Oyun İçin Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

0
96

Oyun bilgisayarı oyun oynamayı seven tüm zamanlarını oyun oynayarak değerlendirmek isteyenler için hazırlanmış özel donanımlı bilgisayarlardır. Bu bilgisayarlar günümüzde çok fazla ilgi görmektedir.

Oyun bilgisayarları normal bilgisayarlara göre daha farklı tasarlanmış olup aynı şekilde aksesuarları da özel olarak tasarlanmıştır. Donanımı, yazılımı, ekran kartı, işlemci oyunları kesintisiz ve kaliteli olarak oynamaları için yüksek performanslıdır.

Oyun bilgisayarları yüksek performanslı bilgisayarlar olduğu için fiyatları normal bilgisayarlara göre daha yüksek olabilmektedir. Dizüstü ile masaüstü oyun bilgisayarları arasında da fiyat farklı bulunmaktadır. Dizüstü bilgisayarlar daha çok tercih edilmektedir. Çünkü istenilen yere taşınması çok daha kolaydır. Yüksek performansa sahip bilgisayar alındığında tüm oyunları sorunsuz oynayabilirsiniz. Oyun bilgisayarı alırken işlemci, ekran kartı, çözünürlük gibi özelliklere dikkat etmeniz gerekmektedir. Satın almadan önce bu özellikleri araştırmanız durumunda alacağınız bilgisayar ile oyun keyfini yaşayabilirsiniz.

Oyunlarını sorun yaşamadan en kaliteli şekilde oynamak isteyenler için hazırlanan özel donanımlı bilgisayarların ekran çözünürlüğü, hızı, soğutma ve ses sistemleri gibi özellikleri normal kullanılan bilgisayarlara göre çok daha fazla gelişmiş parçalar kullanılarak imal edilmektedir.

Oyun bilgisayarlarının hem masaüstü hem de laptop olarak iki farklı türü bulunmaktadır. Donanım ve yazılımları ile oyunları en kaliteli şekilde oynamak isteyenler, hareket, ses ve görüntüleri ile birbirinden farklı oyunları kesintisiz oynamak isteyenler için oyun bilgisayarları günümüzde çok fazla ilgi görmektedir. Oyun bilgisayarı satın almak isteyenler bellek, ekran kartı, işlemci gibi donanımların özelliklerine bakmalıdırlar.

Oyun bilgisayarında ilk olarak dikkat edilmesi gereken işlemcidir. Çekirdek sayısı 6 ve üzerinde olursa oyundan beklediğiniz performansı önemli ölçüde karşılayabilirsiniz.

16GB RAM tercih edilmesi durumunda ileri seviyedeki oyundan istenilen gereksinimleri karşılamak mümkün olacaktır. İstenirse 32GB RAM’de tercih edebilir, böylece istediğiniz oyunu rahatlıkla oynayabilirsiniz.

Oyun bilgisayarlarında dikkat edilmesi gereken özelliklerden birisi de ekran kartıdır. Ekran kartı oyunun görüntüsünü etkilemektedir. Doğru ekran kartı ne kadar yüksek olursa çözünürlük o kadar artar, bu durum daha net görüntü elde edilmesini sağlar.

Depolama alanları oyun bilgisayarlarında önemlidir. Depolamada SSD tercihi yapılmalıdır. Oyunların açılış hızını etkileyen bu parça için 500GB ve üzerinde SSD model tercih etmek en doğrusu olacaktır.

Monitörün ekran büyüklüğüne de dikkat edilmelidir. Oyun bilgisayarı için en ideal ekran boyutu 21 inçtir. Soğutma PC’nin performansı için gözden kaçırılan bir problemdir. Kaliteli soğutma sistemi olmayan makine hızlı bir şekilde ısınacak ve sorunlar yaşanacaktır, fanlar daha hızlı çalışacak ve rahatsız edici gürültüler olacaktır.

Oyun bilgisayarı almak isteyenler bilgisayarın hangi özellikleri taşıması gerektiği konusunda öncelikle araştırma yapmalı ve seçimlerini ona göre yapmalıdır. Farklı markaların bilgisayarları incelenmeli ve karşılaştırılmalıdır. Bu şekilde en doğru tercihi yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz