojisi durmaksızın ilerlemekte, bunun sonunda da plazma TV; LCD TV, LED TV, HD Ready, Full HD ve 4K gibi çok farklı monitörler ortaya çıkmaktadır. Bu monitörlerin görüntü kalitesi “piksel” ile tanımlanmaktadır. Bir monitör görüntüyü milyonlarca pikselin bir araya gelmesi ile birlikte meydana getirmektedir. Piksel monitörün ekranında görüntüyü meydana getiren en küçük gruptur. Bir piksel mavi, yeşil ve kırmızı olarak üç alt piksele sahiptir. Bu arada piksel tanımlanırken “ölü piksel” kavramının da bilinmesinde yarar vardır. Bu tanım, pikselleri kontrol eden transistörlerin görevini yapamaması sonucunda kontrol ettiği pikselin işlevini tam olarak yerine getirememesi durumudur.

Ekranın üzerinde milyonlarca piksel vardır. Bu, milyonlarca transistör anlamına gelmektedir. Sayısız transistörden bir kaç adedinin bozulması normal olarak değerlendirilebilmektedir ancak ölü piksel, kullanıcılar için sorun teşkil edebilmektedir. Bozuk olan piksel ekran tek renk olduğunda kendisini çok daha net bir şekilde belirtmektedir. Peki ölü piksel nasıl tespit edilir? Bunun için bazı programlar hayata geçirilmiştir. Bu programlar devreye girdiğinde ekrana farklı renkleri vermekte, o rengin kapladığı anda da ölü pikselin tespit edilmesi mümkün olmaktadır. Akıllı telefonlarda da bu durum söz konusu olmaktadır. Cep telefonları için de ölü pikselin tespit edilmesini sağlayan uygulamalar hayata geçirilmiştir.

Ölü piksel ve kilitli piksel sorunu birbiri ile karıştırılmaktadır. Ölü pikselde pikselin görevini tam anlamıyla yerine getirememesi söz konusudur. Kilitli pikselde ise alt pikselde sorun bulunmamakta ancak aynı renkte takılı kalınmaktadır. Ölü pikselin onarılması mümkün değildir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalındığında monitör servise götürülmelidir. Genellikle ölü pikselin 3 adede kadar olanı normal karşılanırken, 4 ve üzerindeki ölü pikselde cihaz değişikliği söz konusu olmaktadır. Genellikle ölü pikselle ilgisi çözüm üretebildiği belirtilen öneriler sunulmaktadır ancak bu sorunun çözümünün olmadığı bilinmelidir. Ancak kilitli pikselle ilgili çözüm bulunabilmektedir.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz